Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zastosowanie łubinu, rzodkwi oleistej, wyki siewnej jako poplonu

2024-04-01
Zastosowanie łubinu, rzodkwi oleistej, wyki siewnej jako poplonu

Łubin wąskolistny, rzodkiew oleista i wyka siewna to świetne poplony, które pozwalają utrzymać dobre parametry podłoża i mają działanie fitosanitarne. Powinno się wprowadzać je w uprawach rolnych, a jednocześnie są wartościowym wsparciem dla warzywniaka. Czym różnią się poszczególne gatunki i w jakich sytuacjach stawiać właśnie na nie?

1. Jakie korzyści dają nawozy zielone i rośliny fitosanitarne?

2. Łubin wąskolistny jako poplon – jakie ma zalety?

3. Łubin wąskolistny – na jakie gleby?

4. Rzodkiew oleista jako poplon – całe spektrum korzyści

5. Rzodkiew oleista – na jakie gleby?

6. Wyka siewna jako poplon – polecana w mieszankach

7. Wyka siewna – na jakie gleby?

 

Jakie korzyści dają nawozy zielone i rośliny fitosanitarne?

Stosowanie nawozów zielonych i roślin fitosanitarnych zapobiega monokulturze upraw zbóż, warzyw, roślin oleistych i wielu innych. Główna zasada polega na tym, aby nie uprawiać po sobie roślin należących do tej samej rodziny (np. łubinu przed i po warzywach strączkowych). Dzięki temu ogranicza się ryzyko rozwoju chorób i szkodników, które żerują na określonych grupach roślin. Gatunki fitosanitarne wydzielają związki, które są szkodliwe dla patogenów, szkodników lub spowalniają rozwój chwastów. Nawozy zielone z grupy bobowatych wzbogacają podłoże w azot wychwytując go z atmosfery (przy współpracy z pożytecznymi bakteriami). Stosowanie poplonów zapobiega efektowi „zmęczenia gleby”, tj. zjawisku drastycznego obniżenia parametrów podłoża, w tym żyzności. Dokładne dobroczynne „działanie” zależy od cech konkretnego gatunku. Co warto wykorzystywać jako poplon?

Łubin wąskolistny jako poplon – jakie ma zalety?

Łubin wąskolistny jest najczęściej wysiewany pod koniec lipca i w sierpniu po zbożach. Traktuje się go jako „przerywnik” monokultury upraw, jednocześnie to cenny nawóz zielony wzbogacający podłoże w azot i przyspieszający produkcję próchnicy. Dzięki niemu zwiększa się aktywność mikrobiologiczna podłoża. Ma pozytywny wpływ na plonowanie innych roślin uprawianych w następstwie. Czasem jest łączony w mieszankach z peluszką. Przekopuje się go przed zimą bądź już wczesną wiosną jako poplon ozimy. W ostatnim przypadku dodatkowo chroni pole przed erozją gleby wynikającą ze spływu wód deszczowych. Łubin jest wykorzystywany również na pasze.

Łubin wąskolistny – na jakie gleby?

Łubin wąskolistny toleruje różne typy gleb, jednakże kluczowa jest ich wilgotność. Najlepiej siać go w podłożach, które są przynajmniej umiarkowanie wilgotne. Należy unikać siewu poplonowego w glebach szybko wysychających, gdyż rozwój rośliny jest wtedy opóźniony i w rezultacie może nie zdążyć z wytworzeniem odpowiedniej ilości zielonej masy.

Rzodkiew oleista jako poplon – całe spektrum korzyści

Rzodkiew oleista jest niedoceniana jako roślina poprawiająca jakość podłoża. Tymczasem jest to jeden z najefektywniejszych gatunków spulchniających glebę. Głęboko penetruje ją (do 120-150 cm), gdyż ma silnie rozbudowany system korzeniowy (długi korzeń palowy z licznymi korzeniami bocznymi). Napowietrza podłoże, poprawia strukturę i reguluje stosunki wodno-powietrzne. Ma szybkie tempo wzrostu początkowego, dlatego radzi sobie z zachwaszczeniem. Ogranicza występowanie mątwików, które są szkodnikami ziemniaków i buraków, dlatego jest dobrym przedplonem i poplonem dla tych gatunków. Jest wykorzystywana także jako poplon dla zbóż. Należy unikać siewu po rzepaku i warzywach kapustowatych. Rzodkiew oleistą najczęściej wysiewa się wczesną wiosną lub po zebraniu plonów z głównych roślin uprawnych.

Rzodkiew oleista – na jakie gleby?

Rzodkiew oleista ma podobne wymagania glebowe co rzepak. Dobrze radzi sobie na lżejszych, słabszych glebach. Prawidłowy odczyn wynosi 6,0-7,0. Nie lubi intensywnego spulchniania podłoża przed siewem. Odradza się uprawę w podłożach wybitnie żyznych (na nasiona), a także podmokłych i skrajnie piaszczystych.

Wyka siewna jako poplon – polecana w mieszankach

Wyka siewna jest wykorzystywana jako nawóz zielony, służy do produkcji paszy i jest źródłem wartościowych nasion. Wzbogaca podłoże w azot wiążąc go z atmosfery (cecha roślin bobowatych). Ponadto zapobiega wymywaniu składników pokarmowych w głąb profilu korzeniowego, poza zasięg innych roślin uprawnych. Wykę siewną dla nasion wysiewa się na przełomie marca i kwietnia bądź w pierwszej dekadzie kwietnia, zaś do 15 sierpnia jako poplon i nawóz zielony. W ostatnim przypadku zaleca się przekopać ją zaraz po rozpoczęciu kwitnienia. Najczęściej tworzy się mieszanki z owsem lub jęczmieniem (zapobiegają płożeniu wyki).

Wyka siewna – na jakie gleby?

Wyka ma średnio wysokie wymagania glebowe, najlepsze są podłoża żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Nie nadaje się na gleby lekkie, piaszczyste.

 

Uprawa roślin poplonowych jest konieczna, aby główne rośliny uprawne dawały wysoki i zdrowy plon. Dzięki nim zmniejsza się presja ze strony patogenów, szkodników, a także chwastów.

pixel