Typy agrowłókniny — charakterystyka

Agrowłóknina jest doskonałym materiałem chroniącym rośliny przed chwastami, ale także przez zmiennymi, trudnymi warunkami atmosferycznymi. W sklepach ogrodniczych znajdziesz co najmniej kilka jej rodzajów — to między innymi agrowłóknina zimowa czy agrowłóknina wiosenna. Poznaj wszystkie typy tego materiału i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Agrowłóknina zimowa — biała
Agrowłókninę zimową kupisz w różnych gramaturach — wahają się między 30 a 50 g/m2. Łatwo ją można rozpoznać — płachta produkowana jest w białym kolorze, dzięki czemu ogranicza negatywny wpływ promieniowania słonecznego. Chroni rośliny także przed zimnym wiatrem, chłodem, deszczem czy gradobiciem. Płachtę rozłóż na różach, pietruszce, sałacie, winoroślach czy wrzosach. Obwiąż agrowłókniną wyższe krzaczki, a całe połacie warzyw dokładnie przykryj pasami.

Agrowłóknina wiosenna — biała
Agrowłóknina wiosenna różni się od zimowej tym, że ma niższą gramaturę (najpopularniejsze z nich wahają się między 15 a 30 g/m2). Dzięki temu płachta doprowadza do odpowiedniej wymiany powietrza, nie hamuje więc prawidłowego wzrostu upraw, a jednocześnie chroni je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi w okresie przedwiośnia (nie tylko wiatrem, ale także nadmiernym promieniowaniem UV). Agrowłókninę wiosenną powinieneś rozłożyć zaraz po posianiu nowych plonów. W przypadku roślin zimujących rozwiń płachtę dopiero wtedy, gdy temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie 5 stopni Celsjusza.

Agrowłóknina przeciw chwastom — czarna, brązowa
O agrowłókninie przeciw chwastom pisaliśmy w poprzednich artykułach. Między innymi w tekstach AGROWŁÓKNINA O GRUBOŚCI 150 G — KIEDY JEST NIEZBĘDNA W TWOIM OGRODZIE? oraz DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W CZARNĄ AGROWŁÓKNINĘ PRZECIW CHWASTOM?. To wyjątkowo trwały i mocny materiał, przez który ciężko przebić się niemile widzianym chwastom. Korzystaj z niej, gdy hodujesz tryskawki, tuje oraz iglaki. Płachta sprawdza się także jako materiał ściółkujący — wysyp na niej korę, kamienie lub grys. Na tym typie agrowłókniny zaznaczono wyraźne pasy, które pozwalają na równe wkopanie sadzonek. Materiał bardzo dobrze przykrywa ziemię, przystosowuje się do nierówności oraz większych skarp. Zatrzymuje wilgoć w podłożu, ogranicza żerowanie szkodników glebowych, a przede wszystkim skutecznie hamuje rozwój chwastów.

W skrócie — co należy wiedzieć przed zakupem agrowłókniny?
Aby być w stu procentach pewnym, jaki rodzaj agrowłókniny wybrać, warto zastanowić się nad poniższymi kwestiami.
Jaki kolor agrowłókniny wybrać? Agrowłóknina ściółkująca ma kolor czarny, brązowy oraz zielony. Okryciowa, do ochrony przed chłodem nada się biała płachta (na zimę — grubsza, na wiosnę — cieńsza).
Jaką agrowłókninę wybrać, gdy posiadasz nierówny teren? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się agrowłóknina czarna, brązowa lub zielona — do ściółkowania. Pamiętaj, aby dokładnie ją zamocować. O tym, jak to zrobić przeczytasz w artykule JAK PRAWIDŁOWO ROZŁOŻYĆ AGROWŁÓKNINĘ?.
Jak nawozić przy zamocowanej agrowłókninie? Wystarczy wysypać zasilacz na powierzchnię płachty — wszystkie składniki odżywcze przenikną do gleby bez żadnego problemu. Wszystkie prace wykonuj zgodnie z kalendarzem oraz potrzebami swoich upraw.
Podsumowanie
Agrowłóknina i jej działanie może bardzo pomóc podczas różnych prac w ogrodzie. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju płachty we właściwym czasie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwiały Twoje wątpliwości na temat zastosowania tego rodzaju ochrony. Powodzenia!