Truskawka całoroczna

Truskawki to owoc, który większości z nas kojarzy się z czerwcem. To właśnie wtedy mamy pełnię sezonu truskawkowego i wiele osób w tym czasie je truskawki na każdy posiłek. Na szczęście dla nich są odmiany truskawek, które owocują nie tylko w pełni sezonu, ale powtarzają swoje owocowanie kilkukrotnie. To tzw. odmiany powtarzające, które każdy miłośnik truskawek powinien bliżej poznać.
Odmiany truskawek powtarzających kwitnienie
Truskawki powtarzające mają wiele odmian, które różnią się od siebie smakiem, atrakcyjnością owoców i wielkością zbieranych plonów. Mają również inną odporność na mróz, a jedne są mniej, a inne bardziej wymagające w uprawie. Dzięki tak dużej różnorodności można więc dopasować odmianę truskawek do własnych potrzeb.
Do najlepszych odmian truskawek powtarzających należy odmiana San Andreas. Jest to odmiana amerykańska, dająca duże i atrakcyjne owoce, które dobre znoszą transport. Jest to odmiana truskawek odporna na wirusy, ale średnio odporna na choroby układu korzeniowego i mączniaka. Słabo znosi również mróz, ale plonuje od początku lata do późnej jesieni.
Bardzo atrakcyjne owoce daje również odmiana Ostara, której owoce w smaku przypominają poziomki. Są one duże i atrakcyjne, a pierwsze owoce pojawiają się już wiosną, powtarzając je potem od lipca aż do późnej jesieni, czyli niemal do pierwszych przymrozków. Odmiana ta jest ceniona nie tylko ze względu na smaczne owoce, ale również łatwość uprawy. Można ją uprawiać w dużych donicach, a sama roślina może przyjmować formę zwisającą lub pnącą.
Poszukując atrakcyjnej odmiany truskawek powtarzających warto zwrócić uwagę na odmianę Amandine. Owocuje ona od początku lata do późnej jesieni, a jej duże owoce są bardzo słodkie. Jest to odmiana odporna na szarą pleśń, ale słabiej odporna na mączniaka i choroby systemu korzeniowego. Niestety należy do odmian bardziej wrażliwych na mróz, więc wybierając ją należy wziąć do pod uwagę.
Jak uprawiać truskawki powtarzające?
Truskawki powtarzające można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach, jako truskawki wiszące lub pnące. Dzięki temu ich uprawą mogą się zająć nie tylko właściciele przydomowych ogródków, ale również osoby mieszkające w blokach, które mogą sadzić truskawki w donicach na balkonie czy tarasie. Specyfiką tych odmian jest bowiem tworzenie licznych i długich pędów, na których rosną owoce. Dzięki temu odmiany te mogą być uprawiane zarówno jako truskawki wiszące, jak i jako truskawki pnące.
Truskawki powtarzające potrzebują dobrej ziemi próchniczej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Wolą ziemię lekką, więc strukturę podłoża można poprawić dodając do niej piasek lub keramzyt. Bardzo istotne jest odpowiednie nawożenie, które zapewni roślinie siły na kolejne kwitnienie i owocowanie. Trzeba więc nawozić po każdym owocowaniu, stosując nawozy potasowe, niezbędne do ponownego kwitnienia albo specjalne nawozy do truskawek, które zawierają kompozycję składników dopasowaną do potrzeb tych roślin. Dobrym pomysłem będą również nawozy naturalne, takie jak kompost, które zapewnią roślinom dużą dawkę wielu składników odżywczych.
Bardzo istotne dla truskawek jest podlewanie. Ziemia nigdy nie powinna wyschnąć, więc jeśli truskawki wiszące mają stanowisko szczególnie słoneczne, to w okresie letnim należy je podlewać codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie, najlepiej wcześnie rano i późno wieczorem. Ne można jednak przesadzać z nawadnianiem, gdyż może to spowodować choroby grzybowe, na które truskawki są wyjątkowo podatne.
Truskawki powtarzające bardzo dobrze znoszą cięcie, więc w razie potrzeby można je bez ryzyka przycinać. Można to robić ze względów estetycznych. ale przycinanie pędów jest konieczne, gdy pojawią się chore i uschnięte liście oraz popsute owoce. Ich usunięcie jest niezbędne, gdyż pozwoli zapobiegać rozprzestrzenianiu się ewentualnej choroby na dalszą część rośliny.
Truskawki powinniśmy również mocno skrócić na jesieni, gdy zakończą owocowanie. Wówczas należy je przyciąć aż o 2/3 długości i w takim stanie przechować je przez okres zimowy. Nie mogą być one przechowywane na zewnątrz, gdyż są wrażliwe na mrozy. Muszą być więc schowane do pomieszczenia chłodnego, ale zachowującego temperaturę powyżej zera. Może to być zatem piwnica, wiatrołap, pomieszczenie gospodarcze, garaż itp.
Po 2-3 sezonach truskawki tracą swoją pierwotną zdolność do wytwarzania owoców i wtedy najlepiej je przesadzić. Podczas przesadzania należy wymienić im całe podłoże, dzięki czemu będzie ono znów pełne wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co ponownie spowoduje obfite kwitnienie i owocowanie.
Jakie doniczki na truskawki wiszące i pnące?
Planując uprawę truskawek powtarzających kwitnienie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich donic. Truskawki potrzebują dużo miejsca, więc na jedną roślinę powinniśmy wybrać donice i doniczki o pojemności ok. 3-4 litrów. Jeśli w jednej donicy chcemy posadzić kilka sadzonek, to powinniśmy kupić donicę o odpowiednio większej pojemności.
Jak już wspomniano truskawki odmian powtarzających mogą być uprawiane jako truskawki wiszące. Do ich uprawy dobrze się zatem nadają doniczki wiszące, w których rozłogi będą mogły swobodnie zwisać. Truskawki można sadzić również w zwykłych doniczkach, ustawionych na podwyższeniu, lub wsadzać je do skrzynek powieszonych na balustradzie balkonu. Wówczas będą stanowić nie tylko źródło świeżych owoców prosto z krzaka, ale również ładną ozdobę balkonu.
Odmiany wiszące mogą również rosnąć jako odmiany pnące. W tym celu do doniczki należy wstawić odpowiednie podpory do roślin np. kratki, na których będą mogły się wspierać pędy roślin. Należy jednak pamiętać, że truskawki nie mają zdolności samodzielnego wspinania się po kratkach, gdyż brakuje im pędów czepnych jak u winogron. Konieczne jest więc samodzielne przeplatanie wyrastających rozłogów na podporze, bo bez tego roślina nie będzie się pięła.
Warto pamiętać, że truskawki kochają słońce, więc doniczki najlepiej stawiać lub wieszać w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. W takich warunkach rośliny będą dobrze kwitły, a owoce będą niezwykle smaczne dzięki dużej zawartości cukru. W takich miejscach konieczny jest stałe kontrolowanie poziomu nawodnienia w doniczkach, gdyż mocne słońce może ją wysuszyć, co spowoduje obsychanie owoców i niekorzystnie wpłynie na ich wygląd i smak. jeśli więc nie mamy możliwości stale dbać o dobre nawodnienie sadzonek, to lepiej wybrać stanowisko półcieniste, w którym gleba nie będzie tak szybko wysychać.
