Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Wodna mgiełka do ogrodu na upalne dni

2020-07-02
Wodna mgiełka do ogrodu na upalne dni

Polska nie należy do krajów o tropikalnym klimacie, ale to wcale nie znaczy, że nie zdarzają się u nas naprawdę upalne dni, w czasie których szukamy sposobu na ochłodę. Możliwości schłodzenia jest sporo, począwszy od zasłaniania rolet zaciemniających, poprzez montaż klimatyzacji w domu aż po instalację basenu ogrodowego. Metody te mają jednak sporo wad, a jedną z głównych są spore nakłady finansowe, które się z nimi wiążą. Jeśli jednak upał daje się we znaki, to szybką w montażu i znacznie mniej kosztowną alternatywą jest montaż wodnej mgiełki w ogrodzie.

Wodna mgiełka – co to jest?

Wodna mgiełka zwana również kurtyną wodną, to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć temperaturę w ogrodzie nawet o kilka stopni. Kurtyny wodne od lat stosowane są w krajach południowych, gdzie w upalne dni są rozstawiane na głównych ciągach komunikacyjnych. Możemy spotkać je na ulicach Włoch, Hiszpanii czy południowej Francji i skorzystać z ożywczego działania wody. Coraz częściej kurtyny takie stawiane są również w polskich miastach, chłodząc przechadzających się w upale mieszkańców. Mgiełka wodna nie jest wysoce skomplikowaną konstrukcją, gdyż jest to system składający się z węża ogrodowego, na którym montuje się dysze zraszające, który zasila się wodą z kranu. Przepływająca przez dysze woda rozprasza się na bardzo drobne kropelki, tworząc bardzo delikatną mgiełkę i chłodząc otoczenie, w którym jest zainstalowana. Nie wymaga ona żadnych dużych instalacji, a szybki montaż i niski koszt zakupu sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, by mgiełkę wodną wykorzystać w swoim ogrodzie.

Mgiełka wodna – dlaczego warto?

Jak już wyżej wspomniano, główną zaletą montażu mgiełki wodnej jest chłodzenie otoczenia. Siedząc w jej pobliżu możesz poczuć chłodzącą bryzę, porównywalną z bryzą nadmorską. W zależności od tego, w jaki sposób zainstalujesz mgiełkę, możesz z jej pomocą odgrodzić się od upału panującego poza tarasem, tworząc niezwykłą enklawę z dużo niższą temperaturą. Dzięki temu w upalne dni poczujesz orzeźwienie i będziesz mógł przyjemnie odpocząć od tropikalnych temperatur. Dorośli wykorzystują mgiełkę wodną jedynie do chłodzenia swojego otoczenia, zaś dzieci dużo chętniej biegają pod nią, ciesząc się z możliwości przyjemnego orzeźwienia. Większość dzieci uwielbia ten sposób zabawy i biegając pod mgiełką tam i z powrotem może spędzić naprawdę sporo czasu. Mikrokropelki wody doskonale sprawdzają się również jako oczyszczacz powietrza, zwłaszcza z pyłków kwiatowych i kurzu. Tę zaletę szczególnie docenią alergicy, dla których upalne letnie dni to prawdziwa katorga związana z wieloma nieprzyjemnymi objawami ze strony górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że mgiełka wodna sprzyja nie tylko ochłodzeniu otoczenia, ale również odstrasza owady. Ściana wody skutecznie zniechęca komary, meszki i inne insekty, które zwykle uprzykrzają nam spędzanie czasu na świeżym powietrzu w czasie letnich wieczorów. Montaż mgiełki na balkonie pozwala nie tylko przyjemnie posiedzieć na nim, ale również znacznie obniża temperaturę wewnątrz mieszkania. Dzięki temu wnętrze salonu czy sypialni będzie dużo chłodniejsze, co będzie sprzyjać dobremu wypoczynkowi i ułatwi zasypianie po upalnym dniu.

Gdzie instalować mgiełkę wodną?

Co prawda mgiełka wodna jest przeznaczona przede wszystkim do stosowania w ogrodzie, to jednak można ją stosować również na tarasie czy balkonie. Sprawdzi się wszędzie, gdzie mamy ochotę spędzać czas w upalne dni, a panująca tam bardzo wysoka temperatura znacząco nam to utrudnia. Warunkiem umożliwiającym montaż mgiełki wodnej jest możliwość podłączenia węża do kranu. Najlepiej by kran ten był wyposażony w odpowiednie przyłącze na kran, umożliwiające montaż węża za pomocą szybkozłącza. Jeśli kupiony wąż ogrodowy jest wyposażony w końcówkę łączącą o innej średnicy niż ta, którą mamy w kranie, to należy dokupić przejściówkę, umożliwiającą podłączenie węża za jej pośrednictwem. Drugim warunkiem, który znacznie przyspieszy montaż mgiełki wodnej, jest posiadanie stelażu, na którym może być ona zawieszona. Może to być konstrukcja podtrzymująca zadaszenie altany, markiza, a nawet parasol ogrodowy. W przypadku montażu na balkonie elementem podtrzymującym wąż może być zadaszenie balkonu. Jeśli takiego stelażu nie ma, to można szybko wykonać jakąś prostą konstrukcję drewnianą albo wykorzystać dwa drzewa stojące w dość bliskiej odległości. Nie będzie to może profesjonalny montaż, ale dzięki ich obecności będzie można podwiesić wąż na odpowiedniej wysokości i skorzystać z ożywczego dobrodziejstwa mikroskopijnych kropelek wody. Mgiełka wodna to idealne rozwiązanie na upalne dni nie tylko dla ludzi, ale też dla roślin. Jest wiele roślin, które w tropikalnych temperaturach czują się fatalnie i niestety odbija się to na ich wyglądzie. Montaż delikatnej mgiełki wodnej w ich otoczeniu bardzo poprawi warunki, w jakich funkcjonują i sprawi, że mniej odczują skutki upałów. Mgiełkę można instalować zarówno na świeżym powietrzu, jak i w tunelach foliowych czy szklarniach.

Jak zamontować mgiełkę wodną?

Jak wspomniano powyżej montaż mgiełki wodnej nie jest zadaniem szczególnie wymagającym i niepotrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia czy umiejętności. W zależności od miejsca, w którym mgiełka wodna ma zostać zainstalowana, do jej użycia wystarczą klipsy lub uchwyty mocujące. Ich użycie jest szybkie i bezproblemowe, dzięki czemu montaż mgiełki wodnej nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Równie prosty jest demontaż mgiełki, bo wybór jednego miejsca jej montażu wcale nie oznacza, że musi być ona tam zainstalowana na zawsze. W prosty sposób można ją przenieść w inne miejsce, dzięki czemu w zależności od potrzeb może raz służyć jako kurtyna wodna na balkonie, a innym razem jako mgiełka chłodząca na tarasie czy w altanie ogrodowej. Bezproblemowy demontaż mgiełki pozwoli również schować ją w bezpieczne miejsce przed nadejściem jesiennych chłodów, dzięki czemu żadne elementy systemu nawadniania nie będą narażone na trudne warunki atmosferyczne w chłodniejszym czasie roku. To sprawia, że mgiełka wodna będzie mogła służyć przez długie lata, przyjemnie schładzając nasze otoczenie w ciągu bardzo upalnych dni.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel