Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak i z czego zrobić płotek ogrodowy?

2023-03-27
Jak i z czego zrobić płotek ogrodowy?

Znajdziesz go w prawie każdym ogrodzie. To on odpowiada za wyznaczanie stref i rozdzielanie grządek – płotek ogrodowy mimo tego, że bywa niski i niepozorny, to jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury ogrodowej. Dziś opowiemy jak zrobić płotek ogrodowy – dowiesz się jakich materiałów użyć oraz w jaki sposób szybko i sprawnie zamontować go w swoim ogrodzie. Jak już pewnie się domyślasz, wiedzy do przekazania mamy całkiem sporo, więc bez przedłużania wstępu zapraszamy do dalszej lektury!

Spis treści:

  1. Płotek ogrodowy – mistrz wyznaczania granic w ogrodzie
  2. Rodzaje płotków ogrodowych
  3. Jak samodzielnie wykonać płotek ogrodowy?
  4. Montujemy płotek ogrodowy – jak zrobić to samemu?
  5. Płoty ogrodowe w Rolmarket

Płotek ogrodowy – mistrz wyznaczania granic w ogrodzie

Płotek ogrodowy lub inaczej palisada ogrodowa służy do dzielenia powierzchni ogrodu na mniejsze sektory oraz pełni funkcję ozdobną. Przy jego użyciu możemy na przykład wydzielić ciągi komunikacyjne lub rozgraniczyć sadzonki kwiatów o różnym kolorze. Innym ważnym zastosowaniem płotków ogrodowych jest stabilizacja niewielkich skarp. Przy użyciu płotków ogrodowych można również wydzielać poziomy, a nawet tworzyć stopnie wejściowe. Płotki ogrodowe pomagają również w zabezpieczaniu grządek i sadzonek przed dostawaniem się zwierząt domowych na ich teren. Jak już pewnie zauważyłeś, płotek ogrodowy, choć niepozorny z nazwy, ma wiele zastosowań, a to, przy którym sprawdzi się najlepiej, jest uzależnione od konstrukcji, wysokości i rodzaju danego ogrodzenia. Jakie są rodzaje płotków ogrodowych? Zostań z nami – wszystkiego się dowiesz w trakcie dalszej lektury!

Rodzaje płotków ogrodowych

Płotki ogrodowe możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • płotki ogrodowe dekoracyjne – pełniące funkcję ozdobną. Na przęsłach takich płotów znajdziemy wzory ozdobne. Tego typu ogrodzenie nadaje się do wydzielania grządek, ale nie sprawdzi się na przykład przy stabilizacji skarp.
  • tradycyjne płotki ogrodowe – czyli płotki przypominające klasyczne płoty. Ich przęsła najczęściej składają się z pionowych lub poziomych sztachet.
  • rollbordery – rollborder to ogrodzenie składające się z palików połączonych drutem. Nie prezentuje się tak efektownie, jak dwa typy wymienione powyżej, ale doskonale nadaje się do tworzenia stabilizacji czy poziomowania skarp.

Jak samodzielnie wykonać płotek ogrodowy?

Płotek ogrodowy kupisz w każdym sklepie ogrodowym, ale możesz go również wykonać samodzielnie. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się, czy przy tak szerokim wyborze ogrodzeń ogrodowych nie będzie Ci szkoda czasu i energii poświęconych na samodzielne wykonanie płotu. W Rolmarket znajdziesz dekoracyjne i tradycyjne płotki ogrodowe – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na wykonanie ogrodzenia ogrodowego we własnym zakresie, to przygotowaliśmy kilka cennych porad.

  • Z czego zrobić płotek ogrodowy? Ze swojej strony sugerujemy drewno – materiał ten jest stosunkowo prosty w obróbce i łatwo będzie z niego wykonać ogrodzenie własnym sumptem.
  • Drewno należy zaimpregnować, aby nie ulegało korozji pod wpływem czynników atmosferycznych.
  • Zastanów się jakiej wysokości ogrodzenia potrzebujesz. Standard to 40-50 cm, w takim wypadku będziesz potrzebował elementów o wysokości 60-70 cm, ponieważ płotek musi być głęboko wbity w ziemię.
  • Pomyśl o elementach łączących kolejne sztachety płotu. Może być to na przykład drut, deska pozioma lub łączniki ciesielskie. Łączniki ciesielskie sprawdzą się lepiej przy płaskich sztachetach, drut natomiast zda egzamin przy okrągłych belkach. Jeżeli postanowisz zastosować drut, to powinien być on 5x dłuższy od planowanej długości płotu. Dlaczego? Dlatego że drut będzie przeplatał płot w dwóch punktach i zapętlał się na ostatniej belce. Pozostały metr to bezpieczny zapas. Powinien być to miękki drut więzałkowy wykonany ze stali nierdzewnej.

Montujemy płotek ogrodowy – jak zrobić to samemu?

Jak samodzielnie zamontować płotek ogrodowy? Już tłumaczymy. W wypadku gotowych płotków ogrodowych sprawa jest najprostsza – przęsła takich ogrodzeń po każdej ze stron mają szpikulce, które wbijamy w ziemię oraz uchwyty mocujące, do których instalujemy kolejne segmenty. To wygodny i intuicyjny system instalacyjny, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik.

Samodzielnie wykonane ogrodzenia z osobnych szczebli połączonych łącznikiem ciesielskim, należy podzielić na poszczególne segmenty – na przykład po 0,5 m. Pamiętajmy o zachowaniu równych odstępów pomiędzy deskami – na przykład 10 cm, ponieważ wpłynie to na ogólną estetykę wykonanego przez nas ogrodzenia. Sztachety przytwierdzamy wkrętami do deski ustawionej poziomo. Kolejny krok to rozkopanie ziemi w miejscu, w którym planujemy zamontować ogrodzenie – głębokość rozkopu to około 15 - 25 cm. Teraz umieszczamy taki segment w rozkopie i lekko wbijamy w podłoże przy użyciu młotka. Na koniec zasypujemy. Kolejne segmenty mocujemy po wbiciu w ziemię przy użyciu łączników.

Jeżeli zdecydowałeś się na wykonanie ogrodzenia z drutu i belek to poszczególne belki należy wbijać w ziemię na głębokość ok. 20 cm. Pierwszą belkę oplatamy drutem z dwóch stron w dwóch punktach – zaraz przy linii ziemi i mniej więcej na wysokości 35 centymetrów ponad powierzchnią. Belki osadzamy ciasno obok siebie i każdą po kolei oplatamy drutem.

Płoty ogrodowe w Rolmarket

Jak już pewnie zauważyłeś, samodzielne wykonanie płotka ogrodowego nie jest niemożliwe, ale jest jednak trudnym i czasochłonnym zadaniem. Dodatkowo, po zsumowaniu kosztów poniesionych w związku z zakupem drewna, impregnatów i elementów łączących może się okazać, że zakup gotowego ogrodzenia jest tańszym, a już z pewnością wygodniejszym w montażu rozwiązaniem. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zakupem płotków ogrodowych – chętnie doradzimy w zakresie doboru najlepszych rozwiązań!

 

 

pixel