Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Tunele foliowe i szklarnie - jak je przygotować do sezonu?

2021-03-17
Tunele foliowe i szklarnie - jak je przygotować do sezonu?

Uprawa roślin w polskich warunkach klimatycznych trwa dość krótko, dlatego nie powinno dziwić, że wielu ogrodników chętnie wykorzystuje różne rozwiązania, dzięki którym mogą ten okres przedłużyć. Dobry tunel foliowy i szklarnia pozwalają bowiem nie tylko rozpocząć wysiew roślin do gruntu bardzo wczesną wiosną, ale chronią je również przez zimnem i upałem, a nawet niektórymi chorobami. Bezsprzecznie są to więc urządzenia niezwykle użyteczne, które przed sezonem należy odpowiednio przygotować. Zobaczmy, jak przygotować tunel foliowy i szklarnię do sezonu.

Tunel foliowy - sprawdź czy folia na tunel i konstrukcja są w dobrej kondycji

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przygotowując tunel foliowy do nowego sezonu, jest kontrola jego konstrukcji i pokrycia. Jeśli tunel był zdemontowany na okres zimowy, to należy wyjąć go z miejsca przechowywania, rozłożyć, a następnie dokładnie obejrzeć wszystkie jego elementy. Podobny przegląd należy zrobić tunelowi, który nie był demontowany na zimę. Szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję tunelu i sprawdzić, czy wszystkie rurki nadają się do powtórnego użycia. Miejsca skorodowane należy wyczyścić z rdzy i pokryć lakierem, co pozwoli przedłużyć ich żywotność. Po przeglądzie konstrukcji czas na sprawdzenie pokrycia.

Folia na tunel będzie dobrze spełniać swoją rolę tylko wtedy, gdy będzie szczelna. W związku z tym należy sprawdzić, czy nie ucierpiała ona podczas przechowywania lub pozostawania na zimnie i mrozie, a ewentualne uszkodzenia należy naprawić. Służy do tego specjalna taśma naprawcza, która wzmocni pokrycie foliowe i przedłuży życie tunelowi. Czasem może okazać się, że pokrycie foliowe jest na tyle zniszczone, że łatanie taśmą nie jest wskazane. Wówczas warto kupić nowe pokrycie do tuneli foliowych, które pozwoli zapewnić najlepsze warunki do uprawy.Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie starej folii, to należy dobrze ją umyć, np. mydłem potasowym, które służy do ochrony upraw przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i szkodnikami. Jest ono środkiem dopuszczonym w rolnictwie ekologicznym, a zatem można po nie sięgnąć bez obaw o szkodliwość dla uprawianych pod tunelem roślin.

Tunele ogrodowe - odkażanie

Ważną czynnością przygotowującą tunele ogrodowe do nowego sezonu jest ich odkażanie. Wewnątrz tunelu panują bowiem nie tylko doskonałe warunki do uprawy roślin, ale również do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na uprawiane rośliny. Do odkażania należy użyć specjalnych środków mających działanie grzybobójcze.Odkażanie dotyczy zarówno ścian tuneli foliowych, jak i gleby, która się znajduje w tunelu. Do odkażania można użyć dwutlenku siarki, który miesza się np. z saletrą potasową. Dla odpowiedniego efektu należy użyć ok. 15g siarki na m3 tunelu. Przygotowaną siarę wstawia się do oczyszczonego i obficie oblanego wodą tunelu na metalowych tackach, a następnie podpala się, by odkazić całe wnętrze pod tunelem. Ważne, by podczas odkażania mieć założone rękawice, okulary i maski ochronne, a zaczynać należy od tacki położonej najdalej od wejścia, a potem cofając się podpalać kolejne.

Najlepszy efekt odkażania będzie można uzyskać wtedy, gdy wewnątrz tunelu będzie panować temperatura ok. 10 stopni Celsjusza. Po wypaleniu się siarki należy tunel dobrze wywietrzyć, co może potrwać nawet kilka dni. Należy również pamiętać, że siarka ma działanie zakwaszające, a zatem jeśli mamy w planie uprawiać pod folią rośliny, które wolą gleby obojętne lub zasadowe, to należy ją odkwasić, stosując np. wapnoOdkażanie tunelu foliowego można wykonać również innymi dostępnymi środkami, które mają działanie miejscowe. Czasem bowiem samo mydło potasowe wystarczy, by odkazić ściany tunelu foliowego, szczególnie jeśli tunel ogrodowy stawiany jest w innym miejscu niż rok wcześniej. Są również dostępne środki pozwalające na odkażenie wyłącznie gleby, co z kolei przydaje się wtedy, gdy stawiany jest nowy tunel ogrodowy, na którym na pewno nie pojawiły się jeszcze żadne zarodniki grzybów. Odkażanie gleby dobrze jest co prawda przeprowadzić jesienią, gdy zakończony zostanie sezon, ale jeśli nie zostało to zrobione, to można również wykonać je bardzo wczesną wiosną.

Przygotowanie gleby pod tunelem foliowym

Odkażanie gleby to nie jedyna czynność, którą należy wykonać wczesną wiosną, gdy sezon dopiero nadchodzi. Warto zadbać również o jej żyzność, a w razie potrzeby usunąć pozostałości zeszłorocznych roślin czy chwasty, jeśli nie zostało to zrobione jesienią. Chcąc zapewnić optymalne warunki rozwoju roślin, tunele ogrodowe powinny być wypełnione ziemią dobrej jakości. Jeśli na działce jakość gleby pozostawia wiele do życzenia, to warto rozważyć wymianę gleby, na której stoją tunele ogrodnicze. Dzięki temu będzie można zapewnić doskonałe warunki do uprawy warzyw, owoców czy roślin ozdobnych. Do poprawy jakości gleby warto również użyć rozmaitych nawozów. Dobrze sprawdzi się kompost oraz inne nawozy naturalne, które należy wymieszać z ziemią przed siewem. Po takim przygotowaniu będzie można cieszyć się z obfitych plonów warzyw i owoców, które pojawią się znacznie wcześniej niż te, których od trudnych warunków atmosferycznych nie ochraniają tunele foliowe.

Doskonale uprawia się w nich pomidory, ogórki, kapustę, sałatę, cebulę oraz różne zioła. Można w nich uprawiać owoce różnego rodzaju m.in. truskawki i poziomki.Tunel foliowy może być jednak używany nie tylko do uprawy warzyw i owoców w gruncie, ale również jako miejsce uprawy roślin doniczkowych. W takich sytuacjach szklarnia lub tunel foliowy służy ochronie od złych warunków atmosferycznych, natomiast rośliny rosną w doniczkach. Można je ustawiać bezpośrednio na gruncie, ale dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie stołów czy ław, których wysokość pozwoli na łatwiejsze wykonywanie prac pielęgnacyjnych.Dobrze przygotowane do sezonu tunele foliowe będą przez długi czas pełnić swoją rolę, umożliwiając nam uprawę wielu różnych gatunków. Należy zatem pamiętać o wspomnianych wyżej czynnościach, by jak najlepiej przygotować tunel foliowy do kolejnego sezonu. Podobne czynności trzeba wykonać jesienią, kiedy również konieczne trzeba zadbać o tunele foliowe, jeśli mają sprawdzić się w swojej roli również w kolejnym roku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel