Wertykulacja trawnika – jak poprawnie przeprowadzić ten zabieg?

Po kilku zimowych miesiącach trawnik wymaga intensywnej pielęgnacji. Zalegające na nim warstwy filcu i mchu sprawiają, że nie wygląda on zbyt estetycznie - na szczęście łatwo to zmienić! Aby przywrócić mu dawny blask, warto przeprowadzić wertykulację. O tym, czym dokładnie jest ten zabieg i jak go przeprowadzić, piszemy w poniższym artykule.
Wertykulacja trawnika – na czym polega?
Wertykulacja to usunięcie z trawnika resztek darni, czyli filcu. Taki efekt uzyskuje się poprzez pionowe nacięcie jego powierzchni na głębokość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego narzędzia – wertykulatora. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że wertykulacja pomaga nie tylko w pozbyciu się obumarłych części roślin, filcu, mchu czy chwastów, ale także zapewnia trawie lepszy dostęp do wody, światła i tlenu.
Po co przeprowadzać ten zabieg?
Wspomniany już filc to nie tylko problem natury estetycznej – to warstwa obumarłych roślin, która uniemożliwia prawidłowe nawilżenie i dotlenienie gleby, a co za tym idzie – utrudnia wzrost nowych pędów. Co więcej, filc to często miejsce rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. Jego pozbywanie się poprzez wertykulację zapewnia więc trawie prawidłowy rozwój oraz estetyczny wygląd.

Najlepszy termin na wertykulację
Wiosna to bez wątpienia najlepszy czas na przeprowadzenie wertykulacji. O tej porze roku trawnik będzie regenerował się najszybciej. Warto przeprowadzić ją tuż po pierwszym koszeniu. Jeżeli masz inne plany, nie przejmuj się – do wertykulacji można przystąpić także jesienią. Trawa wciąż rośnie wtedy w szybkim tempie i z całą pewnością zdąży odzyskać pełnię sił przed nadejściem pierwszych mrozów. Co ważne, wertykulację zaleca się przeprowadzać raz w roku - nie częściej.
Jak postępować po wertykulacji?
Po zabiegu należy zebrać wszystkie materiały usunięte z trawnika do worków, a następnie je wyrzucić. Niestety nie można przeznaczyć ich na kompost – mogą one zawierać zalążki grzybów. Warto również wzruszyć trawnik za pomocą grabi lub wideł. To także dobry moment na tzw. „dosiewkę” za pomocą nasion regeneracyjnych. Na efekt wertykulacji trzeba trochę poczekać – trawnik nie od razu będzie przypominać piękny, zielony dywan. Nie przejmuj się jednak jego złym wyglądem tuż po zabiegu. Zapewniamy, że trawa szybko się odbuduje.
Jaki wertykulator wybrać?
Wertykulacja nie powiedzie się, jeżeli nie będzie przeprowadzona za pomocą odpowiedniego narzędzia. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Dobry wertykulator posiada około 11 zębów, a jego głowica jest wykonana z wysokiej jakości stali. Warto także upewnić się, że narzędzie jest wyposażone w kółka – wertykulacja z całą pewnością będzie wtedy przebiegać sprawniej. Wertykulatory bez nich mogą drgać podczas pracy, co przyczynia się do powstawania nierównych lub zbyt głębokich cięć, a nawet wyrywania kępek roślin.

Czy wertykulacja jest zawsze potrzebna?
Wertykulacji nie należy przeprowadzać zbyt często. Jeśli na trawniku nie zalega warstwa filcu ani mchu, po prostu nie ma takiej potrzeby. Co ważne, wertykulację można przeprowadzać na co najmniej 2-letnim trawniku. W innym wypadku łatwo o uszkodzenie młodych pędów. Pamiętaj także, aby nie przeprowadzać wertykulacji, gdy panuje susza.
Wertykulację warto wspomóc aeracją
Aeracja, czyli napowietrzanie, to zabieg polegający na nakłuwaniu trawnika na głębokość 5 – 15 cm. Przyczynia się on do łatwiejszego przedostawania się do korzeni wody i innych składników odżywczych. Ostateczny efekt to oczywiście mocniejszy i ładniejszy trawnik. Co ważne, do aeracji nie będzie Ci potrzebne dodatkowe narzędzie – wertykulatory świetnie sprawdzą się również w roli aeratora. Można ją także przeprowadzić za pomocą nakładek z kolcami na buty.

Podsumowanie
Wertykulacja to stosunkowo wymagający zabieg, jednak należy go przeprowadzać tylko raz do roku. Nie ulega także żadnym wątpliwościom, że jest on bardzo potrzebny i pomocny w utrzymaniu zachwycającego trawnika. Życzymy powodzenia, a w razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.