Wybieramy rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

Rośliny cieniolubne w ogrodzie
Jak efektownie urządzić ogród nawet na mocno zacienionym skrawku ziemi? Otóż nic prostszego, ponieważ wbrew pozorom roślin, które nieszczególnie przepadają za słońcem i które uwielbiają ekspozycję od północy jest wiele. Są to zarówno rośliny jednoroczne, krzewy liściaste, iglaste, byliny, jak i pięknie kwitnące rośliny okrywowe, które z powodzeniem zastąpią schludnie przycięty trawnik. Z powodzeniem możemy znaleźć wiele propozycji na roślin, które zapełnią ogród w cieniu. Wybierając rośliny cieniolubne możemy je podzielić na kilka pozycji.
Rośliny, które sprawdzą się w zacienionych miejscach
Rośliny na cieniste rabaty
Właściciele ogrodów często mają problem z tym jak obsadzić miejsca, gdzie znajduje się duże zagęszczenie drzew lub krzewów czy też zlokalizowane od strony północnej miejsca za domem, w których przed większość dnia panuje cień. Podobny problem pojawia się w ogrodach znajdujących w pełnym słońcu, gdzie w kompozycji z rabatami dominują duże drzewa liściaste z gęstymi koronami i gdzie dochodzi mniej światła. W takich miejscach doskonale sprawdzą się rośliny cieniolubne lub do miejsc półcienistych, jak np. bluszcz pospolity lub barwinek pospolity. Wszystko w zależności od tego jak planujemy dobierać rośliny do cienia. Dlatego też wybierając rośliny na tereny zacienione warto zrobić krótki plan ich rozmieszczenia w ogrodzie.
Byliny o ozdobnych liściach i kwitnące
Jeśli chodzi o asortyment bylin, które można zdecydowanie obsadzić zacienione zakątki, to jest on bardzo rozległy. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie i stworzy odpowiednią kompozycję nawet w najbardziej niedostępnym miejscu w ogrodzie. Jeśli chodzi o byliny do miejsc wilgotnych i zacienionych to powinniśmy zwłaszcza zwrócić uwagę na rośliny o dekoracyjnych liściach i pięknych kwiatach. Oto kilka najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych propozycji roślin bylinowych.
1) Barwinek pospolity
To zimozielona krzewinka, która w naturalnym środowisku występuje w zaroślach i lasach liściastych znajdujących w się w Europie oraz Azji, reprezentuje rośliny zadarniające. Barwinek jest niewielki - dorasta jedynie do maksymalnie 15cm i bardzo inwazyjny. Rozrasta się przez rozłogi, które bardzo szybko ukorzeniają się, dlatego też budując rabatę warto stworzyć naturalne ograniczenia dla tej rośliny, ponieważ w innym razie może zająć w całości cienistą część ogrodu. Dodatkowo warto wspomnieć, że barwinek kwitnie od kwietnia do sierpnia i tworzą piękny zwarty dywan o fioletowych kwiatach. To jedna z najpopularniejszych roślin przeznaczonych do sadzenia pod drzewami i krzewami.
2) Brunnera wielkolistna
Uwielbia żyzne, próchnicze oraz wilgotne gleby, doskonale czuje się w półcieniu, wówczas najlepiej kwitnie i odpowiednio wybarwiają się jej charakterystyczne liście, jednak nie toleruje miejsc mocno zacienionych. Świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa w miejscach pod drzewami i krzewami, na żyznych, półcienistych rabatach oraz w miejscach trudno dostępnych.
3) Funkia
zwana inaczej hostą, doskonale czuje się w miejscach półcienistych, stanowi bardzo ciekawe dopełnienie rabat z innymi roślinami, które preferują bardziej kwaśny odczyn gleby. Roślina przywędrowała do nas z Azji i bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Nie wymaga nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zapewnić jej jedynie żyzne i zasobne w składniki pokarmowe podłoże. Cechą charakterystyczną funkii są jej piękne liście,dostępne obecnie w wielu wariantach kolorystycznych, które pozwalają na stworzenie różnorodnych aranżacji z innymi roślinami.
