Urban jungle - rośliny

Cechy roślin najlepszych do urban jungle
Styl urban jungle czyli po polsku miejska dżungla to styl, który wymaga roślin zielonych o dekoracyjnych liściach. Rzadko kiedy istotne jest to, jak kwitną, gdyż ich największą zaletą są bardzo ozdobne liście, o ciekawych odcieniach zieleni. Należy pamiętać, że jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin, bo znajdą się wśród pożądanych gatunków zarówno rośliny z dużymi liśćmi, jak i pnącza. Można wybierać zarówno rośliny o jednobarwnych liściach, jak i posiadające dekoracyjne plamy, jaśniejsze lub ciemniejsze od pozostałej powierzchni liścia.
Bardzo ważną cechą roślin do urban jungle jest fakt, że wiele z tych gatunków nie wymaga szczególnej pielęgnacji, dzięki czemu doskonale sprawdzają się nawet dla początkujących ogrodników. Wystarczy podstawowa wiedza ogrodnicza dotycząca stanowiska, w jakich roślina czuje się najlepiej, oraz tego, jaka ziemia ogrodnicza lub nawozy mogą pomóc jej lepiej rosnąć. Potem trzeba dbać o regularne podlewanie i można z radością patrzeć na swoje zielone wnętrza.
Urban jungle - rośliny dużych rozmiarów
Pierwszym skojarzeniem, jakie wiąże się z roślinami do urban jungle jest monstera dziurawa. Jej najważniejszą cechą są charakterystyczną duże liście o sercowatym kształcie, które początkowo są pełne, a dopiero wraz z wiekiem zaczynają być ażurowe. To prawdziwy hit aranżacji urban jungle i absolutny must have we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Co ważne, monstera dziurawa nie należy do okazów wymagających, więc z powodzeniem mogą ją uprawiać również początkujący ogrodnicy. Sadząc ją należy jednak pamiętać, że osiąga ona spore rozmiary, więc należy jej zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, ale można ją wstawić też pomiędzy donice i doniczki z innymi kwiatami doniczkowymi.
Kolejną rośliną dużych rozmiarów, których nie może zabraknąć w miejskiej dżungli jest palma areka. Duże rozmiary oraz piękne strzępiaste liście sprawiają, że jest ona cenionym dodatkiem do wnętrz. Motyw z liśćmi areki pojawia się zresztą bardzo często także na tkaninach, które również wykorzystywane są w aranżacjach w tym stylu. Areka nie jest trudna w uprawie, ale wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego jej liście trzeba jak najczęściej zwilżać. Lubi rozproszone światło i wilgotne podłoże, a w warunkach domowych nie kwitnie ani nie przechodzi w stan uśpienia.
Rośliny pnące do domowej dżungli
W domowej dżungli dobrze prezentować się będą również pnącza. Do ich największych zalet należą niskie wymagania dotyczące pielęgnacji i szybki wzrost. Dzięki temu są one najbardziej pożądane wśród osób rozpoczynających dopiero swoją drogę w uprawie miejskiej dżungli w domowym zaciszu. Najbardziej popularnymi roślinami z tej grupy są filodendron, epipremnum i scindapsus. Wszystkie mają sercowate liście, które mogą przyjmować różne odcienie zieleni. Każda z tych roślin najlepiej czuje się w półcieniu i mogą być również uprawiane w uprawie hydroponicznej.
Planując miejską dżunglę z użyciem tych roślin warto wziąć pod uwagę możliwość umieszczenia ich na różnorodnych kwietnikach ściennych. Do mocowania doniczek można wykorzystać również rozmaite uchwyty i podstawki, które ułatwią osiągnięcie zamierzonego efektu.
Rośliny mające piękne liście
Miejska dżungla bazuje na różnorodności w świecie roślin i dekoracyjnych walorach ich liści. Należą do nich wspomniane wyżej monstery, areki i pnącza, ale są także inne gatunki, o nieco mniejszych rozmiarach. Bardzo ciekawą rośliną jest alocasia czyli po polsku zakleśń. To roślina o bardzo ciekawych liściach, które zwracają na siebie uwagę intensywną zielenią z bardzo widocznymi unerwieniem. Niektóre odmiany mają niejednorodny kolor liścia, a jego brzegi mogą lekko falować. Alocasia lubi stanowisko jasne i wymaga okresowego zraszania liści oraz ich czyszczenia z kurzu. Niektóre odmiany w warunkach naturalnych mogą osiągać nawet kilka metrów, ale w warunkach domowych jej wielkość nie przekracza raczej 1m.
Ciekawą rośliną do miejskiej dżungli jest sanseweria gwinejska. Jej charakterystyczną cechą są sztywna szablowate liście, które przyjmują różne kolory w zależności od odmiany. To roślina idealna dla osób zapominających o podlewaniu oraz tych, którzy często wyjeżdżają. Jest to bowiem gatunek bardzo odporny na niedobory wody i świetnie się trzyma nawet jeśli przez pewien czas nie będzie regularne podlewany. Jego pokrój jest bardzo zwarty, a rosnące blisko siebie liście sprawiają, że roślina zajmuje bardzo niewiele miejsca na szerokość. Nic zatem dziwnego, że bardzo często ustawia się ją w korytarzach, gdzie staje się ozdobą, a jednocześnie nie zabiera cennego miejsca we wnętrzu.
Bardzo ciekawym gatunkiem do aranżacji urban jungle jest roślina o nazwie łosie rogi. To roślina z gatunki paproci, która swoją nazwę zawdzięcza kształtowi liści. Są one płaskie i rozgałęziają się na końcach, tworząc bardzo dekoracyjną zieloną kępę. Roślina ta rośnie bardzo powoli, więc jeśli chcesz szybko mieć urban jungle w swoim domu, to raczej wybierz inny gatunek. Jeśli jednak masz trochę cierpliwości, będziesz dbał o właściwe warunki dla niej, to odwdzięczy Ci się pięknym pióropuszem niezwykłych liści. Lubi wysoką wilgotność powietrza, więc jeśli w Twoim domu masz mocno grzejące kaloryfery, to ustawiaj ją z daleka od nich.
Kwitnące rośliny do urban jungle
Mimo że w urban jungle dominują rośliny zielone, to są kwiaty, które mogą dodać całej aranżacji kolorytu i nadać jej jeszcze bardziej cechy egzotycznej roślinności. Do tych kwiatów należą storczyki, które można spotkać w bardzo wielu różnych kolorach. Od paru lat są to najbardziej popularne kwitnące kwiaty doniczkowe, jakie można spotkać w naszych domach. Kolorów i odmian jest bardzo wiele, ale niezależnie od wyboru należy pamiętać, by stosować odpowiednie odżywki i nawozy do strorczyków, które pomogą przedłużyć okres ich kwitnienia. Należy też zapewnić im dużo światła i sporą wilgotność powietrza, bo to właśnie w takich warunkach czują się one najlepiej. Niezbędne jest też regularne stosowanie dla nich kąpieli wodnej, czyli zanurzanie doniczki w wodzie na ok. pół godziny raz na 10-14 dni.