Co jest lepsze – wermikulit czy perlit

Wermikulit i perlit to dwa najpopularniejsze dodatki do podłoży ogrodniczych. Dlatego dziś opowiemy więcej o właściwościach obu tych materiałów. Wermikulit czy perlit – który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Czy wermikulit dobrze izoluje podłoże? Czy perlit zagęszcza glebę? Co zrobić, aby rośliny lepiej znosiły upały? W jaki sposób zastosowanie perlitu lub wermikulitu wspiera rozwój systemu korzeniowego? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Co lepsze – wermikulit czy perlit?
- Wermikulit – właściwości
- Perlit – właściwości
- Wermikulit a perlit – podstawowe różnice
- Wermikulit – gdzie sprawdzi się najlepiej i w jakich proporcjach mieszać go z podłożem?
- Perlit – gdzie sprawdzi się najlepiej i w jakich proporcjach mieszać go z podłożem?
- Mieszanka wermikulitu i perlitu w podłożu – proporcje
Co lepsze – wermikulit czy perlit?
„Wermikulit czy perlit?” – to jedno z częstszych pytań, jakie słyszymy od początkujących ogrodników. Choć oba te materiały są często używane naprzemiennie, to każdy z nich lepiej sprawdzi się przy innym zastosowaniu. Co więcej – w niektórych przypadkach, najlepsza okaże się mieszanka wermikulitu i perlitu. Opiszemy więc właściwości obu tych dodatków do podłoży ogrodniczych. Opowiemy również o tym, który z nich warto zastosować przy produkcji kompostu oraz wymienimy przykłady roślin preferujących podłoże z domieszką jednego z dwóch opisywanych materiałów. Podsumowując – poświęcenie kilku minut na lekturę tego artykułu, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie ogrodnik może zrobić w wolnej chwili. Wspólnie stworzymy podłoże najlepiej dopasowane do potrzeb Twoich sadzonek!
Wermikulit – właściwości
Wermikulit jest materiałem ilastym, który w naturalnych warunkach występuje na całym świecie – jego złoża znajdziemy między innymi w Ugandzie, Nowej Zelandii, Indiach, Brazylii, Chile czy Egipcie. Pod wpływem wysokiej temperatury zmienia swoją objętość nawet 20-krotnie – zmieniając swoją postać z niewielkich granulek, do płatków przypominających nieco zmielone płatki owsiane czy ryż preparowany. Wermikulit jest niepalny, stabilny biologicznie, obojętny chemicznie, doskonale magazynuje wilgoć i spulchnia glebę. Jest bogaty w miedź, żelazo i mangan – substancje odżywcze niezwykle cenne dla roślin. Ze względu na wymienione właściwości, wermikulit jest powszechnie wykorzystywany w ogrodnictwie.
Perlit – właściwości
Perlit nie występuje tak powszechnie w środowisku naturalnym jak opisywany powyżej wermikulit. To skała pochodzenia wulkanicznego, której największe złoża znajdują się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Po wydobyciu perlit poddawany jest obróbce termicznej, a proces ten ma znaczący wpływ na jego późniejsze właściwości – uzyskany w ten sposób materiał ma postać małych białych, porowatych granulek, które skojarzy zapewne każda osoba mająca styczność z ogrodnictwem. Podobnie jak wermikulit, tak również perlit składa się z wielu cennych dla roślin substancji odżywczych – tlenków magnezu, potasu, sodu, krzemu czy wapnia. Perlit doskonale izoluje podłoże, dzięki czemu zatrzymuje wilgoć. Ze względu na swoją porowatą strukturę, materiał doskonale napowietrza glebę, co ma zawsze korzystny wpływ na rozwój układu korzeniowego.
Wermikulit a perlit – podstawowe różnice
Podsumujmy główne różnice pomiędzy jednym a drugim opisywanym materiałem ogrodniczym:
- Wermikulit spulchnia glebę i magazynuje wilgoć. Z jego użyciem uzyskasz miękkie, gęste podłoże. Materiał ten jest miękki – dobrze natlenia glebę, ale nie w takim stopniu jak perlit.
- Perlit magazynuje wilgoć w mniejszym stopniu niż wermikulit, ale doskonale izoluje podłoże, dzięki czemu wilgoć w nim pozostaje. Jest również niezastąpiony przy natlenianiu gleby.
Wermikulit – gdzie sprawdzi się najlepiej i w jakich proporcjach mieszać go z podłożem?
Kiedy stosuje się wermikulit? Oto kilka przykładów:
- przy hodowli warzyw szklarniowych,
- jako podłoże pod trawnik,
- jako dodatek do podłoża roślin doniczkowych,
- jako dodatek do kompostu – ze względu na magazynowanie wilgoci i wchłanianie przykrych zapachów.
W jakich proporcjach mieszać wermikulit z ziemią? 1 część wermikulitu na 3 części ziemi (czyli zawartość wermikulitu w otrzymanym podłożu powinna wynosić około 25%).
Perlit – gdzie sprawdzi się najlepiej i w jakich proporcjach mieszać go z podłożem?
Kiedy stosuje się perlit? Oto kilka przykładów:
- hodowla sałaty, pomidorów i ogórków,
- jako dodatek podłoża dla roślin ozdobnych (również tych posadzonych w ziemi).
W jakich proporcjach mieszać perlit z ziemią? 1 część perlitu na 3 części ziemi (czyli zawartość perlitu w otrzymanym podłożu powinna wynosić około 25%). Jak pewnie zauważyłaś, proporcje dla obu dodatków są takie same – a czy warto je mieszać ze sobą w ramach jednego podłoża?
Mieszanka wermikulitu i perlitu w podłożu – proporcje
Czy mieszanie wermikulitu i perlitu ma sens? Zdecydowanie tak – właściwości obu tych materiałów ogrodniczych doskonale się uzupełniają! Co więcej, utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest kluczowe dla rozwoju większości sadzonek. Dlatego trudno wymienić przykłady, w których zastosowanie wermikulitu lub perlitu okaże się niekorzystne dla roślin. Wermikulit będzie magazynował wilgoć, a perlit ograniczał jej straty w podłożu dzięki doskonałej izolacji. Jak w takim razie najlepiej wymieszać wermikulit i perlit z ziemią?
Oto przepis na podłoże z dodatkiem wermikulitu i perlitu:
Wermikulit i perlit wymieszaj z ziemią w proporcjach 1:1:4 – czyli oba dodatki powinny stanowić po 1/6 składu podłoża, a 4/6 przypada na ziemię. Perlit najczęściej stosuje się w dolnych i środkowych warstwach podłoża, natomiast wermikulit w środkowych i górnych.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem, w którym znajdziesz wszystkie produkty niezbędne do pielęgnacji ogrodu.