Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie – sprawdzone sposoby

2020-08-14
Zwalczanie ślimaków w ogrodzie – sprawdzone sposoby

Ślimaki to szkodniki, które są zmorą właścicieli ogrodów, bo potrafią bardzo szybko zniweczyć wysiłki wkładane w uprawę roślin, zjadając pojawiające się na krzewach owoce i warzywa. Zobaczmy, jak można się ich pozbyć.

Ślimaki – które są najbardziej uciążliwe?

Ślimaki to zwierzęta, które jednym kojarzą się z Francją, innym z kremami przeciw zmarszczkom, a jeszcze innym ze szkodami, jakie czynią w przydomowym ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie ślimaki sieją takie spustoszenie, bo za większość szkód w ogrodzie odpowiadają ślimaki bez skorupek, a wśród nich głównie pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki w skorupkach, czyli znany najbardziej winniczek, nie czynią większych szkód. Ślimaki bezskorupkowe żerują najczęściej w nocy i niejeden właściciel ogrodu był niemile zaskoczony stanem swojej grządki czy rabaty, gdy rano ruszył do ogrodu. Ślimaki jedzą niemal wszystko, a szczególnie owoce jagodowe (poziomki, truskawki), warzywa, rośliny ozdobne i zioła. Są aktywne przez cały okres wegetacji, a duża wilgotność powietrza i temperatura 10-20°C to dla nich najlepsze warunki do rozwoju i rozmnażania. W takich warunkach mogą się szybko namnażać i w efekcie stać się prawdziwą plagą w ogrodzie, która sieje ogromne spustoszenie. Ślimaki są jednak również ważnym elementem łańcucha pokarmowego, bo są zjadane chętnie przez jeże, ptaki czy żaby. Ważnym sprzymierzeńcem w walce z nimi mogą zatem stać się jeże, więc jeśli jakiś postanowi zamieszkać w naszym ogrodzie, to starajmy się zapewnić mu takie warunki, by został z nami jak najdłużej. Pomoże zwalczyć nie tylko uciążliwe ślimaki, ale i plagę turkucia podjadka, który podobnie jak ślimaki bywa prawdziwą zmorą ogrodników.

Naturalne metody walki ze ślimakami

Szukając sposobu walki ze ślimakami warto zacząć od metod naturalnych. Są one bezpieczne dla ludzi, innych zwierząt i środowiska, a z ich pomocą można skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu. Jedną z najprostszych jest ręczne łapanie ślimaków, co najlepiej robić wcześnie rano, gdy ślimaki nie pochowały się jeszcze do swoich kryjówek. Jest to jednak dość czasochłonne i nieprzyjemne, bo ślimaki bezskorupkowe u niektórych wzbudzają prawdziwą odrazę. Można też skorzystać z pułapki na ślimaki, która pozwala szybko i skutecznie wyłapać ślimaki znajdujące się w ogrodzie. Do pułapki tej należy nalać piwo, które w połączeniu ze znajdującym się w niej atraktantem, skutecznie wabi ślimaki. Pułapka jest bezpieczna, nie zawiera toksycznych składników, a jej zasięg to 20m2. W większych ogrodach należy wiec zainstalować ich więcej, proporcjonalnie do powierzchni. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jego prostota i wielorazowość, gdyż po opróżnieniu pułapka może być użyta ponownie.

Vigonez uran eco – pułapka na ślimaki z atraktantem 2 szt.

 

Naturalne trutki na ślimaki

Łapanie ślimaków nie jest jednak jedyną naturalną metodą walki ze ślimakami, bo są na rynku naturalne trutki, takie jak Schneckill, które pozwolą skutecznie zwalczyć ślimaki w ogrodzie. W skład tego preparatu wchodzą skały krzemionkowe i mineralne oraz naturalna substancja powodująca kurczenie się ślimaków. Każdy z tych składników ma do spełnienia ważne zadanie. Skała krzemionkowa wysusza błonę śluzową ślimaków, skała mineralna zabezpiecza przed dostaniem się ślimaków w obsypane nią miejsce w ogrodzie, a dzięki substancji roślinnej ślimaki kurczą się. Dzięki preparatowi Schneckill, który jest dostępny w wygodnych do rozsypania granulkach, ogród staje się wolny od ślimaków, a jego naturalne pochodzenie sprawia, że jest on nieszkodliwy zarówno dla roślin, jak i ludzi i zwierząt.


Naturalny środek, trutka na ślimaki Schneckill SCH15R 3 kg.

Można znaleźć również inne środki wspierające walkę ze ślimakami, jak choćby żel na ślimaki, który tworzy naturalną barierę i chroni określony teren przed dostaniem się na niego ślimaków. W żelu znajdują się substancje pochodzenia naturalnego, które są na tyle nieprzyjemne dla tych pełzających szkodników, że zniechęcają je do aktywności w strefie wyznaczonej przez jego stosowanie. Oczywiście, zanim żel zostanie zastosowany, to powinniśmy wyzbierać wszystkie ślimaki z terenu, który chcemy zabezpieczyć. Ślimaki znajdujące się wewnątrz z powodu bariery nie będą się mogły stamtąd wydostać, a zatem nadal będą mogły żerować i zjadać owoce naszej pracy.


Ślimak żel 500 ml Sumin - żel przeciw ślimakom.
 

Wybór trutek na ślimaki jest oczywiście dużo większy i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Pomiędzy nimi są jednak zarówno preparaty naturalne, takie jak te wymienione powyżej, jak i stworzone na bazie chemii. Te ostatnie powinny być stosowane tylko w ostateczności, gdyż ślimaki są często pożywieniem dla innych zwierząt i stosowanie do walki środków szkodliwych miałoby dla innych zwierząt bardzo nieprzyjemne skutki. Jeśli tylko jest taka możliwość, to starajmy się stosować środki naturalne i w ten sposób spróbujmy zwalczyć ślimaki w ogrodzie.

Prewencja, czyli jak nie dopuścić do plagi ślimaków?

Opisując metody walki ze ślimakami nie możemy zapomnieć również o działaniach przeciwdziałających się ich pojawieniu. Do takich z pewnością należy wysiewanie i sadzenie roślin odstraszających ślimaki, do których należą m.in. lawenda, krwawnik czy nasturcja. Ich zapach będzie odstraszał ślimaki i nie będą one odwiedzały naszego ogrodu tak chętnie. Ślimaki nie lubią również roślin twardych i kolczastych, dlatego rzadko kiedy spotkamy je pałaszujące liście czy pędy róży. Jeśli uznają, że dana roślina jest dla nich za twarda, to pójdą gdzie indziej, szukać łatwiejszego łupu. Szukając sposobu na zmniejszenie populacji ślimaków w ogrodzie warto zabrać się za porządki. Pryzmy drewna, desek, gałęzi czy kompostownik, to miejsca szczególnie lubiane przez te zwierzęta i mogące służyć im za schronienie. Chętnie chowają się też w skoszonej trawie czy w podmokłym rowie, dlatego dbając o pozostałe rośliny w ogrodzie dobrze byłoby usunąć wszystkie miejsca, które mogłyby być schronieniem dla ślimaków i mogły im służyć jako miejsce do rozmnażania. Ślimaki lubią miejsca zacienione, wilgotne i chłodne, więc walcząc ze ślimakami dobrze jest do maksimum ograniczyć istnienie takich miejsc w ogrodzie.

pixel