Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Wybór pojemników na wodę deszczową

2022-02-15
Wybór pojemników na wodę deszczową

Zbieranie wody deszczowej to znany od lat sposób na wykorzystanie darów natury. Dzięki temu nie tylko działamy w zgodzie z ekologią, ale również możemy znacznie obniżyć rachunki za wodę. Zanim jednak będziemy mogli wykorzystywać wody opadowe trzeba wykonać zbiorniki pozwalające na jej zbieranie. Sprawdźmy zatem jaki zbiornik na deszczówkę wybrać. Czy lepiej wybudować zbiornik podziemny czy skorzystać z pojemników z tworzywa sztucznego.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

 

Zbieranie deszczówki przeżywa prawdziwy renesans i sprawia, że mamy szeroki wybór pojemników, które możemy wykorzystać do tego celu. Podzielić je możemy w oparciu o bardzo różne kryteria, a ich główny podział dotyczy położenia zbiornika względem powierzchni gruntu. Wyróżniamy bowiem zbiorniki naziemne i zbiorniki podziemne. W każdej z tych grup znajduje się wiele różnych zbiorników, które różnią się od siebie pojemnością oraz sposobem zbierania deszczówki. Bardzo popularne są zbiorniki pozwalające zbierać wodę deszczową spływającą z rynien, choć można spotkać i wersję uproszczoną, czyli otwarte zbiorniki zbierające wodę opadową. Nie jest to metoda zbyt efektywna, więc trudno się dziwić, że odchodzą one do lamusa i są wypierane przez zbiorniki zbierające wodę z rynien.

Zbiorniki podziemne - co musisz o nich wiedzieć

Podziemne zbiorniki na deszczówkę to zwykle pojemniki o bardzo dużej pojemności wykonane z bardzo mocnych materiałów. Ściany zbiornika podziemnego są wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, odpornych na napieranie gruntu, w którym są zakopane. Niektóre zbiorniki mogą mieć dodatkowe wzmocnienia ścianek, dzięki czemu mogą być one posadowione na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.

Zbiorniki na deszczówkę przeznaczone do instalacji podziemnej zwykle mają kształt beczki, walca lub prostopadłościanu. Można spotkać również zbiorniki o kształcie spłaszczonej kuli. Konstrukcja zbiorników pozwala łączyć je ze sobą w większe zestawy, dzięki czemu można dopasować pojemność zbiornika do potrzeb. Mają one również w górnej części nadbudowę pozwalającą na dostęp do wnętrza zbiornika, gdy ten jest zakopany w ziemi.

Zbiorniki podziemne na deszczówkę

Instalacja zbiornika podziemnego wymaga wykopania otworu o wielkości dopasowanej do rozmiarów zbiornika i zwykle do jego wykopania potrzebna jest przynajmniej niewielka koparka. W związku z tym niechętnie decydują się na taki zbiornik osoby, które już mają zagospodarowaną działkę i nie chcą jej rozkopywać w celu instalacji zbiornika.

Zbiorniki naziemne - najważniejsze informacje

Zbiorniki naziemne są chętnie wybierane przez osoby, które zakończyły prace ziemne na działce i nie chcą ponownie wykonywać wykopów lub nie mają potrzeby zbierania dużej ilości wody deszczowej. Zbiorniki te montuje się znacznie łatwiej niż zbiorniki na deszczówkę przeznaczone do montażu podziemnego i nie wymagają one prac ziemnych. Zbiornik naziemny zbiera bowiem wodę z rury spustowej z dachu, a więc jego montaż wymaga zastosowania odpowiednich kolanek umożliwiających odbieranie deszczówki z rynny.

zbiorniki naziemne na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę do rynny mają różne pojemności, dzięki czemu można dopasować rozmiar zbiornika do potrzeb. Jeśli woda deszczowa ma być wykorzystywana jedynie na potrzeby podlewania ogrodu niewielkich rozmiarów, to wystarczy mały zbiornik na deszczówkę. Jeśli jednak chcemy wykorzystać deszczówkę również do prac gospodarczych np. do mycia samochodu, to lepszy będzie większy zbiornik, który zapewni odpowiednią ilość wody deszczowej.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę mają różny kształt, dzięki czemu można je dopasować do stylu domu, przy którym są ustawiane. Może to być zatem zwyczajna beczka na deszczówkę, a może być również zbiornik przypominający kształtem antyczną wazę czy wręcz przeciwnie, zbiornik o bardzo nowoczesnym kształcie. Na uwagę zasługuje również szeroki wybór kolorów, od klasycznych odcieni brązu, poprzez zielenie aż do szarości, antracytów i czerni. Dzięki temu można dobrać kolor zbiornika na deszczówkę do koloru elewacji lub systemu rynnowego, do którego będzie podłączony.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Przed zakupem i montażem zbiornika na deszczówkę warto zastanowić się, do czego chcemy używać wody deszczowej. Jeśli zbiornik na deszczówkę ma być używany wyłącznie do podlewania roślin w niewielkim ogrodzie, to jego pojemność nie musi być duża. W takiej sytuacji prawdopodobnie wystarczy niewielki zbiornik na deszczówkę montowany przy rynnie.

Pojemnik na deszczówkę

Jeśli jednak mamy duży ogród, a oprócz podlewania ogrodu wody deszczowe chcemy wykorzystywać również do prac gospodarczych, to lepszy może okazać się podziemny zbiornik na wodę. Dzięki dużej pojemności pozwoli on wykorzystać dużą ilość wód opadowych i podlewanie ogrodu z pomocą wody pitnej dostępnej z wodociągu będzie można ograniczyć do minimum. 

Decydując się na zbiornik naziemny warto brać pod uwagę nie tylko wielkość zbiornika, ale również jego kształt. Nawet niewielki zbiornik na deszczówkę będzie bowiem dobrze widoczny przy rynnie, więc warto zadbać, aby był on dopasowany do stylu i kolorystyki elewacji i rynien.

Zbiornik na deszczówkę - wykorzystanie wody

Wiedząc już jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę, warto podkreślić korzyści płynące z ich wykorzystania. Wiele osób podkreśla przede wszystkim proekologiczny aspekt ponownego wykorzystania wody do podlewania ogrodu. Często mówi się też o tym, że inwestycja w zbiornik na deszczówkę pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki za wodę, ale również przyczynia się do zmniejszenia zużycia wody, która staje się coraz bardziej deficytowa.

W wielu krajach Europy Zachodniej deszczówka jest wykorzystywana nie tylko do podlewania ogrodu, ale również do rozmaitych prac gospodarczych. Świetnie się sprawdza podczas mycia samochodu, a z jej pomocą można również czyścić opryskiwacze i inne narzędzia ogrodnicze. W niektórych domach wykonywane są też instalacje wykorzystujące deszczówkę np. do spłukiwania toalety czy prania. Wykorzystanie jej w ten ostatni sposób pozwala nie tylko zmniejszyć zużycie wody i obniżyć rachunki, ale również zmniejszyć zużycie detergentów, gdyż woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu można dodać znacznie mniej proszku do prania niż do wody pochodzącej z wodociągów.

Zbiornik na wodę deszczową

Korzystanie z deszczówki ma też aspekty ekonomiczne, gdyż nie tylko pozwala obniżyć rachunki za wodę, ale również w niektórych gminach w Polsce można uzyskać dofinansowanie, gdy chce się na swojej działce zainstalować zbiornik na deszczówkę. Można zatem powiedzieć, że wykorzystanie deszczówki ma proekologiczny charakter pod każdym względem, a gdy dodamy do tego korzyści ekonomiczne, to wydaje się, że rozwiązanie to nie ma żadnych wad.

 

 

 

 

 

 

 

 

pixel