4) Języczka pomarańczowa
Jest to roślina, która preferuje gleby żyzne i gliniaste, najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Doskonale czuje się pod koronami drzew, może również posłużyć do obsadzania zbiorników wodnych. To roślina o okrągłych i bardzo dużych kwiatach, które w głównej mierze stanowią jej główną ozdobę. Preferuje stanowiska półcieniste, tworzy piękny zielony dywan, który będzie stanowił doskonałe tło dla pozostałych roślin.
5) Parzydło leśne
Parzydło leśne to niewymagająca roślina, która doskonale sprawdza się w miejscach półcienistych. Świetnie czuje się pod koronami drzew, jest mrozoodporna i nie potrzebuje dodatkowego okrycia na zimę. Jest gęsto pokryta warstwą zielonych liści, a jej kwiatostany mają kolor kremowy lub biały.
6) Rodgersja pierzasta
Roślina posiada piękne, rozłożyste liście przypominające liście kasztanowca i biało-kremowe kwiaty, uwielbia miejsca znajdujące się w półcieniu. Można ją również sadzić na terenie nasłonecznionym, ale wtedy wymagane jest częste i obfite podlewanie rośliny zwłaszcza w czasie upałów. Oczywiście trzeba bardzo uważać na liście.
7) Konwalia majowa
Uwielbia miejsca półcieniste lub cieniste i w sprzyjających warunkach potrafi zająć znaczne obszary, z racji iż rozrasta się za pomocą kłączy, jest rośliną bardzo inwazyjną i całkowicie mrozoodporną. Powszechnie występuje w Polsce - możemy ją spotkać zarówno na leśnych polanach, jak i na cmentarzach. Wczesną wiosną kwiaty konwalii majowej stanowią niezaprzeczalną ozdobę wielu polskich domów, jednak trzeba pamiętać, że wszelkie części rośliny są niestety trujące, nawet woda znajdująca się w wazonie, w których stały przez jakiś czas staje się trująca.
8) Pióropusznik strusi
To roślina, która reprezentuje paprocie. Preferuje żyzne i wilgotne podłoża oraz miejsca w pełnym cieniu lub półcieniu. Nie toleruje słońca i w przypadku kontaktu z nim natychmiast usycha. Doskonale pasuje do miejsc cienistych i na rabaty wysokie. Latem podczas procesu wegetacji wytwarza liść z zarodnikami, który przypomina właśnie pióro strusia.
9) Miodunka plamista
Jest to roślina, która posiada właściwości lecznicze, preferuje miejsca zacienione lub w półcieniu, posiada jasnozielone liście z drobnymi kropeczkami oraz delikatne, fioletowe kwiatki, a kwitnie bardzo wcześnie, bo już w marcu. Doskonale sprawdzi się jako roślina zadarniająca pod gęste drzewa i krzewy. Rozrasta się poprzez kłącza, ale nie jest przy tym bardzo inwazyjna.
10) Fiołek wonny
Jest to wszechstronna roślina występująca na terenie Azji i Europy. Bardzo często porasta leśne polany oraz zarośla i obrzeża łąk. Jest byliną rozłogową, co oznacza, że tworzy podziemne rozłogi, za pomocą których się rozmnaża. Uwielbia gleby żyzne i zasobne w składniki mineralne, a także nieprzesadnie wilgotne. Preferuje stanowiska w miejscach zacienionych. Roślina oprócz walorów estetycznych wyróżnia się również tym, że jest jadalna. Możemy dowolnie ją wykorzystywać podczas przygotowywania słodkich potraw oraz kandyzować.
Fiołki wonne doskonale sprawdzą się jako rośliny okrywowe, czyli zadarniające, co oznacza, że posiada liście, które doskonale zabezpieczą podłoże przed parowaniem wody, czy wręcz mogą być sadzone zamiast trawnika.
11) Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa powszechnie występuje w Europie, Azji oraz Północnej Afryce. Jest rośliną mrozoodporna i częściowo zimozieloną. Preferuje miejsca zacienione i półcieniste z glebami żyznymi i zasobnymi w składniki pokarmowe. Gleba powinna mieć odczyn obojętny i być dostatecznie wilgotna. W naturze rośnie głównie w lasach liściastych. Dąbrówki mają dość płytki system korzeniowy, gdzie korzenie czerpią wodę wyłącznie z wierzchnich warstw gleby.
Trawy ozdobne na zacienione rabaty
Trawy ozdobne to bardzo bogata grupa, w której większość roślin preferuje raczej tereny słoneczne. Jednak możemy w niej wyróżnić także gatunki, które dobrze czują się w cienistych zakątkach. Oto kilka ciekawych gatunków traw, które doskonale wypełnią dość problematyczną do zagospodarowania przestrzeń pod drzewami i krzewami oraz rabaty w zacienionym ogrodzie.
1) Turzyca stożkowata
Dorasta do 30 cm wysokości, jet zimozielona, preferuje półcieniste i umiarkowanie nasłonecznione stanowiska. Doskonale prezentuje się na ocienionych rabatach, świetnie sprawdzi się nad oczkami wodnymi i w ogrodach leśnych. Będzie świetnie prezentowała się w pojemnikach i donicach.
2) Turzyca morrowa
Jest niewysoką rośliną o lekko wygiętych dekoracyjnych, zimozielonych liściach z żółtym obrzeżeniem. Jest trawą bardzo łatwą w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uwielbia miejsca zacienione i doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa. Można ją sadzić w okolicach murków oraz na rabatach wzdłuż kamienistych ścieżek.
3) Turzyca oszimska
jej największą ozdobą są piękne jasne liście z zielonym obrzeżeniem. Dorasta jedynie do 30 cm wysokości i jest rośliną zimozieloną. Świetnie sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach, przy czym trzeba pamiętać, aby jej nie wystawiać na nadmierne działanie promieni słonecznych.
4) Hakonechloa smukła
To roślina o opadających, jasnozielonych liściach przeznaczona typowo do miejsc, które nie są narażone na silne promieniowanie słoneczne. Rośnie bardzo wolno, przy czym zachowuje swój kształtny pokrój. Doskonale uzupełni rabatę zlokalizowaną w cieniu lub w pół cieniu. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych i japońskich, na skalniaki oraz kompozycje z kamieniami. Świetnie prezentuje się również w donicach na tarasie lub balkonie.
Krzewy cieniolubne
Z krzewów cieniolubnych możemy stworzyć bardzo ciekawy żywopłot, zachowując podczas sadzenia odpowiednie odległości. Swoisty zielony parawan stworzą między innymi Trzmielina, ostrokrzew i ligustr.
1) Trzmielina
Trzmielina doskonale sprawdza się zarówno w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu. Jest mało wymagającą rośliną, która przy sprzyjających warunkach potrafi prawie całkowicie zakryć pionowe powierzchnie jak np. pergole lub pnie drzew. Dodatkowo doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa na rabatach.
2) Ostrokrzew
Jest rośliną mało wymagającą. Rośnie w cieniu lub w półcieniu. W ogrodzie ostrokrzew warto sadzić w miejscach cienistych, gdzie wiele roślin nie chce rosnąć, w kwaśnych wrzosowiskach jak również z zakątkach upodabniających ogród do lasu. Zważywszy, że roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie, można z niej tworzyć gęste, zimozielone żywopłoty. Liście ostrokrzewu świetnie sprawdzą się również jako element dekoracyjny do stroików bożonarodzeniowych.
3) Ligustr pospolity
To szybko rosnący krzew, który doskonale będzie się czuł zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu. W sprzyjających warunkach dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Doskonale znosi cięcie i bardzo szybko po nim odrasta. Wiosną na wierzchołkach każdego krzewu możemy podziwiać mnogość białych, kwitnących kwiatów.
