Jak osłonić taras przed słońcem? Sprawdź nasze propozycje!

Taras, ogród i balkon – to właśnie w tych miejscach relaksujemy się w ciepłe letnie dni. Niestety, ze względu na upały i rażące słońce komfortowy wypoczynek na odsłoniętym balkonie czy tarasie bywa utrudniony. Dziś więc opowiemy o tym, jak osłonić taras przed słońcem – poznaj propozycje, które przetestowaliśmy w praktyce. Już we wstępie zdradzimy, że najlepsze wrażenie zrobiły na nas żagle słoneczne – dlatego dziś opowiemy nieco więcej na ich temat. W taki sam sposób jak taras możesz zacienić również balkon bądź część ogrodu. Dowiedz się jak osłonić taras od słońca stosunkowo niskim kosztem i w wygodny sposób – zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Jak osłonić taras przed słońcem?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie żagli przeciwsłonecznych?
- Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny?
Jak osłonić taras przed słońcem?
Jak zacienić taras? To pytanie, które chodzi po głowie praktycznie każdego posiadacza nieruchomości z tarasem lub odkrytym balkonem. Trzy najpopularniejsze rozwiązania to:
- montaż markizy,
- rozstawienie parasola,
- rozpięcie żagla przeciwsłonecznego.
Zacznijmy od markiz. Markiza to materiałowa osłona przeciwsłoneczna montowana na zewnętrznej ścianie budynku. Ma postać płachty rozpiętej na składanych ramionach, które mogą być sterowane elektrycznie bądź manualnie. Zacznijmy od tego, że montaż markizy to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Ponadto, pod żadnym pozorem nie należy zwijać markizy bezpośrednio po deszczu, kiedy płachta jest jeszcze wilgotna, ponieważ może ona przejść wilgocią, przez co na jej powierzchni zaczną rozwijać się glony lub co gorsza, grzyby. Markizę ze względu na jej specyfikę konstrukcyjną trudno utrzymać w czystości. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na tę formę osłony przeciwsłonecznej, to pamiętaj, aby zawsze wysuszyć materiał przed zwinięciem.
Alternatywą dla markizy może być żagiel lub parasol przeciwsłoneczny na balkon. Obie wymienione osłony przeciwsłoneczne są dużo tańsze od markizy – porządne żagle przeciwsłoneczne kupimy już nawet za kilkadziesiąt złotych, a parasole nieco drożej. Jeżeli zdecydujesz się na parasol, to zadbaj o to, by umieścić go w solidnej, ciężkiej podstawie takiej jak ważąca aż 16 kilogramów i dostępna w naszym sklepie podstawa JWU10Z. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pod Twoją nieobecność parasol może zostać porwany i uszkodzony przez silne podmuchy wiatru. Z tego też powodu należy zawsze pamiętać o jego składaniu. A jak osłonić taras od słońca przy użyciu żagla przeciwsłonecznego? Opowiemy krok po kroku, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak zamontować taki żagiel.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie żagli przeciwsłonecznych?
Przy zakupie żagla ogrodowego (żagla balkonowego) zwróć uwagę na to, czy dana osłona jest nie tylko przeciwsłoneczna, lecz również przeciwdeszczowa. Takie żagle może nie uchronią nas w 100% przed zmoknięciem w przypadku totalnego oberwania chmury, ale z pewnością zabezpieczą meble ogrodowe przed standardowym deszczem.
Żagiel ogrodowy montuje się przy użyciu lin, haków bądź trytów – przeplatamy je przez klamry lub oczka znajdujące się w rogach takiej osłony. No właśnie, na rynku znajdziemy żagle z różnymi wersjami otworów – na przykład z ćwiekami w materiale, oczkami w postaci metalowych klamer doszytych na każdym rogu, lub po prostu z obszytymi oczkami. Od razu odradzamy obszyte oczka oraz metalowe lub plastikowe ćwieki – żagiel w tych miejscach szybko zacznie się rozciągać bądź rozrywać pod wpływem mocnych podmuchów wiatru. Dlatego właśnie w Rolmarket znajdziesz wyłącznie żagle ogrodowe z metalowymi oczkami (klamrami) obszytymi materiałem, który to z kolei jest zszyty z żaglem właściwym. Dzięki takiemu rozwiązaniu żagiel nie ulegnie zniszczeniu nawet przy bardzo silnych podmuchach wiatru – sprawdzone w praktyce.
Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny?
Jak osłonić taras przed słońcem przy użyciu żagla? To bardzo proste – uniwersalność jest ogromną zaletą tego rodzaju osłon. Dlatego możemy je zamontować na przykład do słupków wbitych w ziemię w ogrodzie czy nawet drzew. W zestawie z takim żaglem mamy dostarczoną linę, a przy jej użyciu możemy napiąć żagiel o wybrane elementy. Dzisiejszy artykuł dotyczy jednak tego, jak osłonić taras przed słońcem, a jak wiadomo, drzewa na tarasie raczej nie rosną. Wbijanie słupków w kafelki również nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jak więc zamontować żagiel? Na przykład w taki sposób:
- Sprawdź odległość od balustrady do ściany i na tej podstawie wybierz żagiel. Pamiętaj, że po uwzględnieniu kąta nachylenia żagla, będziesz potrzebował osłony o długości boku nieco dłuższej niż zmierzona odległość. Celowo nie podajemy tu konkretnych liczb, ponieważ wysokość zawieszenia żagla jest kwestią indywidualną. Pamiętaj jednak, że żagiel musi być na tyle solidnie napięty i na tyle nachylony, aby na jego powierzchni nie zbierała się deszczówka.
- Na balustradzie i ścianach zamocuj grube haki – najlepiej czynność tę wykonywać zahaczając o nie metalowe oczka żagla. Jeden hak, jedno oczko – napinamy bok i mocujemy kolejny hak, o który zahaczamy kolejne oczko. Dzięki takiej metodzie żagiel będzie dobrze napięty, a przecież właśnie o to chodzi.
Voilà – gotowe! To cała filozofia montażu. A co jeżeli balustrada jest metalowa? Cóż w takiej sytuacji, podobnie jak w wielu innych, należy jakoś sobie poradzić, na przykład wspierając się trytkami.