Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co pod iglaki? To weź pod uwagę!

2023-02-01
Co pod iglaki? To weź pod uwagę!

Dla wielu osób iglaki w ogrodzie to nie tylko możliwość posiadania pięknych zielonych krzewów przez cały rok, ale przede wszystkim możliwość ich formowania. Krzewy prezentują się estetycznie, dając poczucie komfortu i prywatności. Sprawdź, co warto wykorzystać, aby odpowiednio o nie zadbać.

Spis treści:

  1. Co pod iglaki? Zadbaj o piękne krzewy
  2. Co pod iglaki – odpowiednie podłoże
  3. Co wysypać pod iglaki i kiedy jest najlepszy czas?
  4. Co pod iglaki w ogrodzie? Wybór najlepszych produktów na rynku

Co pod iglaki? Zadbaj o piękne krzewy

Iglaki w ogrodzie, czy na publicznych terenach zielonych to uniwersalne rozwiązanie. Przede wszystkim to sposób na urządzenie właściwie każdego terenu, ponieważ w późniejszym czasie, można je formować wedle własnego uznania. Odpowiednie przycinanie wpływa na wzrost, jednocześnie zapewnia odpowiednią gęstość krzewu. To niezwykle ważne nie tylko w procesie wzrostu, ale także późniejszego utrzymania iglaków w odpowiedniej kondycji. Nawet jeśli ktoś chciałby mieć wysokie krzewy, to i tak przycinanie odgrywa kluczową rolę w całym procesie pielęgnacji. Co można wysypać pod iglaki? Bardzo wiele osób stosuje korę, ponieważ wygląda bardzo estetycznie. Obecnie na rynku można kupić różne kolory, co także umożliwia wprowadzenie barw do ogrodu. Co pod iglaki zamiast kory? Alternatywą będą szyszki, które także ciekawie się prezentują. W zależności od dostępności można postawić zarówno na te klasyczne małe, jak i większe okazy. Dbanie o krzewy to także regularne nawożenie, gdyż nawóz do iglaków wspomaga ich wzrost, ale także pozytywnie wpływa na kolor. Oczywiście regularne sprawdzanie, czy rośliny nie mają pasożytów, także jest nieodłącznym elementem pielęgnacji. Wbrew pozorom taki szkodnik w krótkim czasie może zniszczyć nawet bardzo duży krzew, co oznacza, że kontrolowanie jest niezwykle istotne. 

Co pod iglaki – odpowiednie podłoże

Przygotowanie podłoża pod iglaki to oczywiście usunięcie darniny, sprawdzenie pH ziemi, czy też pozbycie się szkodników, które w niej się znajdują. Szczególnie pędraki bardzo często goszczą w naszych ogrodach, co przyczynia się do wyniszczenia nasadzeń czy plonów warzywnych. Dobrym rozwiązaniem będzie agrowłóknina, która nie tylko chroni przed chwastami, ale także zapewnia odpowiednie nawodnienie nasadzeniom. Wystarczy ją rozłożyć na danej powierzchni, rozplanować rośliny, wyciąć otwory, a następnie wsadzić. Z pewnością stosując ten materiał, można zaoszczędzić sporo czasu, który zwykle należy przeznaczyć na wyrywanie chwastów. Wykorzystując agrowłókninę, należy pamiętać o tym, żeby robić dość spore otwory na roślinę. Pozwoli to na właściwe nawodnienie, a jednocześnie uchroni korzenie przed zgniciem, gdyż nadmiar wilgoci będzie odparowywał.

Co wysypać pod iglaki i kiedy jest najlepszy czas?

Dbanie o ogród to nie tylko pasja, ale również trzymanie się określonych terminów. Przykładem może być tutaj nawożenie, które należy rozpocząć w marcu. Jest to czas, gdy zaczynają pojawiać się nowe pędy, rośliny są pobudzone do życia i potrzebują dodatkowych składników, które je wzmocnią i odżywią. W przypadku iglaków, które dopiero zostały posadzone, należy się wstrzymać do momentu, w którym dobrze się ukorzenią. Najlepiej zaczekać około dwóch miesięcy od wsadzenia. To niezwykle ważne, ponieważ wiele osób wraz z początkiem wiosny i pojawieniem się pierwszych cieplejszych dni, zaczyna planować i realizować prawdziwą ogrodową rewolucję. Iglaki warto odżywiać, ale wiosna to także wspaniały czas na to, by uzupełnić braki kory, szyszek czy ozdobnego kamienia. W przypadku tego ostatniego należy pilnować, by znajdował się on w sporej odległości od pnia. W upalne dni takie kamienie mogą nagrzewać się do niezwykle wysokich temperatur, co może powodować nawet odparzenia i trwałe uszkodzenia roślin. 

Co pod iglaki w ogrodzie? Wybór najlepszych produktów na rynku

Przeglądając zasoby sklepowe, bardzo wiele osób czuje się zagubionych, ponieważ produktów jest niezwykle dużo. Szukając odpowiednich preparatów, warto zastanowić się nad tym, jakie potrzeby mają konkretne rośliny. Często wystarczy postawić na lepsze nawodnienie, które pozwoli na prawidłowy wzrost. Włóknina także jest pomocna, szczególnie że po sezonie zimowym może się zdarzyć, że gdzieś jest przerwana, czy zwyczajnie wymaga wymiany. Koniecznie należy sprawdzić na wiosnę, w jakim stanie się znajduje, zanim przystąpi się do uzupełniania braków w korze czy szyszkach. Rośliny okrywające to także świetna opcja, zwłaszcza przy wyższych krzewach. Pozwala to na stworzenie zagajnika, który na każdej wysokości będzie się prezentował interesująco. Wielu ogrodników decyduje się na wysypanie skoszonej trawy pod iglaki, jednak należy pamiętać, by nie usypać zbyt grubej warstwy, ponieważ obszar przy samej ziemi nie będzie miał dostępu do tlenu, a tym samym może zaszkodzić roślinom. Wiele zależy od własnych przekonań, czy też planu zagospodarowania przestrzeni. W późniejszym czasie można będzie zmodyfikować pierwotne plany, jeśli tylko ktoś uzna, że warto coś zmienić.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel