Tkaniny jutowe - do czego można je wykorzystać?

Juta to materiał, który ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jest to produkt naturalny i w 100% biodegradowalny, co doskonale wpisuje się w aktualne trendy. Jutę można spotkać zarówno w formie tkanin, jak i sznurka, a dziś podpowiemy, do czego można je wykorzystać.
Tkaniny jutowe – najważniejsze cechy
Juta to materiał, który jest produkowany z rośliny o tej samej nazwie, która rośnie w krajach o gorącym klimacie np. Chinach czy Pakistanie. Charakteryzuje się on bardzo dużą wytrzymałością, co daje naprawdę szerokie możliwości jej wykorzystania. Z juty produkuje się tkaniny o różnej gramaturze, które mają charakterystyczny splot płócienny. W zależności od przeznaczenia splot ten może być bardzo gęsty lub rzadki, co wpływa nie tylko na wygląd tkaniny, ale również na możliwość jej zastosowania. Co ważne, tkaniny jutowe są odporne na rozciąganie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się jako worki, poszewki czy owijki. Jutę wykorzystuje się również do produkcji sznurka.
Sznurek jutowy jest ceniony za wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Juta najczęściej występuje w kolorze naturalnym, czyli beżowym o różnych odcieniach. Można ją barwić na różne kolory, natomiast bardzo trudno jest ją wybielić, mimo że pod wpływem intensywnych promieni słonecznych może ona wyblaknąć. Włókna jutowe mają lekki połysk oraz zapach charakterystyczny dla naturalnych tkanin. Co ważne, w ich składzie są wyłącznie składniki naturalne, a do tworzenia materiałów jutowych nie trzeba używać żadnych sztucznych dodatków. Dzięki temu jest to materiał w pełni biodegradowalny, a zużyte materiały jutowe z powodzeniem można poddawać recyclingowi. Pełna biodegradacja juty następuje w ciągu 3 tygodni do 2 miesięcy, w zależności od wilgotności. Tkaniny jutowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko na szeroki zakres zastosowania czy naturalne pochodzenie, ale również ze względu na cenę. To materiał tani i dzięki temu dostępny dla każdego, kto chce do swoich celów wykorzystać jego wytrzymałość i trwałość.
Tkaniny jutowe w ogrodnictwie
Opisane wyżej właściwości tkanin jutowych sprawiają, że jest to produkt, który ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i szkółkarstwie. Najczęściej spotyka się je w roli zabezpieczenia dla brył korzeniowych i pni. Doskonale nadaje się jako zabezpieczenie na czas transportu lub podczas prezentacji drzewek i krzewów w sklepie ogrodniczym. Dzięki ochronie wykonanej z tkaniny jutowej korzenie są chronione nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed szybkim wysychaniem.
Tkanina jutowa jest jednak przewiewna, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz sprawia, że rośliny są chronione przed rozwojem pleśni i grzybów. Warto zauważyć, że tkaniny jutowe są dostępne zarówno w rolkach, jak i w postaci chust. Tkaniny jutowe w rolkach dają możliwość docięcia tkaniny na odpowiedni wymiar, dzięki czemu sprawdzą się zarówno do osłaniania bryły korzeniowej małego rododendronu, jak i sadzonki kilkuletniego klonu czy kasztanowca. W zależności od potrzeby wystarczy dociąć tkaninę jutową na odpowiedni rozmiar i owinąć nią korzenie. Nieco inaczej stosuje się chusty jutowe, czyli płachty materiału jutowego o określonych wymiarach. Zwykle są to chusty kwadratowe o wymiarach 120x120cm, 100x100cm, 80x80cm czy 70x70cm. Są one wygodniejsze w stosowaniu, gdyż nie trzeba ich dodatkowo przycinać, a wystarczy jedynie dobrać właściwy rozmiar do wielkości bryły korzeniowej. Chętnie wybierają je ogrodnicy i szkółkarze, którzy oferują rośliny o podobnych wymiarach bryły korzeniowej. Stosowanie gotowych chust jutowych może przyspieszyć proces pakowania roślin i ułatwić im codzienną pracę.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by chusty te dociąć w zależności od potrzeb, jeśli od czasu do czasu będzie trzeba opakować roślinę o innej wielkości bryły korzeniowej. Wybierając tkaninę jutową warto zwrócić uwagę na jej gramaturę. W ogrodnictwie stosuje się tkaninę o gramaturze 105 g, która jest rzadka i dzięki temu mocno przewiewna, lub nieco bardziej gęstą tkaninę o gramaturze 210 g. Im niższa wartość gramatury, tym bardziej przewiewna tkanina i rzadszy splot. Jednakże naturalne pochodzenie juty sprawia, że nawet tkaniny jutowe i dość gęstym splocie nadal pozostają przewiewne i doskonale spełniają swoją rolę osłon do brył korzeniowych.
Sznurek jutowy – zastosowanie
Oprócz tkanin jutowych warto zwrócić uwagę również na sznurek jutowy. Jest on stosowany do zamocowania osłony wykonanej z tkaniny jutowej, co chroni ją przed zsunięciem się z pnia czy bryły korzeniowej. Jest mocny i wytrzymały, dlatego znajduje też zastosowanie w innych pracach w rolnictwie, budownictwie czy florystyce. Sznurek jutowy z powodzeniem może być wykorzystywany do przytrzymywania wełny wykorzystywanej do ocieplania poddasza lub dachu. Doskonale sprawdza się również jako sznurek do związywania kwiatów, a coraz częściej i chętniej jest stosowany również w rękodziele. Korzystają z niego osoby wyplatające bardzo modną ostatnio makramę, jak i osoby zajmujące się produkcją biżuterii artystycznej i ekologicznej.
Juta w innych dziedzinach
Tkaniny jutowe znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie, ale również w aranżacji wnętrz czy do pakowania produktów ekologicznych. Produkuje się z nich torebki do pakowania prezentów, worki, poszewki, obrusy i inne elementy służące do dekorowania. Taśmy jutowe znajdują również szerokie zastosowanie u florystów, którzy coraz częściej do kompozycji kwiatowych używają materiałów ekologicznych. Nowoczesne aranżacje wnętrzarskie bardzo często pokazują inspiracje na ekologiczny wystrój wnętrz. Juta we wnętrzach w stylu skandynawskim jest absolutnie konieczna, a takie akcenty jak jutowe worki na prezenty bardzo często pojawiają się też w aranżacjach bożonarodzeniowych. Ich naturalny kolor doskonale współgra z innymi mocnymi barwami, dzięki czemu tkaniny jutowe mogą stanowić świetne tło dla innych elementów wnętrza. W aranżacjach ekologicznych i skandynawskich spotkamy nie tylko tkaniny czy taśmy jutowe, ale również sznurek jutowy, który może służyć jako element tablicy inspiracji czy tablicy wspomnień. Zwykle bywa rozpięty na surowej drewnianej ramie, a do przypinania karteczek, zdjęć czy innych rzeczy, które są warte zapamiętania, służą drewniane klamerki, takie jak do przypinania bielizny.