Zalety i działanie bakterii do szamba

2019-01-23
Zalety i działanie bakterii do szamba

Nie wszystkie działki mają możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak instalacja w swoim ogrodzie szamba. To żadna tajemnica, że tego typu zbiorniki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w której pomagają specjalistyczne bakterie. Więcej o ich działaniu, zaletach oraz stosowaniu dowiesz się z poniższego artykułu.

Oczyszczanie szamba – dlaczego jest konieczne?

Nikogo nie zaskoczy fakt, że do szamba spływa wiele zanieczyszczeń, które mogą przyczyniać się do powstawania zatorów. Uniknąć takiego scenariusza można właśnie za pomocą regularnego oczyszczania, które zapewni właściwą drożność zbiornika. Zapobiegnie ono również powstawaniu osadów, które zmniejszają pojemność szamba. Częste czyszczenie sprawia także, że ze zbiornika nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy.

szambo na dzialce

Jak czyścić szambo?

Sposobów na jego oczyszczanie jest kilka. Najpopularniejszy z nich to bez wątpienia jego opróżnianie. Ma on jednak swoje wady – często na dnie zbiornika powstaje gruba warstwa osadu, której niestety nie da się wypompować. Dużo lepszym pomysłem będzie więc regularne stosowanie specjalistycznych preparatów do szamb. Bakterie upłynnią zalegające warstwy w zbiorniku oraz zmniejszą wymaganą częstotliwość jego mechanicznego opróżniania.

Bakterie do szamba – neutralizują zapachy, rozpuszczają osady i zapobiegają zatorom

Preparaty bakteryjne do szamb to coś, w co powinien zainwestować każdy właściciel zbiornika na ścieki. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że neutralizują one nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się ze zbiornika. Przyczyną ich powstawania jest powolna fermentacja nieczystości, o której po prostu nie może być mowy, jeżeli używa się bakterii.

Na ich korzyść przemawia także fakt, że rozbijają one wspomniane już wyżej osady, które tworzą się na dnie szamba. Skutecznie rozpuszczają nawet gęsty muł i wszystkie inne nieczystości, mogące być przyczyną zatorów i cofania się ścieków.

tabletki do szamba

Jak łatwo się domyślić, tabletki do szamba zapobiegają również zatykaniu się rury odprowadzającej ścieki. Posiadają one bowiem moc rozpuszczania nie tylko mułu, ale także tłuszczów, które często są przyczyną blokowania się wylotu odpływu.

Bezpieczne dla ludzi i środowiska

Nie należy się obawiać, że stosowanie opisywanych preparatów może być choć w minimalnym stopniu szkodliwe dla domowników czy samej instalacji. Biopreparaty do szamba zawierają szczepy bakterii, które naturalnie występują w szambie. Sprawia to, że są one w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi i zwierząt, środowiska, jak i zbiornika (nie wywołują one korozji). Co więcej, ich regularne stosowanie pozwala ograniczyć występowanie w ściekach chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak używać bakterii biologicznych do szamba?

Preparaty bakteryjne występują pod różnymi postaciami, dlatego szczegółowe zasady stosowania różnią się w zależności od konkretnego środka. Mogą to być tabletki, żele, a także granulki lub proszek. Najczęściej jednak wsypuje się je bezpośrednio do szamba, ewentualnie do muszli klozetowej. Najważniejsze, aby wszystkie preparaty stosować systematycznie.

szambo na posesji

Nie osłabiaj ich działania!

Aby preparaty do szamba działały poprawnie, nie należy stosować równocześnie z nimi substancji, które mogą osłabić ich właściwości. Wśród środków, które mogą zaburzyć równowagę mikrobiologiczną w zbiorniku, możemy wymienić żele do WC zawierające chlor, detergenty na bazie kwasu mrówkowego, a także chemiczne preparaty udrożniające rury. Wszystkie z nich mogą przyczynić się do osłabienia flory bakteryjnej, a co za tym idzie - wolniejszego rozkładu zanieczyszczeń przez bakterie.

Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Najważniejszym czynnikiem powinien być oczywiście skład preparatu. Nie polecamy wybierać środków, składających się z silnych substancji chemicznych, które niszczą florę bakteryjną. Mogą one także przyczynić się do powstania uszkodzeń w instalacji kanalizacyjnej. Warto za to wybrać środek, który w naturalny sposób mineralizuje zanieczyszczenia, czyli biopreparat, zwany także bioaktywatorem.

bakterie do szamba

Podsumowanie

Pamiętaj, że pozytywne efekty działania preparatów biologicznych do szamba będą widoczne tylko przy ich systematycznym i właściwym stosowaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem najlepszego produktu zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i udzielimy dodatkowych wskazówek!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel