Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zalety i działanie bakterii do szamba

2019-01-23
Zalety i działanie bakterii do szamba

Nie wszystkie działki mają możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak instalacja w swoim ogrodzie szamba. To żadna tajemnica, że tego typu zbiorniki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w której pomagają specjalistyczne bakterie do szamba. Jak stosować je przydomowych oczyszczalniach ścieków? Jak wybierać preparaty z wysoką zawartością wyselekcjonowanych bakterii? Więcej o tym, jak działają bakterie, o ich zaletach oraz stosowaniu dowiesz się z poniższego artykułu.

Oczyszczanie szamba – dlaczego jest konieczne?

Nikogo nie zaskoczy fakt, że do szamba spływa wiele zanieczyszczeń, które mogą przyczyniać się do powstawania zatorów. Uniknąć takiego scenariusza można właśnie za pomocą regularnego oczyszczania, które zapewni właściwą drożność zbiornika. Zapobiegnie ono również powstawaniu osadów, które zmniejszają pojemność szamba. Częste czyszczenie sprawia także, że ze zbiornika nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczanie ścieków i stosowane w tym celu bakterie do szamba są zatem konieczne, bo utrzymują wysoką sprawność drenażu. Zapobiegają przedostawaniu się do gruntu szkodliwych substancji. Dbają o ogólny stan przydomowej oczyszczalni i neutralizują nieprzyjemny zapach, który może w jej okolicach się pojawiać. Bakterie do szamba gwarantują również dłuższą żywotność przydomowych oczyszczalni, ponieważ dzięki nim nie dochodzi w ogóle lub dochodzi o wiele rzadziej do jakichkolwiek zatorów. Odpowiednio zadbana oczyszczalnia przy domu jest o wiele bezpieczniejsza dla zdrowia człowieka, o jego komforcie nie wspominając. O tym jak działają bakterie i profesjonalne preparaty, których możesz używać w przydomowej oczyszczalni, dowiesz się w kolejnej części artykułu.

Szambo

Jak czyścić szambo?

Sposobów na jego oczyszczanie jest kilka. Najpopularniejszy z nich to bez wątpienia jego opróżnianie. Ma on jednak swoje wady – często na dnie zbiornika powstaje gruba warstwa osadu, której niestety nie da się wypompować. Zbiornik nie służy wówczas swoją pełną efektywnością. Szambo trzeba opróżniać częściej z nieczystości. Dużo lepszym pomysłem będzie więc regularne stosowanie specjalistycznych preparatów do szamb. Bakterie upłynnią zalegające warstwy w zbiorniku oraz zmniejszą wymaganą częstotliwość jego mechanicznego opróżniania.

Bakterie do szamba

Tabletki do szamba i oczyszczalni Sanidenn Tabs 48 sztuk x 5g

 

Bakterie do szamba – neutralizują zapachy, rozpuszczają osady i zapobiegają zatorom

Preparaty bakteryjne do szamb i oczyszczalni to coś, w co powinien zainwestować każdy właściciel zbiornika na ścieki, w tym szamba ekologicznego. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że neutralizują one nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się ze zbiornika. Przyczyną ich powstawania jest powolna fermentacja nieczystości, o której po prostu nie może być mowy, jeżeli używa się bakterii do instalacji sanitarnej. Oczyszczanie ścieków jest wówczas efektywne i skuteczne, preparaty rozbijają zanieczyszczenia organiczne i zmniejszają ilość osadów. 

Na korzyść bakterii przemawia także fakt, że rozbijają one wspomniane już wyżej osady, które tworzą się na dnie szamba. Skutecznie rozpuszczają nawet gęsty muł i wszystkie inne nieczystości, mogące być przyczyną zatorów i cofania się ścieków. W związku z tym w zbiorniku jest po prostu więcej miejsca i nie wymaga on tak częstego opróżniania. 


tabletki do szamba

 

Jak łatwo się domyślić, tabletki do szamba zapobiegają również zatykaniu się rury odprowadzającej ścieki. Posiadają one bowiem moc rozpuszczania nie tylko mułu, ale także tłuszczów, które często są przyczyną blokowania się wylotu odpływu.

Bezpieczne dla ludzi i środowiska

Nie należy się obawiać, że stosowanie opisywanych preparatów może być choć w minimalnym stopniu szkodliwe dla domowników czy samej instalacji. Biopreparaty do szamba i obróbki ścieków zawierają szczepy bakterii, które naturalnie występują w szambie. Sprawia to, że są one w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska i zbiornika. Zarówno preparaty w formie tabletek, jak i w postaci proszku z musującą formułą, nie powodują korozji instalacji. Co więcej, ich regularne stosowanie pozwala ograniczyć występowanie w ściekach chorobotwórczych drobnoustrojów.

Microbec Bio BROS Aktywator do szamba i przydomowych oczyszczalni ścieków o zapachu cytrynowym 900g+300g Gratis

Microbec Bio BROS Aktywator do szamba i przydomowych oczyszczalni ścieków o zapachu cytrynowym 900g+300g Gratis

Jak używać bakterii biologicznych do szamba?

Preparaty bakteryjne występują pod różnymi postaciami, dlatego szczegółowe zasady stosowania różnią się w zależności od konkretnego środka. Mogą to być tabletki, żele, a także granulki lub proszek. Najczęściej jednak wsypuje się je bezpośrednio do szamba, ewentualnie do muszli klozetowej. Najważniejsze, aby wszystkie preparaty stosować systematycznie. Stan przydomowych szamb i oczyszczalni powinien być monitorowany na bieżąco. Osad na dnie zbiornika będzie się powiększać, jeśli odpowiednio nie zadziałamy. Bakterie zawarte w specjalnych preparatach do szamba - niezależnie od tego, w jakiej formie użyte, są w stanie zadbać o to, by instalacja poprawnie służyła jak najdłużej.

szambo na posesji


Nie osłabiaj ich działania!

Aby preparaty do szamba działały poprawnie, nie należy stosować równocześnie z nimi substancji, które mogą osłabić ich właściwości. Wśród środków, które mogą zaburzyć równowagę mikrobiologiczną w zbiorniku, możemy wymienić żele do WC zawierające chlor, detergenty na bazie kwasu mrówkowego, a także chemiczne preparaty udrożniające rury. Wszystkie z nich mogą przyczynić się do osłabienia flory bakteryjnej, a co za tym idzie - wolniejszego rozkładu zanieczyszczeń przez bakterie.

Zarówno tabletki biologiczne, jak i różnego rodzaju żele i proszki do szamb i oczyszczalni, to preparaty wysokiej skuteczności. Działanie bakterii będzie bardziej efektywne, jeśli nie zostanie zaburzone żadnymi specyfikami, które wchodzą z nimi w reakcję. Warto pamiętać, że środki, czy to w postaci tabletek, czy żeli i proszków, zawsze mają odpowiednie stężenie i są przeznaczone do przydomowych oczyszczalni ścieków. Używając tylko ich zyskujemy pewność, że odpowiednio dbamy o stan instalacji - pozbywając się osadów, nieprzyjemnych zapachów i substancji niebezpiecznych dla środowiska. 

Microbec Bio 35g saszetka do szamba i przydomowych oczyszczalni ścieków BROS
Microbec Bio 35g saszetka do szamba i przydomowych oczyszczalni ścieków BROS
Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jaki preparat do czyszczenia szamba wybrać? Najważniejszym czynnikiem powinien być oczywiście skład preparatu. Nie polecamy wybierać środków, składających się z silnych substancji chemicznych, które niszczą florę bakteryjną. Mogą one także przyczynić się do powstania uszkodzeń w instalacji kanalizacyjnej. Warto za to wybrać środek, który w naturalny sposób mineralizuje zanieczyszczenia, czyli biopreparat, zwany także bioaktywatorem. 

Jakość preparatu też jest niezwykle ważna. Najczęściej świadczy o niej ilość bakterii, która znajduje się w jednorazowej dawce, którą należy wrzucić do szamba. Jeśli jest ich dużo - preparat będzie skuteczniejszy. Bakterie są bowiem uzupełniane składnikami enzymatycznymi, a także aktywatorami w postaci pożywki, witamin i mikroelementów. Jednak to bakterie stale się w tej mieszance rozwijają, same enzymy szybko uległyby dezaktywacji. Rozwijające się bakterie wspierają natomiast wydzielanie nowych enzymów i skuteczniejsze czyszczenie szamba, zmniejszające ilość osadów. Najlepsze preparaty to zatem takie środki, które zawierają w swoim składzie dodatkowe bakterie i działają w oczyszczalni ścieków przez dłuższy czas. 

Wybierając odpowiednie preparaty do szamba zwróć również uwagę na to, w jaki sposób się je aplikuje. Najpopularniejsze są chyba tabletki do szamba, jednak w wielu domach zastosowanie znajdują też żele i proszki. Wszystko zależy od Twojej wygody.

bakterie do szamba

Podsumowanie

Wiesz już, jak działają proszki, żele, czy tabletki do szamba. Działanie bakterii sprawi, że stan Twojej przydomowej oczyszczalni ścieków będzie dobry przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, że preparaty do szamba mają ograniczony czas działania. Pozytywne efekty stosowania preparatów biologicznych do szamba będą widoczne tylko przy zachowaniu systematyczności. Wówczas możesz mieć pewność, że w ściekach nie tworzy się niepożądany osad oraz, że bezpieczne jest otoczenie wokół. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem najlepszego produktu zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i udzielimy dodatkowych wskazówek!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel