Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zabezpieczanie roślin za pomocą palikowania

2022-10-21
Zabezpieczanie roślin za pomocą palikowania

Niektóre rośliny uprawiane w naszych ogrodach, domowych uprawach czy sadach wymagają odpowiedniej podpory. Pędy roślin pną się bowiem ku górze, a grawitacja okazuje się niestety bezlitosna. Jeśli zatem zależy ci na prawidłowym rozwoju posadzonych drzewek czy innych roślin pnących, zaplanuj ich palikowanie, czyli montaż specjalnych podpórek. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym zabiegu nieco więcej.

Spis treści:

  1. Jakie rośliny palikować?
  2. Przywiązywanie pnączy
  3. Palikowanie sadzonek drzew
  4. Jak palikować pomidory?

Jakie rośliny palikować?

Na wstępie warto wyróżnić rośliny, które wymagają zamontowania podpory. Są to zarówno kwiaty i drzewka, jak i niektóre owoce czy warzywa. Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, to palikowanie warto zastosować przede wszystkim w przypadku pnących się wiciokrzewów czy wisterii. Typową rośliną pnącą jest również oczywiście bluszcz i winobluszcz, który wraz z nadejściem wiosny przepięknie zmienia swoje ubarwienie. Podpory przydadzą się również takim roślinom jak powojniki, hortensje pnące czy pachnący groszek. Nie możemy także pominąć subtelnych pnących róż, których pędy także wymagają palikowania.

Jeśli chodzi natomiast o warzywa i owoce o charakterze pnącym, to warto wymienić tu przede wszystkim pomidory, które zabezpieczamy palikami, aby nie uginały się pod ciężarem owoców. Ponadto podwiązania potrzebuje także tyczna fasola, groszek, pnąca dynia czy melony. Niejednokrotnie decydujemy się również na palikowanie ogórków, ponieważ doskonale czepiają się one tyczek za pomocą swoich charakterystycznych wąsów. Najpopularniejszą rośliną owocową, której należy zapewnić podporę, jest jednak winorośl oraz w niektórych przypadkach także jeżyna.

Przywiązywanie pnączy

Głównym celem palikowania jest ustabilizowanie rośliny i wsparcie jej swobodnego rozrostu. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy dana roślina owocuje w silne i duże owoce lub posiada masywne liście, które są dla niej obciążeniem.  Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne, czyli np. silny wiatr czy obfite opady, które mogą osłabić rośliny. Jak zatem zabezpieczyć pnącza przed tego typu sytuacjami? Najlepszym sposobem jest ich podwiązanie, które można wykonać na kilka sposobów (a raczej przy wykorzystaniu różnych materiałów). Wybrane produkty powinny być przede wszystkim elastyczne, trwałe i wytrzymałe. Do takich z całą pewnością należą specjalne gumy dziane oraz sznurki jutowe, które doskonale utrzymują pnące się rośliny. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klasycznego drutu ogrodniczego lub taśmy, które dedykowane są przede wszystkim do podwiązywania roślin uprawnych (np. grochu, fasoli czy chmielu). W sklepach ogrodniczych dostępne są również wygodne klipsy i wiązadła piankowe z drutem, które przeznaczone są głównie do roślin ozdobnych i doniczkowych. Warto pamiętać, że wybrana metoda podwiązywania pnączy powinna zostać dopasowana przede wszystkim do gatunku i rozmiaru danej rośliny.

Palikowanie sadzonek drzew

Nowo posadzone drzewka muszą zostać odpowiednio ustabilizowane w gruncie, szczególnie jeśli jest narażone na uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników atmosferycznych. W tym celu wykonuje się palikowanie, czyli łączenie sadzonek ze specjalnymi tyczkami. Cały proces należy rozpocząć od zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia i produkty. Najważniejszy jest zakup wysokiej jakości palików, które będą mocno trzymały roślinę i jednocześnie wykażą odporność na czynniki atmosferyczne. Warto również zwrócić uwagę na ich wymiary, ponieważ palik powinien być dostosowany do wysokości i odmiany drzewka.

Jak połączyć sadzonkę z palikiem do roślin? W tym celu należy wykorzystać dwa, a najlepiej trzy kołki. Mocujemy je do pnia drzewa za pomocą elastycznej taśmy ogrodniczej. Zaczynamy od góry: najpierw przywiązujemy palik tuż pod koroną, następnie w połowie pnia i przy samej glebie. Ważne, aby poszczególne kołki starać się umiejscawiać od strony kierunku wiatru i usunąć je w odpowiednim czasie (zazwyczaj po upływie ok. 2-3 sezonów).

Jak palikować pomidory?

Jeśli zależy nam, aby nasze pomidory rosły wysoko i obfitowały w piękne owoce, należy przeprowadzić ich palikowanie. Rzadko się zdarza, aby na uprawie czy w domowy ogrodzie pomidory rosły bez stosownego zabezpieczenia. Dzięki podporom rośliny nie upadną pod własnym ciężarem. Jak zatem palikować pomidory? Przede wszystkim należy wyprać tyczki o zaostrzonym końcu, które z łatwością można trwale umieścić w gruncie. Młode krzaki pomidorów mocujemy do kołka dosyć luźno, ponieważ z czasem roślina zaczyna osiadać. Wiązania powinny znajdować się pod liśćmi, aby się nie przesuwały. Należy je później wzmocnić – po ok. 10 dniach od wykonania palikowania. Najpopularniejszym sposobem podwiązywania pomidorów jest tzw. ósemka. Jak można się domyślić, chodzi o to, aby sznurek pomiędzy pomidorem a kołkiem tworzył ósemkę.

Palikowanie roślin jest integralną częścią ich pielęgnacji. Dzięki temu zabiegowi sadzonki drzew, krzewy, kwiaty i pnącza mogą się prawidłowo rozwijać i raczyć nas swoim pięknem oraz wartościowymi owocami. Z tego powodu zdecydowanie warto zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.

pixel