Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Stojak na choinkę - z tworzywa czy z metalu?

2020-11-27
Stojak na choinkę - z tworzywa czy z metalu?

Choinka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, który pojawia się niemal w każdym domu. Coraz więcej osób chce nie tylko udekorować swój dom, ale wprowadzić do niego niepowtarzalny zapach świeżego igliwia, dlatego wybiera żywe choinki i nimi zdobi swój dom. Zanim jednak choinka zostanie ustawiona na honorowym miejscu w domu, konieczne jest jej stabilne ustawienie, które może zapewnić odpowiedni stojak. Zobaczmy, jaki stojak na choinkę warto wybrać.

Stojak na choinkę – najważniejsze cechy

Stojak na choinkę to ważny element wyposażenia świątecznego, gdyż od jego stabilności często zależy bezpieczeństwo. Biegające dzieci, zwierzęta domowe czy obciążenie choinki ozdobami może spowodować, że choinka przewróci się w najmniej właściwym momencie. Im większe drzewko, tym dotkliwsze mogą być szkody, które spowoduje, dlatego wybierając stojak na choinkę należy szczególną uwagę zwrócić na jego stabilność. Drugą ważną cechą stojaka na choinkę jest średnica drzewka, które można w nim osadzić. Niektóre stojaki umożliwiają osadzenie drzewka o średnicy w podanym zakresie, gdyż są wyposażone w pokrętła, które pozwalają odpowiednio ustabilizować choinkę. Inne stojaki nie mają takiej regulacji i dopasowanie drzewka może odbywać się poprzez odpowiednie ociosanie pnia u nasady, gdy otwór stojaka będzie zbyt wąski, lub zastosowanie klinów w sytuacji odwrotnej. Kolejną cechą, która powinna być brana pod uwagę przy wyborze stojaka na choinkę jest zbiornik na wodę. Jak wiadomo stojak na choinkę jest przeznaczony do osadzania choinek żywych, a zatem zapewnienie im dostępu do wody sprawia, że będą one dłużej świeże. Im większy pojemnik na wodę, tym mniejsza częstotliwość dolewania wody. Ostatnią, ale wcale nie znaczy to, że najmniej ważną cechą stojaków na choinkę jest ich wygląd. Dla wielu osób ma on priorytetowe znaczenie, dlatego producenci dwoją się i troją oferując stojaki w różnych kształtach.

Plastikowy stojak na choinkę – przegląd modeli

Znając wszystkie najważniejsze cechy stojaków na choinkę możemy przyjrzeć się bliżej stojakom plastikowym. Jedną z największych ich zalet jest różnorodność dostępnych wzorów. Dzięki temu można znaleźć stojaki na choinkę w kształcie doniczki, które sprawdzą się szczególnie dobrze do stabilizacji drzewka o dużej wysokości. Duży pojemnik nie tylko pozwoli zapewnić choince stały dopływ wody i przedłuży jej świeżość, ale również poprawi stabilizację całej konstrukcji. Znajdująca się w pojemniku woda będzie bowiem doskonałą przeciwwagą dla dużej korony choinki i zminimalizuje ryzyko jej przewrócenia. Osoby, które mają w planie zakup dużej choinki, ale nie podoba im się kształt stojaka, mogą wybrać stojak na choinkę z dużymi podporami. Jest on stabilny i trwały, a swoim wyglądem przypomina gwiazdę, dzięki czemu doskonale wpisuje się w symbolikę towarzyszącą świątecznym dekoracjom. Regulowana średnica stojaka pozwala zamontować choinkę o średnicy pnia od 3,5 do 9,5 cm, a mocne śruby gwarantują jej dobrą stabilizację.

 

W ofercie stojaków na choinkę coś dla siebie znajdą również właściciele mniejszych drzewek. Oni nie muszą aż tak bardzo troszczyć się o stabilizację, gdyż mała choinka jest mniej narażona na przewrócenie. Z powodzeniem mogą zatem wybrać stojak choinkowy ze zbiornikiem na wodę, który dobrze spełni swoją rolę. Warto dodać, że wszystkie plastikowe stojaki na choinkę są wykonane z zielonego tworzywa, dzięki czemu mało rzucają się w oczy. Ich wygląd jest na tyle neutralny i uniwersalny, że sprawdzą się we wnętrzach w każdym stylu. Schowane pod choinką będą spełniać swoją funkcję i nie będą zwracać na siebie uwagi, oddając pierwsze skrzypce przepięknie przystrojonemu drzewku.

Metalowy stojak na choinkę – ładny, ale czy funkcjonalny?

Alternatywą dla stojaków plastikowych są stojaki metalowe, które przez wielu dekoratorów wnętrz są uznawane za elegantsze i bardziej wyrafinowane od stojaków plastikowych. Istotnie, metaloplastyka pozwala oferować stojaki o wielu wymyślnych kształtach, a ich wygląd można doskonale dopasować do stylu urządzanego wnętrza. Metalowe stojaki sprawdzają się zatem szczególnie dobrze w miejscach, w których są mocno eksponowane i ich wygląd ma wpływ na aranżację przestrzeni wokół. Dodatkową zaletą takich stojaków jest ich różnorodność kolorystyczna. Wiele modeli jest czarnych, dzięki czemu idealnie wpisują się one w modne od kilku sezonów trendy industrialne. Są jednak również stojaki zielone, brązowe oraz w kolorze starego złota, dzięki czemu mogą one wyglądać doskonale również we wnętrzach w innym stylu. Zwracanie uwagi na wygląd stojaka na choinkę nie może przesłonić jednak głównej roli, jaka na nim spoczywa. Stojaki metalowe, podobnie jak stojaki plastikowe, mają zapewnić przede wszystkim stabilność choinki i uchronić ją przed wywrotką.

 

Należy zatem wybierać takie, które mają kilka dłuższych podpór oraz odpowiednią wysokość otworu, w którym będzie osadzona choinka. Niektóre modele zakładają, że pień choinki przechodzi przez otwór, ale nie opiera się na nim, lecz na podłodze pod stojakiem. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze podłoga pod stojakiem nie jest chroniona przed żywicą i sokami płynącymi w pniu żywej choinki, przez co w miejscu, w którym stoi choinka mogą powstać nieładne plamy. Po drugie, choinka osadzona w ten sposób jest pozbawiona dostępu do wody, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na jej żywotność. Po trzecie zaś, taki sposób osadzenia nie wygląda zbyt estetycznie i może popsuć zamysł aranżacyjny z wykorzystaniem stojaka o fantazyjnym kształcie. Na szczęście nie wszystkie stojaki metalowe są tak skonstruowane. Wiele z nich pod otworem, w którym osadza się choinkę ma zbiornik na wodę. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć problemów związanych z plamami pod stojakiem oraz z dostępem do wody. Jest to również zdecydowanie bardziej estetyczne, więc jeśli chcemy kupić stojak na choinkę ze względu na jego walory wizualne, to lepiej wybrać model wyposażony w te funkcje. Patrząc na opisane powyżej cechy stojaków plastikowych i metalowych nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich będzie lepszy. Wiele zależy od tego, czy ważniejsza jest funkcja czy wygląd stojaka oraz od tego, jak duże będzie drzewko. Dopiero mając tę wiedzę można dokonać wyboru i wskazać, które rozwiązanie będzie lepsze w danej sytuacji.  

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel