Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Warzywa w sierpniu — co warto wysiać?

2019-08-12
Warzywa w sierpniu — co warto wysiać?

O zdrowie i dobrą kondycję warto dbać cały rok — dlatego w sierpniu nie rezygnuj z uprawy warzyw. Powiększ swoją kolekcję o kilka dodatkowych gatunków! W poniższym artykule podpowiadamy, jakie rośliny warto wysiać jeszcze w ostatnim pełnym miesiącu lata.

Roszponka, rukola, sałata masłowa, listkowa

Roszponka jest rośliną niewymagającą, odporną na przymrozki, którą z powodzeniem wyhodujesz w średniej jakościowo ziemi. Ten rodzaj sałaty wzbogaca codzienną dietę w witaminy i mikroelementy. Wysiej ją w gruncie — w sierpniu lub we wrześniu. Jeśli posiadasz tunel, roślina poradzi sobie z adaptacją nawet na początku października. Ziarenka umieść w grządkach co 20 cm. Po pierwszym miesiącu niektóre roślinki powinny mieć już po 4 liście. Zostaw silniejsze, dorodniejsze okazy w odstępach co 8 cm. Alternatywą dla roszponki jest rokieta siewna, czyli rukola. Jej liście charakteryzują się lekko orzechowym, pikantnym smakiem. Roślinę wysiej w ciepłym, lekko zacienionym miejscu o podłożu żyznym oraz luźnym. Pierwszy zbiór następuje najczęściej już po trzech tygodniach — liście osiągają wtedy długość około 15 cm. Sałatę masłową możesz wysiać pod koniec lipca i początkiem sierpnia. Jeśli dysponujesz długim tunelem, termin przedłuża się nawet do 15 dnia miesiąca. Do początku września możesz posadzić także sałatę listkową — odmiany o czerwonych liściach są pięknie ubarwione, gdy temperatura spada do 10 stopni Celsjusza.

Szpinak

Szpinak możesz bez przeszkód wysiewać nawet do końca września. W tym celu wybierz słoneczne stanowisko oraz glebę ubogą w azot. Posiej go luźno obok siebie, zachowując rozstaw 20 × 30 cm. Jakie odmiany nadają się do uprawiania jesienią oraz zimą? Monnopa, Olbrzym Zimowy oraz całoroczna Tetona. Pamiętaj, że na tym samym stanowisku uprawę szpinaku możesz prowadzić jedynie raz na trzy lata.

Rzodkiewka i botwina

Rzodkiewkę możesz wysiewać przez cały sierpień w tych miejscach, gdzie jeszcze nie rosła. Dbaj o jej właściwe nawodnienie — przesuszona nie wyda jadalnych bulw. Proces kiełkowania przyspieszy namaczanie nasion w wodzie — całą noc przed planowanym siewem. Botwina to roślina, którą możesz wysiać w pierwszych dniach miesiąca. Pamiętaj, aby dbać o jej regularne odchwaszczanie, podlewanie i spulchnianie ziemi w jej obrębie.

Cebula

Do połowy sierpnia wysiej zimowe odmiany cebuli — będą gotowe do zbioru w kolejnym roku w czerwcu. Jeśli zima będzie ostra, bez dużych opadów śniegu, warto przykryć nasionka agrowłókniną. Więcej na jej temat dowiedz się z naszych poprzednich artykułów. Przeczytaj o agrowłókninach okryciowych — kiedy i po co je stosować?

Kapusta włoska i pekińska

Początkiem miesiąca możesz posadzić nasiona kapusty włoskiej i pekińskiej. Pamiętaj, aby podłoże było żyzne oraz regularnie nawadniane. Wybierz wczesne odmiany tych roślin, które posiadają krótki okres wegetacji.

Koperek

Koperek możesz wysiewać przez cały sierpień. Zadbaj o to, aby rósł w zacienionym, dobrze nawodnionym podłożu.

Podsumowanie

Sierpień to doskonały miesiąc na wysiew. Sezonowe warzywa posiadają wiele składników odżywczych, które wzbogacą Twoją dietę podczas zimy. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Ci efektywny, sierpniowy wysiew. Życzymy powodzenia! Potrzebujesz więcej informacji i wskazówek na temat prowadzenia ogrodu? Zaglądaj regularnie na nasz blog!Co miesiąc przygotowujemy nowe porady dla pasjonatów oraz profesjonalistów.

 

pixel