Blog
Jak wyczyścić zardzewiały grill?

Spotkania przy grillu są jednym z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie wolnego czasu w letnie dni. Nic zatem dziwnego, że grill jest typowym wyposażeniem niemal każdego przydomowego ogrodu, a im lepiej będziemy o niego dbać, tym dłużej będzie nam służył. Najczęstszym problemem, na który możemy napotkać jest rdza, która prędzej czy później pojawi się niemal na każdym grillu. Zobaczmy zatem, jak wyczyścić zardzewiały grill i jak zapobiegać jego rdzewieniu w przyszłości.
Facelia – jaka jest jej wydajność, kiedy ją siać?

Facelia błękitna to roślina o wielu różnych zaletach. Można ją uprawiać jako plon główny, czyli na nasiona, ale doskonale sprawdza się też jako roślina na poplon, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej. Jest rośliną fitosanitarną, a jednocześnie jest też doceniana przez pszczelarzy, gdyż należy do roślin miododajnych, a miód faceliowy cieszy się sporym uznaniem ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Zobaczmy zatem jak uprawiać facelię.
Jak skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu?

Krety, choć jako bohaterowie bajek jawią nam się jako przyjazne stworzenia, zdecydowanie nie są miłym gościem w przydomowych ogrodach. Te niepozorne małe zwierzaki potrafią bowiem w jedną noc zniweczyć trud pracy ogrodniczej i piękny trawnik, na który pracowaliśmy latami. Zobaczmy, jakie są metody walki z kretami i jak możemy skutecznie się ich pozbyć.
Co wysiewać na poplon? 6 najlepszych roślin

Wysiewanie poplonu jest jedną z najlepszych metod na poprawę jakości gleby i wzbogacenie jej o odpowiednie składniki odżywcze. Jest ona nadal z powodzeniem stosowana, mimo że rozwój technologiczny znacząco zmienił rolnictwo i sposób uprawy roślin. Poplon wysiewa się również na działkach, jeśli jest tam potrzebne podniesienie żyzności gleby. Wiedza o tym, jakie rośliny są najlepsze jako poplon jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a my przygotowaliśmy zestawienie roślin, które najlepiej nadają się do tego celu.
Czy warto aplikować hydrożel pod trawnik?

Odpowiednie nawodnienie trawnika to jeden z kluczowych czynników wpływających na jego wygląd. Jeśli marzymy o cudownym zielonym dywanie koło domu musimy nawadniać trawnik w okresie mniejszej ilości opadów albo zastosować hydrożel. Zobaczmy, czym jest hydrożel i czy warto aplikować go pod trawnik.
Mieszanki trawnikowe – recepta na piękny trawnik

Niemal każdy właściciel kawałka ziemi przy domu marzy o pięknym zielonym trawniku. Realizacja tego marzenia wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu pod siew nasion, a potem właściwej pielęgnacji, w skład której wchodzi regularne nawadnianie, koszenie i nawożenie. Kluczowym elementem jest jednak wybór mieszanki trawnikowej, zobaczmy zatem, co brać pod uwagę przy jej wyborze.
Kora w ogrodzie – jaką wybrać? Poradnik

Jak pielęgnować trawnik po sezonie zimowym?

Kiedy stosować nawozy potasowe?

Potas jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla wszystkich roślin. Jego naturalna obecność w glebach na terenie Polski jest niestety coraz mniejsza, a na ponad połowie gleb na tym obszarze występuje stały niedobór tego pierwiastka. Konieczne jest zatem stałe jego uzupełnianie, w czym z pomocą przychodzą nawozy. Zobaczmy, kiedy stosować nawozy potasowe i dlaczego potas jest tak istotny dla prawidłowego rozwoju roślin.
Jak poprawnie położyć agrowłókninę pod tuje?

Piękny zimozielony żywopłot z tuj, który nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, to marzenie niejednego właściciela przydomowego ogrodu. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości czasu poświęcanego na pielęgnację tych roślin, jest ułożenie agrowłókniny. Zobaczmy, jak poprawnie ułożyć agrowłókninę pod tuje.
Nawóz na trawę – czym, kiedy i jak nawozić trawę?

