Wiosenne agrowłókniny okryciowe – kiedy i po co je stosować?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią czas wysiewów i sadzenia. Co zrobić, aby Twoje rośliny rosły szybciej i były odpowiednio zabezpieczone przed przymrozkami oraz intensywnymi opadami? Zastosuj odpowiedni rodzaj agrowłókniny! Do czego ona służy i w jaki sposób ją stosować, dowiesz się, czytając nasz najnowszy poradnik.
Czym jest agrowłóknina?
Agrowłóknina to nic innego jak materiał, który stosuje się do ściółkowania gleby oraz okrywania roślin. Jest materiałem syntetycznym, produkowanym zazwyczaj z włókien polipropylenowych. Ze względu na to, że agrowłóknina wykorzystywana jest w ogrodnictwie, rolnictwie i szkółkarstwie do bardzo różnych celów, w sklepach ogrodniczych znajdziesz agrowłókninę w różnych kolorach i o różnych grubościach. Agrowłóknina przepuszcza światło oraz wodę, ale jednocześnie ma właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Sprawdź agrowłókniny dostępne w Rolmarket >>
Agrowłóknina wiosenna i zimowa – czym się różnią i do czego służą?
Popularnym typem agrowłókniny jest agrowłóknina zimowa. Stosuje się ją po to, aby osłonić rośliny rosnące w ogrodzie od zimna, porywistych podmuchów wiatru, a także śniegu i gradu. Tego typu agrowłóknina jest dość gruba i najczęściej ma kolor biały (dzięki niemu okrycie odbija promienie słoneczne i chroni roślinę przed nagłymi skokami temperatury). Czym jest wiosenny odpowiednik takiej agrowłókniny? Czym się charakteryzuje i jak ją stosować?
Biała agrowłóknina wiosenna to materiał, którego używają zarówno ogrodnicy-amatorzy, jak i profesjonaliści. Odpowiednio założona służy do ochrony m. in. warzyw i owoców, które wysiano w przyspieszonym terminie. Głównym celem agrowłókniny wiosennej jest ochrona roślin przed przymrozkami, gwałtownymi opadami i dużym wahaniem temperatur, ale także przyspieszenie wzrostu roślin, co w efekcie pozwala na zebranie większych i wcześniejszych plonów.
Najważniejszą różnicą pomiędzy agrowłókniną zimową i wiosenną jest gramatura – zimowe agrowłókniny są grubsze (ok. 50 g/m2), z kolei agrowłóknina wiosenna osiąga grubość rzędu 17,19, 21 lub 23 g/m2.
Jakie rodzaje agrowłókniny wiosennej są najpopularniejsze?
Agrowłókniny wiosenne zyskują na popularności, a w sklepach ogrodniczych można znaleźć ich różnorodne rodzaje. Jakie cechy mają poszczególne typy agrowłókniny i w jakich warunkach spełnią swoją rolę?
Agrowłóknina wiosenna P-17 (czyli 17 g/m2) to najcieńsza z dostępnych agrowłóknin. Jej główną zaletą jest niska waga oraz atrakcyjna cena. Charakteryzuje się dużą przepuszczalnością i stosunkowo dobrą wytrzymałością.
Agrowłóknina wiosenna P-19 (19 g/m2) to jedna z najpopularniejszych agrowłóknin wiosennyvh, stosowanyvh w profesjonalnym rolnictwie. Materiał o tej grubości chroni rośliny przed przymrozkami i zwiększa temperaturę otoczenia, ale także chroni je przed szkodnikami.
Agrowłóknina wiosenna P-21 (21 g/m2) to jedna z grubszych i trwalszych agrowłóknin wiosennych. Zapewnia warunki do optymalnego rozwoju roślin, chroni przed przymrozkami i przyspiesza plonowanie, zapewniając wysokie i zdrowe plony.
Agrowłóknina wiosenna P-23 (23 g/m2) to najmocniejsza i najbardziej wytrzymała spośród opisywanych materiałów. Dzięki jej grubości możliwe jest uzyskanie wyższej temperatury, dzięki czemu agrowłóknina tego typu sprawdza się przede wszystkim w przypadku roślin ciepłolubnych. Ze względu na swoją wytrzymałość może być stosowana nawet o dwa sezony dłużej niż agrowłókniny o niższej gramaturze.
Jakie rośliny można okrywać agrowłókniną?
Wśród roślin, które dobrze reagują na okrywanie agrowłókniną, możemy wymienić:
- sałata,
- kapusta pekińska,
- kalarepa,
- kalafior,
- rzodkiewka,
- marchew,
- seler,
- papryka,
- oraz truskawki.
Zasady okrywania roślin agrowłókniną
1. Do okrywania wiosennego stosuje się lżejsze agrowłókniny, o gramaturze nie przekraczającej 30 g/m2.
2. Agrowłókninę wiosenną na truskawki i inne uprawy warto zastosować zaraz po siewie lub wysadzeniu rozsady, natomiast rośliny dwu- i wieloletnie nakryć wtedy, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się na poziomie powyżej 5°C.
3. Przed nałożeniem agrowłókniny warto zwilżyć glebę – dzięki temu agrowłóknina pozwoli na utrzymanie wilgoci, która zgromadzona jest w ziemi i ograniczy parowanie.
4. Aby agrowłóknina okryciowa spełniała swoją rolę, należy ją ułożyć zgodnie z przewidywanym kierunkiem wiatru. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, aby układając agrowłókninę zrobić to luźno i pozostawić trochę miejsca, aby rośliny mogły swobodnie rosnąć.
5. Włóknina nie powinna się marszczyć, a zewnętrzne krawędzie materiału powinny być zabezpieczone przed porywistym wiatrem, np. grudkami ziemi lub specjalnymi odważnikami, ułożonymi w odstępach od 1 do 2 metrów.
6. Warto pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać stan okrycia i w razie potrzeby uzupełniać braki odpowiednio przyciętymi fragmentami agrowłókniny. Nakrycie roślin z agrowłókniny należy zdjąć, gdy pogoda się ustabilizuje, a rośliny nie będą narażone na przymrozki i gwałtowne opady lub wtedy, gdy rośliny osiągną pożądaną dojrzałość.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz, jakie są najważniejsze zalety agrowłóknin wiosennych i w jaki sposób je zamontować. Pamiętaj, że tego typu materiały to nie tylko dobra ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szybsze zbieranie plonów, ale także olbrzymia wygoda. Dzięki agrowłókninom zbierzesz czyste, niezanieczyszczone ziemią owoce i warzywa. Powodzenia w tegorocznej uprawie roślin ogrodowych!