Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Uprawa lawendy. Jak sobie ją ułatwić?

2019-08-13
Uprawa lawendy. Jak sobie ją ułatwić?

Lawenda jest piękną rośliną niewymagającą szczególnego traktowania, którą możesz hodować w gruncie oraz w doniczce. Istnieje wiele jej odmian, a najpopularniejsza z nich to lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia). W dzisiejszym artykule piszemy o tym jak wygląda prawidłowa uprawa tej rośliny oraz jak można sobie ją ułatwić. Zapraszamy do lektury!

Wymagania lawendy

Lawenda pochodzi z południowej części Europy — dlatego najlepiej będzie rosnąć na słonecznym stanowisku. Roślina nie lubi zbyt obfitego podlewania. Optymalne warunki do rozwoju stwarza jej luźne, przepuszczalne i zasadowe podłoże. Lawenda będzie bujnie rosnąć w ciepłych, zacisznych kącikach, zimą szczelnie osłoniętych przed mroźnym powietrzem.

Jak poprawnie posadzić lawendę?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas sadzenia jest podłoże. Lawenda w doniczce oraz w glebie potrzebuje przede wszystkim przepuszczalnej gleby. Sprawdź wybrane miejsce i pozbądź się z niego gliniastej ziemi. Świeżo posadzone rośliny systematycznie podlewaj oraz odchwaszczaj. Jesienią podsyp lawendę kompostem, aby dostarczyć jej niezbędne składniki pokarmowe i poprawić jej rozrost. Rośliny tego typu nie są podatne na choroby, ale w przelanych donicach może pojawić się grzyb (na przykład szara pleśń).

Sadzenie lawendy w ogrodzie — uprawa krok po kroku

Uprawa lawendy zaczyna się od znalezienia odpowiednio nasłonecznionego, cichego miejsca. Termin prac możesz wyznaczyć samodzielnie — ważne jest, aby zmieścić się między początkiem kwietnia oraz początkiem października.

#1 Lawendę należy posadzić w odchwaszczonym, odpowiednio głębokim dołku — mierzącym 45 cm w dół i 30 cm wszerz. Miejsce nie może być podmokłe ani gliniaste.

#2 Na samym początku wsyp na dno odpowiednią warstwę drenażu — powinien pokryć około 5-10 cm głębokości dołka. Właściwym materiałem będą kamyki, żwir oraz keramzyt. Warto również poddać ściółkowaniu teren w jego obrębie — dzięki temu podniesiesz temperaturę gruntu, a dodatkowo podwyższysz odczyn pH, co pozytywnie wpłynie na rozwój lawendy w ogrodzie.

#3 W międzyczasie umieść sadzonki lawendy w misce z wodą — korzenie powinny dobrze nasiąknąć. Następnie skróć je o 1/3 długości oraz pozbądź się suchych bądź uszkodzonych liści.

#4 Kolejnym krokiem będzie właściwie zasadzenie lawendy i zasypanie pozostałej, wolnej przestrzeni świeżą ziemią.

#5 Lawenda bardzo dobrze czuje się w grupach — odstęp między krzaczkami powinien wynosić około 40 cm.

Jak zadbać o lawendę? Ważne jest regularne cięcie

Pielęgnacja lawendy nie zabierze Ci zbyt wiele godzin. Najważniejszym zadaniem, które zapewnia ładny pokrój rośliny, jest systematyczne cięcie. W ciągu roku prace odbywają się dwukrotnie — w kwietniu powinieneś ściąć kwiatostany z częścią łodygi, a wczesną wiosną usuwaj przemarznięte pędy. Lawendę możesz także zagęszczać — w tym celu zetnij ją o połowę. Unikaj cięcia zdrewniałych pędów — takie działanie jedynie osłabi lawendę.


Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda kwitnie od czerwca do października. Roślina ma zwarty pokrój, który swoim wyglądem przypomina krzaczastą kępę. W zależności od odmiany lawendy, krzaki rosną na wysokość 45-50 cm, a nawet 60-90 cm. Często latają nad nimi motyle i pszczoły — to półkrzew miododajny.

Podsumowanie

Uprawa lawendy nie jest skomplikowana — roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje jedynie luźnej gleby, ciepłego kącika oraz regularnego nawadniania. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Ci wysiew lawendy, a jej pielęgnacja będzie jedynie przyjemnością. Życzymy powodzenia!

 

pixel