Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Szczepienie iglaków latem

2021-06-16
Szczepienie iglaków latem

Iglaki to rośliny ozdobne, które cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Można kupić ich sadzonki u ogrodnika, ale wiele osób decyduje się rozmnażać je za pomocą szczepień. Rozmnażanie roślin iglastych przeprowadza się głównie zimą, najpóźniej do marca. Są jednak odmiany, których szczepienie jest możliwe również w okresie letnim, dzięki czemu można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Zobaczmy zatem jakie gatunki nadają się na szczepienie iglaków latem i w jaki sposób należy to robić.

Na czym polega szczepienie roślin iglastych?

Szczepienie iglaków, podobnie jak szczepienie innych roślin, to sposób pozwalający na rozmnażanie gatunków szlachetnych poprzez łączenie zraza z gatunku szlachetnego z podkładką, najczęściej z gatunku mniej szlachetnego. Ten zabieg pozwala zatem na rozmnażanie iglaków rosnących w przydomowym ogrodzie i uzyskiwanie zadowalających efektów, co jest świetną alternatywą dla zakupu sadzonki od ogrodnika, która nie zawsze się przyjmie. Z jednej rośliny szlachetnej możemy uzyskać bardzo wiele zrazów, które z powodzeniem zastąpią sadzonki od ogrodnika.

Na jednej podkładce można szczepić kilka gatunków, co daje szerokie pole do popisu w zakresie mieszania różnych odmian roślin, które po pewnym czasie od szczepienia stają się jedną rośliną. Należy jednak pamiętać, że zarówno podkładka jak i zraz muszą należeć do jednej rodziny roślin, co w przypadku iglaków oznacza, że muszą to być rośliny iglaste. Mieszanie gatunków iglastych i liściastych nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Należy jednak mieć na uwadze, że szczepienie iglaków, podobnie jak szczepienie innych roślin nie jest zadaniem łatwym. Często pierwsze próby rozmnażania tą metodą kończą się fiaskiem, ale nie należy się zrażać, bo z każdym kolejnym zabiegiem nabiera się wprawy i potem w naszym ogrodzie będą cieszyć drzewka iglaste o ciekawych kształtach, zaszczepione na podkładkach ze świerka, sosny, jodły, tui czy jałowca. 

Warto wiedzieć, że szczepienie pozwala nie tylko na rozmnażanie rośliny, ale również na zwiększenie jej odporności na choroby, mróz, niekorzystne warunki glebowe czy zanieczyszczenia. 

Szczepienie iglaków latem - jakie gatunki?

Jak już wcześniej wspomniano, najlepszym czasem na szczepienie iglaków jest zima, kiedy wykonywane są zabiegi szczepienia w szkółkach, i wczesna wiosna. Są jednak takie odmiany iglaste, które dobrze nadają się do szczepienia w okresie letnim i nie przeszkadza im wysoka temperatura, jaka panuje w tym okresie.

Latem przeprowadza się szczepienie roślin karłowatych, które możemy zaszczepić na dużym pniu. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt w postaci kilku gatunków rosnących na jednej roślinie, co daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne.

Dobrze do tego celu nadają się takie odmiany iglaków jak cyprysik, cis, tuja, jałowiec czy choina kanadyjska. Do szczepienia będą wykorzystywane cieniutkie zrazy, które wszczepia się w podkładkę metodą szpary bocznej. To jedyna metoda szczepienia, którą można wykonywać szczepienie iglaków latem, bo inne metody, takie jak przystawka boczna z siodełkiem i kożuchowanie, które są wykorzystywane do szczepienia iglaków wczesną wiosną.

Szczepienie roślin iglastych - odpowiednie narzędzia

Zanim rozpoczniemy szczepienie iglaków latem powinniśmy się odpowiednio przygotować. Potrzebne będą małe narzędzia ogrodnicze takie jak:

  • ostre sekatory, służące do obcięcia zraza,

  • nożyk - może być specjalny nóż okulizacyjny, ale może być też scyzoryk czy inny nóż z bardzo dobrze zaostrzonym ostrzem,

  • paski do okulizacji, nitka bawełniana lub folie, za pomocą której owiniemy miejsce szczepienia.

Warto je mieć pod ręką, bo rozmnażanie za pomocą szczepienia to kilka czynności, które przeprowadza się jedna po drugiej, a im szybciej zabieg ten zostanie wykonany, tym mniejsze ryzyko, że nie uda się zaszczepić drzewa. 

Szczepienie iglaków krok po kroku

Mając wszystkie niezbędne narzędzia możemy rozpocząć szczepienie iglaków. W tym celu musimy odpowiednio przygotować podkładkę. Najpierw należy wybrać odpowiedni pęd, który będzie odpowiedni na szczepienie. Jeśli przeprowadzamy szczepienie iglaków latem, to na podkładkę powinniśmy skorzystać z pędów jedno lub dwurocznych. Rośliny służące do tego celu muszą być zdrowe i w dobrym stanie, bo tylko wtedy mamy szansę, że zabieg rozmnażania przez szczepienie zakończy się powodzeniem. Po dokonaniu wyboru należy go oczyścić z igieł w miejscu szczepienia, a jeśli podkładką jest jałowiec lub tuja, to można swobodnie usunąć wszystkie gałęzie i zostawić miejsce na wygodne związanie i zabezpieczenie rany.

Kolejną czynnością jest przygotowanie zraza. Najlepiej do tego celu nadają się cienkie gałązki iglaków, o długości maksymalnie 2-4cm. Po ich przygotowaniu należy wykonać płytkie, ale dość długie nacięcie w podkładce w taki sposób, by kora lekko się odchyliła i stworzyła niewielką kieszonkę. Kory nie ścina się z podkładki, ale wykorzystuje się szparę, która pod nią powstała. W szparę tę należy wsunąć zraz, co nie powinno stanowić problemu, gdyż żywica z pędu daje zrazowi odpowiedni poślizg. Po umieszczeniu zrazu na miejscu należy wszystko mocno związać, korzystając z folii, bawełnianej nitki lub specjalnych pasków. Inaczej niż w przypadku drzew liściastych, w miejscu szczepienia nie powinno się używać maści ogrodniczej. 

Po szczepieniu musimy dbać, by zraz miał dostęp do światła, a zatem należy usuwać boczne gałązki podkładki, które mogłyby zacieniać miejsce szczepienia. Należy również pamiętać o tym, by wraz ze wzrostem podkładki luzować folię służącą do przytrzymywania zrazu w szparze bocznej. Jeśli tego nie zrobimy, to folia zacznie wrastać w korę i nie będzie można jej w przyszłości usunąć. Można będzie to zrobić dopiero wtedy, gdy zraz zrośnie się z podkładką, czyli roślina stanie się jednością.

Iglaki szczepione na pniu - wiele możliwości

Rozmnażanie iglaków na pniu pozwala uzyskać rośliny, które możemy formować w ciekawe kształty. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się iglaki przycinane w formę kulistą, na wysokim grubym pniu. Ciekawym aranżacyjnie zabiegiem jest również szczepienie modrzewia na pniu, co pozwala uzyskać efekt płaczący, niezwykle dekoracyjny i doskonale pasujący m.in. do ogrodów japońskich. Ostateczny efekt zależy przede wszystkim od tego, jakie rośliny iglaste zostały wybrane do szczepienia, bo wybór odmiany determinuje późniejsze możliwości cięcia drzewa. Bez wątpienia jednak są to formy bardzo dekoracyjne, a zatem nie powinno dziwić, że cieszą się one tak dużą popularnością.



pixel