Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sposoby na komary i muchy

2021-06-16
Sposoby na komary i muchy

Letnie wieczory bardzo miło spędza się na świeżym powietrzu. Niestety sielankowy nastrój odpoczynku skutecznie potrafią zepsuć komary, meszki i muchy. Na szczęście są metody, które pomagają się ich pozbyć, dlatego przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby na komary.

Co lubią komary?

Zanim zaczniemy dzielić się sprawdzonymi sposobami walki z komarami, dobrze byłoby poznać wroga, bo tylko wtedy będziemy mogli odpowiednio dobrać oręże do walki z nim. Komary to owady wrażliwe na zapachy i przyciąga je dwutlenek węgla, kwas mlekowy i wilgoć. Lubią również ciemne kolory, dlatego ubrany na czarno, rozgrzany i spocony człowiek jest obiektem wyjątkowo lubiany przez komary i nie powinno dziwić, że chętnie rozpoczynają swój atak. 

Można zatem powiedzieć, że pierwszym sposobem, który pozwoli odstraszyć komary jest jasny strój i unikanie wysiłku fizycznego na powietrzu w porze, gdy komary atakują najchętniej czyli wieczorem. Jeśli jest to niemożliwe, to możesz wykorzystać inne sposoby, które będą odstraszać komary.

Naturalne sposoby na komary

Do walki z komarami najlepiej wykorzystywać domowe sposoby, znane od lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są one często dużo bardziej skuteczne niż środki chemiczne, a przy okazji nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a zatem można śmiało powiedzieć, że mają one same zalety.

Do metod tych należą między innymi liczne gatunki roślin, które zawierają w sobie olejki eteryczne odstraszające komary. Najbardziej znaną rośliną tego rodzaj jest komarzyca czyli Plectranthus, która ma charakterystyczne dwukolorowe liście. Do odstraszania komarów nadaje się również kocimiętka,  mięta, geranium, pelargonia, koper włoski, lawenda wąskolistna, które wydzielają zapach nielubiany przez komary. Rośliny te warto posadzić w doniczkach na parapetach okiennych, wsadzić w donice i doniczki na balkonie lub ustawić na tarasie, wokół miejsca, gdzie stoją meble ogrodowe, bo będą chronić wszystkich siedzących wokół stołu.

Nie zawsze jest możliwość, żeby zastosować rośliny w doniczkach, ale nadal można wykorzystać olejki eteryczne, które są w nich zawarte. Świetnie się sprawdza olejek z trawy cytrynowej, który nie tylko odstrasza komary, ale zniechęca również meszki i wszystkie gatunki much. Dobre będą również olejki: cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazyliowy, olejek cynamonowy, olejek z geranium, olejek z mięty pieprzowej oraz olejek eukaliptusowy. Można je wykorzystywać wlewając je do kominka zapachowego i podgrzewać świeczką, przy czym jeśli stosujemy je w zamkniętym pomieszczeniu, to należy je mocno rozcieńczyć. Podobnie działają świece zapachowe, które paląc się wydzielają aromat, który odstrasza uciążliwe komary, a przy okazji nadaje klimatu podczas domowych spotkań towarzyskich.

Z olejków możemy również przygotować spray na ciało, co pozwoli ochronić się przed komarami nie tylko w trakcie wypoczynku w jednym miejscu, ale i na spacerze. 

Przeciw komarom można również zastosować cebulę i czosnek, którą wystarczy rozłożyć na talerzyku, a wydzielany przez nią zapach zniechęci komary do wtargnięcia do pomieszczenia. Zapach cebuli i czosnku rozchodzi się jednak po całym domu, więc nie każdy będzie zadowolony z takich aromatów. Alternatywą dla tego rozwiązania jest skórka z cytryny położona obok zapalonej świeczki. Woń olejku wydzielanego przez rozgrzaną skórkę nie tylko napełni cały dom pięknym aromatem, ale również odstraszy komary. Można to wykorzystać zarówno w domu, najlepiej na parapecie okiennym, ale również na tarasie i balkonie.

Relepenty - skuteczny sposób na komary i kleszcze

Są sytuacje, w których stosowanie olejku nie wystarczy i wówczas warto sięgnąć po mocniejsze środki, czyli tzw. repelenty na komary. To środki odstraszające komary, w których składzie znajduje się specjalna kompozycja składników nielubianych przez te owady. Niektóre repelenty są oparte na mieszaninie olejków eterycznych inne zaś zawierają DEET, czyli środek chemiczny, który w zbyt dużym stężeniu może być szkodliwy dla człowieka, a szczególnie dla dzieci. Warto zatem wybierać takie preparaty pozwalające na odstraszanie komarów, które zawierają wyłącznie naturalne składniki.

Warto wiedzieć, że repelenty mogą być stosowane do opryskiwania odkrytych części ciała, ubrań, ale również są preparaty, którymi można wykonać oprysk terenu otaczającego dom. Należy jednak uważnie czytać informacje na opakowaniach, gdyż niektóre preparaty tego rodzaju nadają się wyłącznie do opryskiwania ścian, podjazdów itp., ale nie można ich stosować na roślinach, a więc nie sprawdzą się na terenach zielonych. Do takich terenów trzeba szukać specjalnych preparatów, które zawierają substancje odstraszające komary, a jednocześnie nie szkodzące życiu pożytecznych owadów, np. pszczół. Korzystając z nich należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz stosować preparaty późnym wieczorem, gdy pszczoły już nie zapylają kwiatów.

Inne sposoby na komary

Naturalne sposoby na komary i repelenty służą do walki z komarami, które już zdążyły się rozmnożyć. Natomiast warto wiedzieć, że uciążliwe insekty można zwalczać również wcześniej, zanim się rozmnożą. Pierwszym krokiem jest zatem gruntowe wiosenne sprzątanie piwnicy i innych miejsc, w których mogły przezimować larwy komarów. Dzięki temu być może uda się usunąć dużą część populacji komarów, zanim larwy zamienią się w uciążliwe owady.

Warto również pamiętać, że do rozmnażania komarom potrzebna jest woda stojąca, należy zatem dbać o to, by w najbliższej okolicy nie miały do niej dostępu. Dobrze byłoby usunąć wszelkie pojemniki, w których może gromadzić się woda i dbać o to, by nie było nadmiaru wody w doniczkach, na podstawkach. Jeśli mamy w ogrodzie zbiorniki na deszczówkę, to niech to będą zbiorniki zamknięte, zbierające wody opadowe z rynien dachowych. Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, to dobrze byłoby zapełnić je rybami, które będą skutecznie zjadać owady i nie pozwolą im się rozmnożyć.

Omawiając naturalne sposoby na komary nie sposób nie wspomnieć o moskitierach. Montaż moskitiery jest skutecznym sposobem zapobiegającym wlatywaniu komarów do domu. Dzięki szerokiej ofercie można znaleźć moskitiery o bardzo różnych rozmiarach i kształtach, a ich nieinwazyjny montaż pozwala bardzo szybko zainstalować je, co pozwoli stworzyć mechaniczną barierę dla owadów, której nie będą mogły przekroczyć. Moskitiery warto zainstalować przede wszystkim w pokojach dzieci, które szczególnie mocno reagują na ukąszenia komarów.



pixel