Zwyczaj nawożenia traw pomaga utrzymać przydomowy zielony dywan w pięknym stanie. Warto to robić, bo systematyczne nawożenie trawnika sprawia, że jest od odporniejszy na negatywne czynniki pogodowe, łatwiej mu przetrwać suszę i ma charakterystyczny ciemnozielony kolor. Nawozy dodatkowo chronią trawnik przed mchem i różnego rodzaju chorobami. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać systematyczne nawożenie, w jaki sposób stosować nawóz na trawniku, by wyglądał jak ogrodnicze marzenie. Sprawdź również, kiedy najlepiej wspomóc trawę nawozem: wiosną, zimą? Może o innej porze roku? I oczywiście: jaki nawóz do trawy wybrać! Odpowiedzi znajdują się w tym artykule.
Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Łopata, grabie, taczki, kosiarka, sekator, motyka i jeszcze inne narzędzia ogrodnicze to konieczne wyposażenie, jeśli mamy przydomowy ogródek. Lista narzędzi może być jeszcze dłuższa, ale niezależnie od tego, ile narzędzi posiadamy, pojawia się pytanie, jak przechowywać narzędzia ogrodnicze. Oto kilka naszych propozycji.
Jak sprawdzić i poprawić właściwości gleby?

Bujne, mocno zielone rośliny i pięknie kwitnące kwiaty, tworzą przepiękny ogród, o którym marzy niemal każdy właściciel choćby skrawka ziemi. Taki ogród wymaga jednak sporo pracy oraz wiedzy na temat tego, jak dbać o rośliny, by im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z kluczowych czynników jest wiedza na temat rodzaju gleby. Zobaczmy, jak sprawdzić i poprawić właściwości gleby, by marzenie o pięknym ogrodzie stało się faktem.
Agrowłóknina ściółkująca – jaką wybrać, jak ją rozłożyć

Rozłożenie agrowłókniny ściółkującej to jedna z lepszych metod walki z chwastami oraz dbania o odpowiedni poziom nawodnienia gleby. Agrowłóknina ściółkująca ma szereg innych zalet, o których przeczytasz poniżej. Sprawdzisz, czym różni się agrowłóknina zimowa i agrowłóknina wiosenna. Dowiesz się również, jaką agrowłókninę ściółkującą wybrać, by ochrona roślin była najskuteczniejsza i jak prawidłowo ją rozłożyć.
Ziemia do kwiatków dobrej jakości – jaką wybrać?

Wybór ziemi do kwiatków to niełatwe zadanie. Rośliny różnią się między sobą i jedne potrzebują ziemi bardziej zasobnej w konkretne składniki odżywcze, a dla innych większe znaczenie ma pH gleby. Rzadko kiedy ziemia w ogrodzie jest w stanie zapewnić im optymalne warunku do rozwoju. Zobaczmy zatem, jak wybrać odpowiednią ziemię do kwiatów, by móc cieszyć się z pięknych kwiatów i bujnej roślinności w domu i w ogrodzie.
11 najbardziej przydatnych narzędzi w ogrodzie

Piękny ogród to marzenie niemal każdego posiadacza własnego kawałka ziemi obok domu. Często to właśnie on jest motywatorem do tego, by porzucić mieszkanie w bloku i przenieść się poza miasto. Zanim jednak będzie można podziwiać kwiaty, krzewy czy równiutki trawnik, trzeba się przy tym nieco napracować. Zobacz, jakie narzędzia ogrodnicze pomogą Ci w tym najbardziej.
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

5 skutecznych sposobów na odśnieżanie

Pierwsze płatki śniegu spadające z nieba powodują zwykle uśmiech na twarzach dzieci i zmartwienie na twarzach dorosłych. Opady śniegu oznaczają bowiem, że trzeba będzie poświęcić czas na odśnieżanie. Warto zatem poznać 5 skutecznych sposobów na odśnieżanie, aby nie dać się zaskoczyć zimie.
Rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie

Nawożenie roślin to jeden z elementów troski o ich prawidłowy wzrost i rozwój. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrany nawóz będzie naprawdę dobrze wspomagał wzrost rośliny, a wybór złego nawozu, zamiast pomóc, może negatywnie wpłynąć na roślinę. Zobaczmy zatem, jakie są rodzaje nawozów i jak należy stosować je w ogrodzie.
Dlaczego warto stosować obornik granulowany?
