Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Turkuć podjadek. Jak wygląda? Jak go złapać? Jak go zwalczyć?

2020-07-02
Turkuć podjadek. Jak wygląda? Jak go złapać? Jak go zwalczyć?

Turkuć podjadek mimo nazwy kojarzącej się z czymś przyjaznym jest niestety szkodnikiem, którego obecność spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi ogrodu czy gospodarstwa rolnego. Turkuć podjadek ryje podziemne korytarze, uszkadzając korzenie roślin, co niestety oznacza ich więdnięcie i obumieranie. Zobaczmy zatem, jak rozpoznać turkucia podjadka, jak go łapać i jak z nim walczyć.

Turkuć podjadek – jak wygląda?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów żyjących w Polsce. Dorosły turkuć ma ok. 6 cm długości i jest trochę podobny do świerszcza. W odróżnieniu od niego nie jest jednak zielony, ale ciemnobrunatny lub brązowo-rudy. Zwykle jednak trudno mu się dobrze przyjrzeć, gdyż turkuć podjadek większość swojego życia spędza pod ziemią. Ciało turkucia podjadka jest pokryte pancerzem, na którym znajdują się skrzydła, których turkuć raczej nie używa do latania, a jeśli już zdarzy mu się poderwać do lotu, to jest to lot na bardzo krótką odległość. Na głowie ma długie czułki, a pierwsza para odnóży jest spłaszczona i wyposażona w kolce. Odnóża te, podobnie jak przednie łapki kreta, pozwalają turkuciowi przekopywać ziemię. Młodsze okazy wyglądają podobnie jak dorosłe osobniki, ale są nieco mniejsze i mają mniej intensywny kolor.

Turkuć podjadek – jakie szkody może wyrządzić?

Turkuć podjadek większość dnia spędza pod ziemią i tam przekopuje ziemię w poszukiwaniu pożywienia. Jest w zasadzie wszystkożerny, ale pod ziemią szuka przede wszystkim małych owadów, np. pędraków. Ryjąc podjada również korzenie roślin, a gdy w nocy żeruje na powierzchni, często zjada naziemne części roślin. Jego obecność w ogrodzie oznacza zatem obumieranie roślin, a także mniejsze plony warzyw, zwłaszcza bulwiastych. Dodatkowym problemem jest to, że turkuć podjadek bardzo szybko się rozmnaża. Z początkiem czerwca lub z końcem maja każda samica składa ok. 300 jaj, co oznacza, że nawet jeśli nie wszystkie przeżyją, to i tak populacja turkucia podjadka powiększy w bardzo znaczący sposób. A to niestety oznacza jeszcze większe szkody w ogrodzie. Turkuć podjadek jest bardzo żywotnym owadem, odpornym na mrozy i jeden osobnik potrafi żyć nawet 4 lata. Nic zatem dziwnego, że jego pojawienie się w ogrodzie czy na polu uprawnym nigdy nie jest witane z radością, dlatego warto znać skuteczne metody walki z tym szkodnikiem.

