Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sposoby na utrzymanie czystej wody w oczku wodnym. Jak pozbyć się glonów?

2019-09-12
Sposoby na utrzymanie czystej wody w oczku wodnym. Jak pozbyć się glonów?

Oczko wodne może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Aby cieszyło oczy wszystkich domowników, należy o nie prawidłowo zadbać. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak utrzymać czystą wodę w zbiorniku oraz jak pozbyć się glonów.


Dlaczego woda w oczku wodnym zarasta glonami?

Woda w oczku wodnym zarasta glonami, ponieważ trafiają do niej substancje odżywcze pochodzące z traw, upraw czy kwiatów. Im ich więcej, tym szybciej akwen staje się brudny. Niestety, nie jesteś w stanie kontrolować tego procesu — odżywki do roślin (zasilające także glony) przedostają się do oczka między innymi wraz z opadami atmosferycznymi. Zakwitanie wody ogranicza dostęp światła do głębin, przez co w akwenie zaczyna brakować tlenu — zbiornik gromadzi na dnie coraz więcej mułu, aż warunki w nim panujące staną się niekorzystne dla jakichkolwiek mikroorganizmów.

Czysta woda w oczku wodnym — to proste!

Wyróżnia się co najmniej trzy sposoby na to, aby oczyścić wodę w oczku. Kluczem do sukcesu jest systematyczność.

  • Po pierwsze, różnego rodzaju zanieczyszczenia usuniesz mechanicznie — wyławiając glony za pomocą narzędzi. Wystarczy siatka z gęstymi oczkami w kształcie kosza, którą założysz na kij od miotły.
  • Po drugie, z zabrudzeniami w zbiorniku wodnym możesz walczyć za pomocą środków chemicznych.
  • Po trzecie, istnieje także metoda biologiczna — bazuje na pożytecznych mikroorganizmach czyszczących wodę w oczku.

Czyszczenie dna oczka wodnego — jak to dobrze zrobić?

Przed i po sezonie warto sprawdzić, jak bardzo brudne jest dno oczka wodnego. Z czasem gromadzą się tam różnego rodzaju odpadki, w tym rozłożone resztki roślin wodnych czy liści spadających z drzew i krzewów. Z nich powstaje muł, którego w pewnym momencie należy się pozbyć. Mianowicie wtedy, gdy jego warstwa jest grubsza niż 15 cm. Zanieczyszczone dno oczka wodnego wytwarza trujące gazy (siarkowodór), spłyca akwen, a także wygląda nieestetycznie. Jak więc wyczyścić zbiornik? Najpierw wypompuj z niego dwie trzecie wody. Następnie wygarnij muł łopatą — przyda się jako jeden ze składników kompostu. Zamiast prostych narzędzi możesz użyć także odkurzacza do oczek wodnych — nie jest to jednak konieczne, jeśli posiadasz akwen niewielkich rozmiarów.

Oczko wodne porośnięte glonami — jak tego uniknąć?

Jeśli planujesz zakładanie oczka wodnego i nie chcesz, aby rosły w nim glony, zwróć uwagę na poniższe rady. Mamy nadzieję, że pomogą Ci zaprojektować, a następnie wykonać zbiornik nieprzyjazny dla planktonu i tego typu podobnych odpadków. Jak uniknąć glonów?

#1 Wykop głębokie oczko wodne — niech jego dno sięga minimum 50 cm, jeśli chcesz hodować jedynie rośliny lub 1 m, gdy planujesz kupno rybek. Pamiętaj, że im płytsza woda, tym glony szybciej rozprzestrzeniają się na jej powierzchni.

#2 Podczas nawożenia trawnika oraz innych prac pielęgnacyjnych uważaj, aby środki ochrony roślin nie przedostały się na taflę oczka wodnego — to właśnie one dają początek glonom.

#3 Glony uwielbiają światło, a więc warto umieścić oczko wodne w półcieniu czy przy postawić przy nim pergolę.

#4 Posadź w akwenie rośliny podwodne, które produkują tlen pod taflą wody — przyda się on wszystkim mikroorganizmom oczyszczającym oczko z glonów.

#5 Aby spowolnić rozwój glonów, możesz zainwestować w odpowiedni filtr do wody o wydajności umożliwiającej przefiltrowanie płynu raz na 10 godzin.

Podsumowanie

Niech oczko wodne w Twoim ogrodzie będzie piękne! Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się szybko osiągnąć zamierzony efekt. Życzymy powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel