Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zamienniki kompostu — alternatywa dla zasilania Twoich upraw

2019-10-05
Zamienniki kompostu — alternatywa dla zasilania Twoich upraw

Nawożenie upraw jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji ogrodu. Jeśli jednak z różnych powodów nie możesz założyć kompostownika ani zasilać plonów gnojówką — skorzystaj z wysokojakościowych, skutecznych zamienników. O czym mowa? Przeczytaj w dzisiejszym tekście.

Torf — tak, ale tylko z dodatkowym nawozem

Należy rozstrzygnąć tę kwestię raz na zawsze — torf nie może być zamiennikiem kompostu. Ma podobne właściwości, wpływa na strukturę oraz możliwości absorpcyjne ziemi, ale jest pozbawiony cennych składników odżywczych (które naturalnie posiada kompost). Jeśli więc używasz torfu, odżywiaj podłoże dodatkowymi nawozami z mikroelementami oraz makroskładnikami.

Nawozy organiczne znajdziesz na naszej stronie internetowej Rolmarket.pl. Sprawdź, co oferujemy »

Odpadki organiczne, resztki jedzenia nadają się nie tylko do kompostu

Jeśli nie posiadasz kompostownika, to nie znaczy, że resztki i odpadki pozostałe po produktach spożywczych nadają się tylko do wyrzucenia. Możesz je wykorzystać w swoim ogrodzie — są pełne materii organicznej, która zasila plony. Przykładowo skorupki po jajkach wzbogacą glebę w wapń. Rozkrusz je i wysyp na grządkach lub zalej je wrzątkiem, a później odstaw na tydzień, aby się rozpuściły. Tak powstały roztwór zasili przede wszystkim rośliny lubiące podłoże zasadowe. Kolejnym produktem, który ,,zachowuje się" jak nawóz, są skórki po bananach. Charakteryzują się wysokim stężeniem fosforu oraz potasu. Najpierw potnij je na mniejsze kawałki, a później wkop wokół roślin. Taki zabieg szczególnie posłuży roślinom kwitnącym oraz pomidorom. Innym sposobem na przygotowanie organicznego nawozu jest podsuszenie skórek w piekarniku, rozkruszenie i zalanie wodą — po kilku dniach otrzymasz zawiesinę idealną do podlewania plonów.

Nawozy organiczne — alternatywa dla kompostu

Skorupki jajek ani skórki z bananów nie są w stanie w pełni zastąpić kompostu. Stanowią cenny dodatek odżywczy dla roślin, ale nie są tak efektywne jak materia organiczna. Kompletne zamienniki znajdziesz w sklepach ogrodniczych.

  • Obornik granulowany


To nawóz organiczny, który jest w stu procentach naturalny. Nadaje się do wszechstronnego zastosowania w ogrodzie. Obornik granulowany dostarcza plonom cennych wartości odżywczych, materię organiczną, związki mineralne, a także aktywuje życie mikrobiologiczne podłoża. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele różnego rodzaju produktów — między innymi obornik bydlęcy, kurzy czy koński. Czytaj opisy produktów dostępne na stronie, aby dowiedzieć się o nich więcej i wybrać odpowiedni artykuł dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

  • Biohumus


Tego typu nawozy stosuje się do każdego typu gleby. To jedne z najbardziej wartościowych produktów naturalnych, które zasilają ekologiczne uprawy. Biohumus oferuje roślinom cenne substancje odżywcze, ale także mikroelementy — bardzo istotne dla ich prawidłowego wzrostu.

Więcej ekologicznych zamienników kompostu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy »  Podsumowanie

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na pytanie ,,czego używać zamiast kompostu?". Nasze porady ogrodnicze pomogą Ci kompostować bez użycia rozłożonej materii organicznej — odpadów, skoszonej trawy oraz liści. Jeśli szukasz więcej informacji na temat dbania o ogród jesienią, odwiedzaj regularnie naszego bloga. Odnośnik do najnowszych treści znajduje się na stronie głównej Rolmarket.pl.

Polecane
pixel