Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Ziemia do kwiatków dobrej jakości – jaką wybrać?

2020-01-10
Ziemia do kwiatków dobrej jakości – jaką wybrać?

Wybór ziemi do kwiatków to niełatwe zadanie. Rośliny różnią się między sobą i jedne potrzebują ziemi bardziej zasobnej w konkretne składniki odżywcze, a dla innych większe znaczenie ma pH gleby. Rzadko kiedy ziemia w ogrodzie jest w stanie zapewnić im optymalne warunku do rozwoju. Zobaczmy zatem, jak wybrać odpowiednią ziemię do kwiatów, by móc cieszyć się z pięknych kwiatów i bujnej roślinności w domu i w ogrodzie.

Ziemia do kwiatków – najważniejsze parametry

Każda ziemia do kwiatków, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z podłożem uniwersalnym, czy przeznaczonym dla określonego gatunku roślin, charakteryzuje się określonymi parametrami. Producenci podają je na opakowaniu i przed zakupem warto zwrócić na nie uwagę. Do najważniejszych należą takie parametry jak kwasowość, skład oraz granulacja.

  • Kwasowość


Kwasowość to parametr mający bardzo istotne znaczenie, gdyż niektóre rośliny, takie jak np. iglaki, rododendrony, azalie czy hortensje, potrzebują ziemi kwaśnej, czyli o pH 4-5,5. Są one zwykle bardzo wymagające pod tym względem i na glebach o odczynie bardziej zasadowym nie chcą rosnąć i żółkną. Inne rośliny nie mają aż tak wyszukanych wymagań i są bardziej tolerancyjne. Nawet jeśli najlepiej rosną w środowisku zasadowym, to odczyn obojętny również nie szkodzi im za bardzo.

  • Skład


Ogromny wpływ na wybór ziemi do kwiatów ma jej skład. To od tego, jakie składniki odżywcze się w niej znajdują, zależy, czy rośliny będą na niej dobrze rosły. W zależności od przeznaczenia ziemia do kwiatków może zawierać wyłącznie odpowiednio przygotowane podłoże, a w innych przypadkach może być również wzbogacona dodatkowo składnikami odżywczymi wspomagającymi prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Wzbogacany skład jest często spotykany w ziemi przeznaczonej do określonego gatunku roślin, co rzadko się zdarza, gdy mamy do czynienia z ziemią uniwersalną.

  • Granulacja


Granulacja to nic innego jak rozmiar grudek ziemi znajdujących się w opakowaniu. Większość ziemi do kwiatów to ziemie drobne, które dobrze spełniają swoją podstawową funkcję. Są jednak dostępne również ziemie wzbogacane np. keramzytem, które oprócz swojej zasadniczej roli, mogą wspomagać proces drenażu. Dodatek wspomagający drenaż może przydać się w dużych donicach, w których za mocno zbita ziemia może utrudniać odpowiednie rozprzestrzenianie się składników odżywczych.

  • Czystość


Warto pamiętać, że ziemia do kwiatów dobrej jakości to również ziemia wolna od grzybów, pleśni czy drobnoustrojów. Wybierając taką ziemię nie musisz zatem martwić się o to, że zaszkodzisz swoim roślinom. Wręcz przeciwnie, możesz im zapewnić dużo lepsze warunki niż w glebie, która naturalnie występuje w Twoim ogrodzie.



Ziemia do kwiatków – rodzaje

Jak wspomnieliśmy już wyżej, w sklepach ogrodniczych możemy spotkać ziemię do kwiatów uniwersalną oraz specjalnego przeznaczenia. Tę pierwszą, jak sama nazwa wskazuje, można stosować niemal zawsze. Ma ona skład, który odpowiada roślinom każdego gatunku, a pH o wartości ok. 5,5-6 sprawia, że będą na niej dobrze rosły zarówno rośliny lubiące ziemię o odczynie obojętnym, zasadowym, jak i lekko kwaśnym. Jej wybór może być jednak nietrafiony, jeśli mamy w ogrodzie wspomniane wyżej rośliny wymagające ziemi kwaśnej.

