Trutki na szczury - skuteczny sposób na pozbycie się gryzoni

Szczury to uciążliwe gryzonie, które roznoszą wiele różnych chorób. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie można łatwo znaleźć resztki jedzenia, a walka z nimi toczy się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach, halach magazynowych, hotelach, restauracjach i w centrach miast. Do walki z nimi można wykorzystywać różne sposoby, a najczęściej spotykaną metodą jest wykorzystanie trutki. Zobaczmy, jakie trutki na szczury są dostępne i w jaki sposób najlepiej je stosować.
Trutka na szczury w paście
Trutki na szczury mogą mieć bardzo różną postać, a do najczęściej spotykanych i uznawanych za najlepsze należą trutki na szczury w paście. To produkt, który ma w składzie produkt wpływający na działanie układu krzepnięcia i powoduje krwotok wewnętrzny u szczura. Efekt pojawia się bardzo szybko po spożyciu trutki przez szczura, co oznacza, że w ciągu kilku dni można pozbyć się uciążliwych gryzoni ze swojej posesji. Jest to trutka najczęściej stosowana w profesjonalnej deratyzacji, ze względu na 100% skuteczność działania. Trutki na szczury w paście zawierają gorzki składnik, który chroni przed spożyciem ich przez zwierzęta domowe. Mimo tego zabezpieczenia ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest umieszczać je w karmnikach deratyzacyjnych.

Karmniki deratyzacyjne to urządzenia w kształcie tuneli lub płaskich skrzynek z wejściem z boku, do których wkłada się trutkę na szczury. Dzięki niewielkiemu wejściu nie dostaną się do niej inne zwierzęta, ani, co często jeszcze ważniejsze, dzieci. Wytrzymałe tworzywo, z którego są wykonane sprawia, że sprawdzają się one zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Inne trutki na szczury
Szczury można zwalczać również trutką w postaci granulek. Ma ona bardzo zbliżone właściwości do trutki w paście, przy czym jest ona mniej soczysta i z tego powodu może nie być aż tak zachęcająca dla tych uciążliwych gryzoni. Jeśli jednak zostanie spożyta, to efektem będzie śmierć szczura. Jest ona chętnie wybierana do użytku domowego, gdyż jest łatwo dostępna i tania. W miejscach, które są narażone na zawilgocenie, warto stosować trutki na szczury w postaci kostek parafinowych lub woskowych. Dzięki zabezpieczeniu woskowemu lub parafinowemu trutka nie jest podatna na wilgoć, która miałaby negatywny wpływ na skuteczność jej działania. Alternatywą dla wspomnianych wyżej trutek na szczury jest zastosowanie zatrutego ziarna pszenicy. Jest ono skuteczną trutką szczególnie w gospodarstwach rolnych, gdzie szczury są przyzwyczajone do ziarna jako swojego głównego pożywienia.

Jak stosować trutki na szczury?
Skuteczność działania trutki na szczury zależy nie tylko od jej rodzaju, ale również od sposobu jej użycia. Najlepszą metodą jest wyłożenie trutki w miejscach, które są chętnie odwiedzane przez te gryzonie. Mogą to być okolice składowania odpadów np. zsypy w blokach czy kosze na zapleczu restauracji, mogą to być piwnice czy rejony ciągów komunikacyjnych, którymi mogą przemieszczać się szczury. Im lepiej wybierzemy miejsce rozłożenia trutki, tym szybciej pozbędziemy się niechcianych gości. Jak już wyżej wspomniano trutkę na szczury warto umieszczać w karmnikach deratyzacyjnych, które gwarantują najlepsze bezpieczeństwo przed dostępem do trutki osób niepowołanych, w tym dzieci oraz zwierząt domowych. Karmnik taki umieszcza się we wspomnianych wyżej miejscach i przytwierdza do podłoża. Dobrze jest umieścić na nim naklejki ostrzegawcze, które będą informować o zawartości pudełka i skutecznie zniechęcą do interesowania się jego zawartością.
Jeśli z jakiegoś powodu nie można umieścić trutki na szczury w karmniku deratyzacyjnym, to można ją rozłożyć lub rozsypać na wieczku od słoika czy na kawałku kartonika. Ważne, by szczur mógł łatwo dostać się do trutki, a więc niewłaściwe jest umieszczanie trutki w wysokim plastikowym pudełku czy w słoiku. Należy zadbać ograniczenie dostępu do trutki dzieciom oraz zwierzętom domowym, gdyż zawiera ona substancje szkodliwe dla człowieka i zwierząt. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie punktów z wyłożoną trutką. W przypadku stosowania trutki w paście najbardziej skuteczne będzie umieszczenie miejsc z wyłożoną trutką co 5-10m, zachowując zalecaną przez producenta jednorazową porcję karmy. W przypadku trutki na szczury w paście należy wyłożyć 3-5 saszetek. Czynność tę należy powtarzać do momentu aż wszystkie szczury zostaną usunięte, czego najlepszym dowodem będzie pozostająca w miejscu wyłożenia trutka. Producent zapewnia, że szczury giną w ciągu 4-6 dni, a przy większych populacjach cały proces walki ze szczurami może trwać do 6 tygodni.
Dlaczego trzeba walczyć ze szczurami?
Na koniec warto napisać parę słów na temat tego, dlaczego walka ze szczurami jest bardzo ważna. Otóż szczury należą do gryzoni, a zatem muszą ciągle ścierać swoje zęby poprzez gryzienie. Gryzą wszystko, co im wpadnie w zęby, co może oznaczać szkody na elewacji, w więźbie dachowej, w kablach czy rurach wodnych i kanalizacyjnych. Szczury chętnie jedzą również zgromadzone przez nas zapasy, dlatego chętnie goszczą w piwnicach, w których przechowujemy ziemniaki, buraki czy marchew. Szkody powodowane przez szczury czy obrzydzenie jakie napawa niejednego na widok tego gryzonia z długim ogonem to jednak niejedyny powód walki z nimi. Drugim ważnym powodem są choroby, którymi można się od nich zakazić. Szczury roznoszą takie choroby jak wścieklizna, włośnica, leptospiroza, salmonella czy gorączka szczurza. Szczury były odpowiedzialne również za epidemie dżumy czy duru brzusznego, a więc choroby w większości kończące się śmiercią. Zarazić się od szczura można nie tylko przez ugryzienie, ale również przez kontakt ze szczurzym moczem czy odchodami. Co więcej, chorobami przenoszonymi przez szczury można się również zarazić spożywając wodę, która została wcześniej przez nie zainfekowana. Jednym słowem walka ze szczurami w miastach to konieczność, a nie fanaberia. Jeśli zatem zobaczymy szczura lub ślady jego obecności w naszym otoczeniu, to znak, że czas zabrać się poważnie za walkę z nimi i zastosować trutkę na szczury, która skutecznie pozwala się ich pozbyć.