Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zimowe prace w ogrodzie – jakie warto wykonać?

2020-12-16
Zimowe prace w ogrodzie – jakie warto wykonać?

Zima to pora roku, w której rośliny odpoczywają i nabierają sił na kolejny okres wegetacji. Nie jest to jednak czas odpoczynku dla ogrodników, którzy w tym okresie również powinni dbać o swoje uprawy. Zobacz, jakie zimowe prace w ogrodzie warto wykonać i w jakim terminie należy się za nie zabrać.

Grudzień w ogrodzie – jakie prace ogrodnicze wykonać?

Wykonywanie prac ogrodowych w grudniu jest ściśle związane z pogodą, a zwłaszcza z opadami śniegu. Jeśli mamy rok śnieżny, to większość roślin jest pokryta śniegową kołderką, która chroni je przed przemarzaniem. Jeśli jednak opady śniegu są zbyt duże, a padający śnieg jest mokry i ciężki, to może on zagrozić niezbyt mocnym gałęziom. W takich sytuacjach warto przejść się po ogrodzie i otrzepać cienkie gałęzie ze zbyt dużej pokrywy śnieżnej. Takie śnieżne „czapy” wyglądają co prawda uroczo, ale zbyt ciężki śnieg może spowodować połamanie się gałęzi, czego efekty niestety pozostaną na dłuższy czas. Śnieżny grudzień to również czas na dokarmianie ptaków, którym trudno jest znaleźć pożywienie pod grubą warstwą śniegu. Warto zatem zamontować karmnik ogrodowy regularnie dosypywać do niego zimowy pokarm dla ptaków. To najlepszy sposób na to, by pomóc skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę i doskonała okazja, żeby obserwować gatunki ptaków, które nie odlatują na zimę. To niezwykła atrakcja szczególnie dla najmłodszych domowników. W ostatnich latach śnieg w grudniu należy jednak do rzadkości, ale to wcale nie znaczy, że w grudniu nie będzie żadnych prac do wykonania. Wręcz przeciwnie, gdyż z powodu braku śniegu powinniśmy szczególnie zadbać o rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż mogłoby to spowodować ich gnicie i wybudzenie się z zimowego snu. Należy poczekać aż temperatura spadnie poniżej zera i sięgnie co najmniej -5°C. W takich warunkach, jeśli rośliny nie będą chronione warstwą śniegu, trzeba je okopać lub okryć warstwą liści. Można również skorzystać ze specjalnych kapturów z agrowłókniny lub wykonać osłonę z pomocą agrowłókniny samodzielnie. Dzięki temu będzie można zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem i pomóc przetrwać roślinie czas mrozów. Koniec grudnia to również dobry czas na rozpoczęcie bielenia drzewek owocowych. To zabieg, którego celem jest ochrona pni drzew przed pękaniem z powodu zmieniającej się temperatury. Dzięki bieleniu pnie nie nagrzewają się tak mocno od promieni słonecznych, co znacząco zmniejsza ryzyko pęknięć kory i przemarzania pnia.

Styczeń w ogrodzie – bielenie drzew owocowych i nie tylko

Po intensywnym grudniu przychodzi styczeń, w czasie którego dni stają się coraz dłuższe. Jest to zatem ostatni moment na to, by zadbać o drzewka owocowe czyli pobielić je, jeśli nie udało się tego zrobić w grudniu. Nadal należy trzymać rękę na pulsie i kontrolować na bieżąco stan zimowych okryć na roślinach. Jest to szczególnie ważne, jeśli nadal nie ma śniegu, a było sporo mocnych wiatrów, które mogły zwiać liście czy agrowłókninę stanowiącą okrycie zimowe. Jeśli zaniedbamy te czynności, a styczeń będzie mroźny, to niestety część roślin może przemarznąć i wiosną okaże się, że jednak nie przetrwały zimy. Warto również zadbać o przydomowy kompostownik, który również powinniśmy okryć. Trzeba to zrobić, jeśli nie chcemy, aby mróz zahamował proces przemiany materii organicznej. Do tego celu najlepiej wykorzystać wiązki słomy, które wystarczy położyć na pryzmie kompostownika. W trakcie śnieżnej zimy należy kontrolować stan zaśnieżenia trawnika. O ile pokrywa śniegu na bylinach i innych roślinach nieodpornych na mróz jest zjawiskiem pożądanym, o tyle zbyt dużo śniegu na trawniku powinno nas skłonić do działania. Po obfitych opadach śniegu warto rozgarnąć śnieg z trawnika na boki, najlepiej pod drzewa, które będą mogły czerpać z niego wodę po roztopach. Takie działanie będzie też korzystne dla trawnika, bo pozwoli uchronić go przed nadmiarem wody w czasie roztopów. Nie powinno się również dopuścić do zostawienia zamarzniętej pokrywy śniegu na trawniku, gdyż ograniczy ona dostęp tlenu do źdźbeł trawy, co będzie miało negatywny wpływ na stan trawnika w kolejnym sezonie. Z końcem stycznia można również pomyśleć o nawożeniu trawnika nawozem z potasem i fosforem, ale tylko wtedy, gdy trawnik nie będzie pokryty warstwą śniegu.

Luty w ogrodzie – spokojne przygotowania do wiosny

Luty to już miesiąc, w którym nie tylko dbamy o status quo ogrodu, ale również zaczynamy przygotowania do wiosny. Nadal jednak musimy dbać o ochronę roślin przed mrozem oraz sprawdzić, czy deszcz nie zmył wapna z pobielonych pni drzewek owocowych. Jeśli tak się stało, to zabieg ten należy wykonać ponownie. To jednak nie koniec zabiegów przy drzewach owocowych, bo luty to doskonały czas na przycinanie. Do tego celu najlepiej wykorzystać dobre sekatory i nożyce do gałęzi o dobrze naostrzonych ostrzach, dzięki czemu szybko i sprawnie będzie można wykonać cięcia. Jeśli pogoda jest jeszcze mało łaskawa i nadal panują niskie temperatury, to cięcie powinno być delikatne. Unikaj dużych wycinek, a większe rany smaruj maścią ogrodniczą, dzięki której zabliźnianie ran będzie szybsze. Podczas cięcia drzewek warto zwracać uwagę, czy na gałęziach nie widać śladów szkodników i chorób. Jeśli je zobaczysz, to możesz przeprowadzić opryski, które uchronią rośliny przed większymi zniszczeniami dokonywanymi przez intruzów. Jeśli zima już odpuściła i większe mrozy odeszły w zapomnienie, to znak, że można już odkrywać rośliny chronione przed mrozem. Liście służące jako ochrona przed mrozem możesz usunąć i przenieść do kompostownika, a agrowłókniny zdjąć z roślin i poskładać, by użyć ich ponownie w trakcie kolejnej zimy. W lutym możesz również zacząć przygotowania do wiosennego wysiewu kwiatów i warzyw, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsad. Możesz to zrobić wykorzystując np. doniczki torfowe, które znacznie ułatwiają wykonanie rozsad. Są w pełni ekologiczne, więc możesz je wsadzić bezpośrednio do gruntu, w którym ulegną rozkładowi. Zanim jednak to nastąpi, to musisz je wypełnić ziemią i zasiać w nich rośliny, które planujesz mieć w swoim ogrodzie.

pixel