Oprócz ziemi uniwersalnej możemy spotkać ziemie przeznaczone do określonego gatunku roślin. Są to m.in. ziemie do rododendronów, do kwiatów doniczkowych, storczyków, cytrusów, róż, pelargonii, paproci czy uprawy warzyw, ziół i owoców. Nie sposób wymienić wszystkie rodzaje ziemi, bo producenci rozszerzają ofertę i często zaskakują nowymi produktami jak np. ziemią do uprawy lawendy. Wybierając te ziemie specjalnego przeznaczenia masz pewność, że rośliny dostaną wszystko, czego potrzebują. To z pewnością pozytywnie wpłynie na ich rozwój i będą lepiej rosły niż na podłożu uniwersalnym.

Ziemie do kwiatów, niezależnie od tego, czy są to gleby uniwersalne czy specjalnego przeznaczenia, można kupić w workach o różnej pojemności. Są to niewielkie woreczki o pojemności 5l, opakowania większe po 10-25 l, a nawet duże worki o pojemności 80 l. Dzięki takiej różnorodności można dopasować ilość gleby do potrzeb, a przy wyborze warto również uwzględnić własne siły. O ile podniesienie worka 5 czy 10 l nie wymaga za wiele siły, o tyle transport worków o większej pojemności może być trudny, dlatego wybierając ziemię do kwiatów warto mieć na to na uwadze.

Jak stosować ziemię do kwiatów?

Wybór odpowiedniego rodzaju ziemi do kwiatów to jednak dopiero początek. Teraz czas na jej wykorzystanie. Jeśli masz w planie sadzić lub siać kwiaty w doniczkach, to cała doniczka powinna być wypełniona wybranym rodzajem ziemi. Oczywiście nie od razu, najpierw do ok. 1/3-1/2 wysokości (w zależności od wielkości bryły korzeniowej), a dopiero potem, po wsadzeniu rośliny, uzupełniona kupioną ziemią do pełna.

Jeśli jednak chcesz siać lub sadzić rośliny w ogrodzie, to nie musisz wysypywać nowej ziemi na całej powierzchni ogrodu. Byłoby to zarówno bardzo kosztowne, jak i czasochłonne oraz wymagające hurtowego zakupu worków z ziemią. Musisz jedynie zadbać o to, by kupiona ziemia znalazła się jak najbliżej sadzonej rośliny.

W tym celu przed wsadzeniem rośliny należy wykopać dołek sporo większy niż bryła korzeniowa sadzonki, zarówno na głębokość, jak i na szerokość. Dzięki temu w dołku znajdzie się miejsce na wsypanie odpowiednio dobranej ziemi, tak by zapewnić roślinie dostęp do jak najlepszych składników odżywczych. Po wsypaniu na dno dołka warstwy kupionej ziemi o grubości kilku, kilkunastu centymetrów, możemy wsadzić roślinę i przytrzymując ją w odpowiednim ułożeniu obsypać ją dookoła kupioną ziemią. Działając w ten sposób możemy mieć pewność, że korzenie będą miały odpowiedni dostęp do zawartych w nowej ziemi składników odżywczych, co pozwoli roślinie na właściwy rozwój.

Gdy mamy w planie sianie warzyw i kupiliśmy specjalną ziemię do warzyw, to również powinniśmy zadbać o to, by kiełkujące ziarna miały do niej jak najlepszy dostęp. Nie wystarczy jednak rozsypać zakupionej ziemi na wybranym pod warzywniak fragmencie działki. Zanim to zrobimy należy wybrany fragment przygotować, czyli spulchnić, a następnie wyrównać, by ułatwić kiełkującym roślinom penetrowanie głębszych warstw. Dopiero na tak przygotowaną glebę możemy wysypać odpowiednio wybrane podłoże do warzyw, dbając o to, by warstwa ta miała co najmniej kilka centymetrów. Po wyrównaniu tej warstwy możemy rozpocząć siew.

 

pixel