Wszystko co musisz wiedzieć o hodowli pomidorów

Pomidory są cennym źródłem wartości odżywczych – dlatego warto znaleźć na nie miejsce w swoim ogródku warzywnym. W tym artykule podpowiemy Ci, jak właściwie je hodować – z nami perfekcyjnie przygotujesz się do wszystkich zadań!
Jak stworzyć stanowisko dla pomidorów?
Najlepsze warunki do wzrostu pomidorów daje bardzo dobrze nasłonecznione miejsce, które jest jednocześnie zabezpieczone przed wiatrem. Warto więc posadzić warzywa w bliskim sąsiedztwie wysokich roślin, w szklarni, przy murze czy żywopłocie. Pomidory bardzo dobrze czują się w glebie o średniej zawartości próchnicy, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym.
Przygotowanie gleby
Na około trzy tygodnie przed rozpoczęciem sadzenia pomidorów powinieneś przygotować glebę - wypleń chwasty, przekop oraz dokładnie ją wyrównaj. Po skończonym pieleniu, zasil ziemię wieloskładnikowym nawozem mineralnym – zastosuj około 50 g/m2 . Ostatnim etapem prac jest spulchnienie gruntu – optymalna głębokość przekopek to 20 cm w dół. Dzięki temu grunt będzie lepiej napowietrzony, a przez to chłonniejszy. Ważna informacja!Zanim zasilisz ziemię nawozem mineralnym, wykorzystaj do tego celu naturalne odpady, np. obornik. Pamiętaj jednak, aby wykonać ten zabieg w roku poprzedzającym planowaną uprawę. Jeśli chcesz rozpocząć hodowlę pomidorów jeszcze tego lata, zamień obornik na kompost – jego optymalna dawka to około 5 kg/ m2 gleby. Użyj go na trzy tygodnie przed właściwym sadzeniem.

Kiedy i jak należy sadzić pomidory?
Pomidory posadź w lutym, ale tylko we wcześniej przygotowanej, ciepłej szklarni. Sadzonki przełóż na miejsce pod gołym niebem dopiero w drugiej połowie maja, późną wiosną, gdy słońce wystarczająco ogrzeje ich stanowisko. Temperatura, która daje optymalne warunki do wzrostu tych warzyw waha się między 22 a 27 stopniami Celsjusza.Warzywa posadź głęboko w ziemi, aby najniższe liście lekko dotykały podłoża – łodyga wpuszczona w glebę rozwinie dodatkowe korzenie, dzięki czemu pomidory będą lepiej odżywione.
Ciekawostka
Pomidory pochodzą z krajów, gdzie panuje klimat o wiele cieplejszy niż w Polsce – ich nasiona posiane wiosną w naszym kraju nie zdążyłyby na czas wydać swoich owoców – dlatego nasiona tych warzyw sadzi się już w lutym, w specjalnie przygotowanych warunkach.
Pielęgnacja krzewów pomidora – jak zrobić to dobrze?
Pomidory podlewaj obficie, ale nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na liście czy łodygę. Warto zadbać również o ich kontakt z owadami zapylaczami. W tym celu otwieraj szklarnię i wpuszczaj insekty do środka - możesz także potrząsać krzakami i wzbijać kwiatowy pyłek w powietrze.Co jakiś czas usuwaj dolne liście pomidorów – zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się na nich plamy lub przebarwienia.

Choroby pomidorów – lepiej zapobiegać niż leczyć
Pomidory są bardzo podatne na choroby powodowane przez grzyby – w związku z tym warto profilaktycznie opryskiwać rośliny wywarem z czosnku, a gdy warzywa są już dojrzałe - mlekiem rozcieńczonym z wodą.
Podsumowanie
Jeśli marzysz o własnym ogródku warzywnym, nie może w nim zabraknąć pomidorów – chociaż ich uprawa nie należy do najprostszych, z tym poradnikiem na pewno dasz radę! Pamiętaj, że podczas pielęgnacji tych warzyw możesz liczyć na pomoc specjalisty – dlatego sprawdź dostępne produkty dedykowane pomidorom na naszej stronie internetowej. Życzymy udanych zakupów!