4) Złotlin japoński
To niezwykle piękny i dorastający nawet do dwóch metrów wysokości krzew o ozdobnych, żółtych kwiatach, które wyglądają jak małe puchate pompony. Jest uniwersalny, co oznacza, że doskonale sprawdzi się zarówno w miejscach w półcieniu, jak i w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych.
Pnącza, które można posadzić w cieniu
Pnącza to również jedne z najprostszych w uprawie roślin, które z reguły preferują bardziej zacienione zakątki. Niektóre z ciekawszych odmian łatwo poznać po ozdobnych liściach oraz kwiatach. Z powodzeniem można je posadzić w ogrodzie w miejscach mniej uczęszczanych.
1) Hortensja pnąca
uwielbia gleby kwaśne oraz zacienione miejsca. Jest piękną rośliną i bardzo ekspansywną rośliną, która charakteryzuje się ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i białymi kwiatostanami. Świetnie sprawdza się jako osłona na murki i ogrodzenia.
2) Kokornak wielkolistny
najlepiej czuje się w półcieniu i lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe. Ma bardzo duży przyrost roczny nawet do 1 metra rocznie, dzięki czemu szybko zadarni ściany lub murki. Charakterystyczną cechą rośliny są bardo duże, zielone liście o sercowatym kształcie.
3) Bluszcz pospolity
Jest rośliną zimozieloną, o pięknych zielonych liściach. Niestety jest również bardzo inwazyjny w związku z czym trzeba dokładnie kontrolować jego przyrosty i sumiennie je podcinać. Świetnie sprawdzi się jako roślina zacieniająca do altan oraz murków.
4) Przywarka japońska
Jest o niezwykle efektowna roślina o dużych, zielonych liściach i pięknych białych kwiatach. Świetnie prezentuje się posadzona w pobliżu drzew lub wysokich krzewów.
Kwiaty doniczkowe cieniolubne
Kwiaty cieniolubne występują również w wersji doniczkowej. Jeżeli mamy do zagospodarowania balkon lub taras, który ze względów architektonicznych został zlokalizowany od północnej strony domu lub zwyczajnie przez większość czasu jest ocieniony, to wówczas doskonale sprawdzą się poniższe rośliny cieniolubne.
1) Bluszczyk kurdybanek
Jest to niewielka roślina o niebieskich lub fioletowych kwiatach, która należy do odmian roślin porastających. Rośnie praktycznie wszędzie i jest bardzo inwazyjna, dlatego zazwyczaj traktuje się ją jako chwast i z czasem wręcz zawzięcie usuwa z ogrodu. Jednak warto wiedzieć, że posiada dużo pożytecznych, leczniczych składników i można z powodzeniem uprawiać ją w donicach lub pojemnikach.
2) Niecierpek pospolity
Występuje w Europie zarówno jako roślina jednoroczna oraz bylina ( w zależności od konkretnego gatunku). Najlepiej czuje się w ciepłym i zacienionym miejscu i musi koniecznie mieć podłoże przepuszczalne oraz zasobne w składniki pokarmowe.
3) Komarzyca
Świetnie sprawdza się jako roślina do uprawy w pojemnikach w miejscach zacienionych. Ma ładne zielone liście z białym obrzeżeniem, a do tego odstrasza komary. Doskonale sprawdza się w uprawach pojemnikowych.
Po dokonaniu krótkiego przeglądu okazuje się, że rośliny do cienia stanowią dość dużą grupę i z łatwością wybierzemy odpowiednie gatunki, które doskonale będą się czuły nasadzone pod niektóre iglaki oraz drzewa liściaste. Jeszcze zanim przystąpimy do sadzenia roślin wystarczy dokładnie rozplanować sobie, gdzie chcielibyśmy je umieścić tak, aby cieszyły około i w pełni porastały ogród w cieniu.