Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co to jest mikrokoniczyna? Poznaj jej wymagania i właściwości

2024-05-22
Co to jest mikrokoniczyna? Poznaj jej wymagania i właściwości

Mikrokoniczyna to specyficzna roślina, która cieszy się coraz większą popularność wśród rolników. W tym artykule przybliżymy Ci jej atuty, a także podamy podstawowe informacje na jej temat. Zrozumiesz, czym roślina ta różni się od zwykłej koniczyny, dowiesz się, kiedy i jak siać mikrokoniczynę oraz jakie korzyści niesie jej uprawa. Sprawdź, jakie zalety ma ta niewielka roślina!

Spis treści:

  1. Czym jest mikrokoniczyna?
  2. Mikrokoniczyna – kiedy i jak siać?
  3. Korzyści z uprawy mikrokoniczyny
  4. Jak długo wschodzi mikrokoniczyna?

Czym jest mikrokoniczyna?

Mikrokoniczyna, zwana również koniczyną drobną to roślina należąca do rodziny bobowatych. Charakteryzuje się niższym niż zwykła koniczyna wzrostem – zazwyczaj osiąga około 10 cm wysokości. Roślina ta ma również mniejsze liście i kwiaty. Podobnie jak jej większa kuzynka, mikrokoniczyna idealnie nadaje się na poplon. Sprawdza się również na pastwiskach i łąkach.

Mikrokoniczyna to roślina wieloletnia. Jej ogromnym atutem jest zdolność do wiązania azotu z powietrza, co korzystnie wpływa na kondycję gleby. Mikrokoniczyna wyróżnia się też wysoką odpornością na suszę oraz mrozy. Dzięki temu roślina ta jest idealnym wyborem na uprawę w regionach o niskich opadach oraz srogich zimach. Uprawiając mikrokoniczynę, możesz liczyć na poprawę jakości gruntu, a także zyskać cenną paszę dla zwierząt.

Mikrokoniczyna – kiedy i jak siać?

Wybór odpowiedniego momentu i metody siewu jest kluczowy dla osiągnięcia wysokich plonów. Nie inaczej jest przy uprawie mikrokoniczyny. Kiedy jednak ją siać? Idealny czas przypada na wiosnę, zaraz po ostatnich przymrozkach, lub na początku jesieni. Wysianie w pierwszym terminie pozwala roślinie dobrze się zakorzenić i rozwinąć przed nadejściem gorącego i suchego lata. Jesienny siew umożliwia z kolei uzyskanie plonów i zielonego pastwiska już wczesną wiosną. 

Przygotowanie gruntu przed siewem mikrokoniczyny jest niezwykle ważne. Jak ją siać? Gleba powinna być dobrze spulchniona, wolna od chwastów i mieć odpowiedni poziom nawodnienia. Mikrokoniczyna preferuje grunty przepuszczalne, lekko wilgotne, ale dobrze zdrenowane.

Samo sianie powinno być przeprowadzone równomiernie, z zastosowaniem odpowiedniej ilości nasion na metr kwadratowy. Zazwyczaj przyjmuje się przelicznik od 8 do 10 kg nasion na 1 hektar ziemi. Stosowanie się do tej instrukcji zapewnia dobre pokrycie terenu bez ryzyka zagęszczenia roślin. Zaleca się stosowanie siewnika do precyzyjnego rozłożenia nasion. Maszynowy siew zapewnia równomierne rozprowadzenie i optymalną głębokość, która nie powinna przekraczać 1–2 cm. Ważne jest także, aby w początkowym okresie wzrostu zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody – szczególnie w okresach suszy.

Korzyści z uprawy mikrokoniczyny

Uprawa mikrokoniczyny przynosi wiele korzyści zarówno środowiskowych, jak i ekonomicznych. Dzięki swoim atutom roślina ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród rolników i ogrodników. Jedną z głównych zalet mikrokoniczyny jest jej zdolność do naturalnego wzbogacania gleby w cenne składniki odżywcze. Jako roślina motylkowa ma ona zdolność do wiązania azotu atmosferycznego, co obniża potrzebę stosowania sztucznych nawozów. Dzięki temu rolnicy mogą zmniejszyć koszty produkcji oraz wpływ na środowisko poprzez ograniczenie użycia środków chemicznych.

Mikrokoniczyna przyczynia się również do poprawy struktury gruntu. Jej system korzeniowy jest rozległy i głęboki, co pomaga w aeracji gleby oraz w zwiększeniu jej zdolności do retencji wody. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na nawadnianie i lepszą tolerancję roślin na suszę.

Roślina ta znajduje również zastosowanie jako pasza dla zwierząt. Jej liście są bogate w białko, co czyni ją doskonałym komponentem w żywieniu bydła, owiec czy koni. To dodatkowy atut, który przekłada się na oszczędności w zakupie komercyjnych pasz. Uprawa mikrokoniczyny może przynosić korzyści dla bioróżnorodności. Kwitnące rośliny przyciągają różne gatunki owadów, w tym pożyteczne owady zapylające. Mikrokoniczyna jest miododajna – na jej uprawie mogą zatem skorzystać nie tylko rolnicy, ale również posiadacze uli.

Jak długo wschodzi mikrokoniczyna?

Jak długo wschodzi mikrokoniczyna? Roślina ta zaczyna kiełkować zwykle już po 5-7 dniach od wysiewu – oczywiście pod warunkiem, że gleba jest odpowiednio wilgotna i nie jest zbyt zimno. Optymalne warunki do rozwoju mikrokoniczyny to około 15-20°C. Poza temperaturą ważne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości wody. Mikrokoniczyna, jak większość roślin, potrzebuje stałej, ale nie nadmiernej wilgotności, aby nasiona mogły odpowiednio pęcznieć i kiełkować. Zbyt duże nagromadzenie wody może prowadzić do gnicia nasion. Z kolei zbyt mała ilość wilgoci spowolni ich kiełkowanie lub całkowicie je zahamuje.

Również stan gleby ma wpływ na szybkość kiełkowania. Gleba dobrze spulchniona i bogata w składniki odżywcze stwarza idealne warunki dla szybkiego rozwoju młodych roślin. Mikrokoniczyna preferuje grunty lekkie i przepuszczalne, co ułatwia przenikanie korzeni i wspiera jej zdrowy rozwój. Roślina ta posiada także łodygi płożące, które szybko się ukorzeniają i zajmują każdy wolny skrawek gruntu. Dzięki zdolności wiązania azotu nie ma jednak zbyt wielkich wymagań glebowych – poradzi sobie także na uboższych gruntach.

Chcesz zaopatrzyć się w wysokiej klasy nasiona i sprawdzony sprzęt ogrodniczy? Sprawdź asortyment naszego sklepu internetowego już teraz!

pixel