Sterowniki i zegary przepływu wody

Spełnienie marzenia o pięknym i zadbanym ogrodzie wymaga sporo pracy. Rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, odpowiedniego poziomu nawożenia i nawodnienia. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ten ostatni czynnik, gdyż nawet najlepsze nawozy i wysiłki nie pomogą, gdy rośliny będą miały zbyt sucho. Zobaczmy jak można sobie ułatwić i zautomatyzować ten proces.
System nawadniania ogrodu – idealne rozwiązanie dla zabieganych
System nawadniania w ogrodzie to nic innego jak system rur rozprowadzających wodę w różne części ogrodu, na którym co jakiś czas zainstalowane są dysze nawadniające. Ich rozmieszczenie zależy od wielkości ogrodu oraz od sposobu dystrybucji wody. Inaczej rozmieszcza się dysze obrotowe, a inaczej zraszacze wahadłowe. Należy jednak pamiętać o tym, by dysze umożliwiły podlewanie całej powierzchni ogrodu, ale jednocześnie nie polewały wodą miejsc takich jak taras, ścieżka czy podjazd, gdzie nawadnianie jest zupełnie niepotrzebne. Przy planowaniu rozmieszczenia rur nawadniających warto zatem skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy dobrze rozplanują ich układ i pozwolą uniknąć podlewania miejsc, które tego zupełnie nie wymagają. Założenie systemu nawadniania wymaga prac ziemnych, gdyż rurki trzeba zakopać na głębokości ok. 30 cm. Z tego powodu najlepiej robić to w okresie wiosennym, gdy trawa szybko zregeneruje się na miejscach, w których wkopano rurki. Można również robić to w innych okresach roku, poza zimą, gdy ziemia jest zamarznięta, ale trzeba liczyć się z tym, że renowacja trawnika w miejscach wykopów będzie nieco dłuższa.
Sterowanie systemem nawadniania
Stworzenie systemu nawadniania pozwala nam równomiernie podlewać trawnik, ale nadal jest to system, który wymaga od nas aktywności i działania, czyli włączania i wyłączania wody zasilającej. Proces ten można jednak w bardzo prosty sposób automatyzować instalując sterowniki nawadniania. Są to urządzenia o różnym stopniu zaawansowania, które pozwalają nam określić termin i czas trwania nawadniania. Niektóre sterowniki to proste zegary przepływu wody, które umożliwiają ustawienie czasu trwania podlewania. Liczą one czas od momentu włączenia wody i przerywają go po określonym z góry czasie. Możemy zatem ustawić określony czas podlewania, dopasowując go do aktualnego stanu wilgotności gleby, a potem włączyć wodę i zająć się innymi sprawami.

Po zadanym czasie sterownik odetnie dopływ wody i podlewanie będzie zakończone. Możemy również sięgnąć po bardziej zaawansowane urządzenia, które pozwolą nie tylko określić czas podlewania, ale również wybrać dzień i godzinę, kiedy podlewanie ma się rozpocząć. Możemy zatem określić w które dni tygodnia ogród ma być podlewany oraz wybrać czas nawadniania, dopasowując go do aktywności w ogrodzie. To pozwoli uniknąć sytuacji, w których system włącza się podczas wieczornej imprezy grillowej w ogrodzie i wszyscy goście w popłochu uciekają przed strumieniem wody. Możliwość ustawienia dni i godzin podlewania pozwala zadbać o automatyczne nawadnianie ogrodu nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu przez dłuższy czas. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza podczas wakacji, gdy wyjeżdżamy na tydzień czy dwa, a panujące tropikalne temperatury mogą skutecznie zaszkodzić roślinom w ogrodzie. Automatyczne nawadnianie sprawi, że po wakacjach będziemy miło zaskoczeni zielonym trawnikiem wokół domu i dobrym stanem roślin rosnących w ogrodzie. Są również jeszcze bardziej zaawansowane systemy służące nawadnianiu, które pozwalają sterować nawadnianiem za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Dzięki temu system nawadniania możemy włączać zdalnie, dopasowując czas i natężenie zraszania w zależności od pogody. To pozwala ominąć sytuacje, w których zaprogramowane zraszacze uruchamiają się w określonym czasie i podlewają trawnik w czasie deszczu albo tuż po większych opadach.
Ustawianie sterowników nawadniania - kiedy podlewać rośliny?
Skoro wiemy już, że możemy sterować systemem automatycznego nawadniania, to czas zastanowić się, kiedy rośliny najlepiej skorzystają na podlewaniu. Najgorszym czasem na podlewanie jest południe, bo nie dość, że podlewanie w trakcie wysokich temperatur powoduje zbyt szybkie parowanie wody, to jeszcze rośliny mogą ulec poparzeniu, gdy promienie słoneczne zogniskują się na kroplach osiadających na liściach podlewanych roślin. Dużo lepiej jest podlewać rośliny wieczorem, gdy temperatura jest niższa i słońce jest już niżej na horyzoncie. Specjaliści od roślin uważają jednak, że najlepszym terminem na podlewanie jest wczesny ranek. W tym czasie powietrze jest jeszcze rześkie i pełne wilgoci, dzięki czemu woda nie paruje tak szybko, a słońce jest jeszcze nisko nad linią horyzontu, a zatem nie musimy się martwić, że rośliny zostaną poparzone. Podlewanie o poranku pozwala roślinom skorzystać z wody najdłużej, dlatego starajmy się ustawiać sterowniki podlewania właśnie na tę porę dnia.
Automatyzacja nawadniania – wygodna i oszczędna
Automatyzacja procesu nawadniania roślin jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które rozwiązuje problem regularnego podlewania. Sprawdza się idealnie w ogrodach osób, które chcą mieć ładny ogród, ale brakuje im czasu na regularną troskę o odpowiedni poziom nawodnienia. Możliwość sterowania systemem nawadniania jest w takich sytuacjach wręcz zbawienna i pozwala na znaczną oszczędność czasu spędzanego na pielęgnacji ogrodu. Projektując system nawadniania warto zastanowić się nad wykorzystaniem do podlewania ogrodu wód opadowych. Zbiorniki na deszczówkę stają się coraz bardziej popularne, a wykonanie instalacji pozwalającej na odzyskiwanie wody deszczowej to jeden z lepszych sposobów na duże oszczędności.

Jest to również działanie proekologiczne, które pozwala zapobiegać marnowaniu wody pitnej, a w niektórych rejonach Polski można starać się o dofinansowanie na budowę instalacji zbierającej deszczówkę. Wykorzystując do podlewania ogrodu wody deszczowe możemy zatem przyczynić się nie tylko do zmniejszenia wydatków na wodę, ale również wspomóc nasze środowisko. Oszczędzanie wody pitnej powinno się bowiem stać jednym z naszych obowiązków, bo jej zasoby kurczą się na całym świecie w zastraszającym tempie.