Turkuć podjadek – zwalczanie

Do zwalczania turkucia podjadka można stosować wiele różnych metod. Niektóre z nich, to metody wykorzystujące przeróżne środki chemiczne, które mają skutecznie zwalczać tego szkodnika. W przypadku problemów z turkuciem podjadkiem w ogrodzie kwiatowym metody te mogą być co prawda stosowane, ale zdecydowanie nie poleca się ich w sytuacji, gdy walczymy z turkuciem na obszarze uprawy warzyw i owoców. Po użyciu takich preparatów konieczne jest bowiem zachowanie okresu karencji, zwykle ok. 60 dni, co oznacza, że nie można ich stosować w lecie i jesienią, gdy nadchodzi pora zbiorów. W porównaniu ze środkami chemicznymi w walce z turkuciem lepiej sprawdza się naturalny środek do walki nie tylko z turkuciem podjadkiem, ale również kretami i myszami, jakim jest  Talpax. W jego skład wchodzą wytłoczyny z rącznika pospolitego, który jest znany ze swej skuteczności w walce ze zwierzętami ryjącymi w ziemi. Dodatkowo zawiera azot, dzięki czemu odżywia uprawy i przyczynia się do prawidłowego rozwoju roślin. Do skutecznych i bardzo naturalnych metod walki z turkuciem należy rozkładanie wokół grządek gałązek olszy czarnej, której zapach jest dla turkucia na tyle nieprzyjemny, że nie zapuszcza się on na takie tereny. Walczyć z turkuciem można również przez niszczenie jego gniazd. Aby znaleźć gniazdo należy odnaleźć tunele drążone przez turkucia, które można zauważyć dzięki rozpulchnionej na ziemi. W miejscu, gdy tunel nie jest widoczny tuż pod ziemią, lecz wchodzi głębiej, będzie znajdować się gniazdo. Należy zalać je olejem jadalnym lub płynem do mycia naczyń, co lekko ogłuszy turkucia i sprawi, że będzie wolniejszy, gdy wypłynie na powierzchnię. Wtedy można go złapać lub potraktować jakimś środkiem chemicznym. Metoda ta może okazać się jednak nie do końca skuteczna, bo nie ma gwarancji, że uda się złapać wszystkie turkucie z danego gniazda. Część owadów może bowiem uciec, zbudować sobie nowe gniazda i dalej będą niszczyć owady w naszym ogrodzie.

Jak złapać turkucia podjadka?

Wśród wymienionych wyżej metod walki z turkuciem podjadkiem tylko jedna z nich opierała się na łapaniu tego owada. Metod łapania turkucia jest jednak więcej, a jedną z nich jest łapanie turkucia do pojemnika o śliskich ściankach. Aby zastosować tę metodę należy wkopać mały pojemnik, np. słoik, do ziemi w miejscu, przez które przechodzi turkuć, w taki sposób, by był on zrównany z ziemią. Gdy turkuć zacznie kopać swój tunel i napotka na przeszkodę, będzie chciał ją ominąć wychodząc na powierzchnię i wtedy wpadnie do słoika. Dzięki śliskim ściankom nie będzie umiał już z niego wyjść. Takich pułapek może być w ogrodzie dużo, ale stosując tę metodę należy pamiętać, by codziennie sprawdzać, czy złapały się w nie owady i opróżniać pułapki. Dla lepszego efektu do słoika można wsypać trochę nawozu, najlepiej końskiego, żeby zwabić owady. Złapane turkucie warto przekazać zapalonemu wędkarzowi, gdyż są one uznawane za jedną z najlepszych przynęt na szczupaka i suma. Obornik koński można wykorzystać również do wykonania innej pułapki. Należy ją wykonać jesienią, gdy turkucie szukają dobrego miejsca na przezimowanie. W okresie tym dobrze jest wykonać dół o głębokości ok. 60-100 cm, położyć na jego dnie folię (żeby łatwiej było usunąć pułapkę), a następnie nasypać na nią trochę obornika końskiego. Na wierzch należy z powrotem nasypać ziemię i poczekać, aż pułapka zadziała. Obornik koński wytwarza bowiem ciepło, więc turkucie szukające dobrego miejsca do zimowania chętnie zakopią się w nim na zimę. Bardzo późną jesienią, zanim ziemia zamarznie, albo wczesną wiosną, tuż po tym, gdy ziemia odmarznie, należy odkopać pułapkę, w której z pewnością znajdziemy zimujące turkucie. Dzięki folii podłożonej od spodu łatwo nam będzie tę pułapkę usunąć wraz z wszystkimi złapanymi turkuciami. Na koniec jako ciekawostkę warto dodać, że naturalnym wrogiem turkucia jest jeż. Dlatego walcząc z turkuciem warto stworzyć takie warunki w ogrodzie, które będą przyjazne dla jeża.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel