Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak podeprzeć hortensje? Skuteczne zabezpieczenie przed złamaniem

2023-05-25
Jak podeprzeć hortensje? Skuteczne zabezpieczenie przed złamaniem

Hortensje należą do czołówki najpopularniejszych ogrodowych kwiatów ozdobnych. Łatwo się adaptują i wspaniale rozwijają, jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki. Możemy je sadzić zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w ziemi. Dlatego z ich uprawą poradzi sobie nawet mało doświadczony ogrodnik. Niestety łodygi hortensji są podatne na uszkodzenia – jak zabezpieczyć hortensje przed złamaniem? To tylko jedno z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziesz w niniejszym tekście! Dziś opowiemy nieco więcej o tych wspaniałych roślinach. Jak zwykle będzie rzeczowo, ciekawie i oczywiście do wyczerpania tematu – zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Jakie odmiany hortensji najczęściej uprawia się w ogrodach?
  2. Pierwsza ciekawostka o hortensjach
  3. Jakie warunki preferują hortensje?
  4. Druga ciekawostka o hortensjach
  5. Jak nawozić hortensje? Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?
  6. Czy hortensja to roślina trudna w uprawie?
  7. Stabilizacja krzewu hortensji
  8. Jak zrobić podpory do hortensji?

Jakie odmiany hortensji najczęściej uprawia się w ogrodach?

Dwie najpopularniejsze odmiany hortensji to:

  • hortensja ogrodowa,
  • hortensja bukietowa.

Oprócz dwóch wymienionych inne odmiany chętnie wybierane przez ogrodników, to na przykład hortensja krzewiasta, dębolistna, piłkowana, czy chociażby hortensja pnąca, która jest nieco trudniejsza w uprawie. Warto jednak sprostać jej wymaganiom, ponieważ wspaniale uzupełnia aranżację ogrodową poprzez oplatanie swym pnączem altan i innych elementów zabudowy. Ok, dziś jednak skupimy się na tych podstawowych odmianach, a temat roślin pnących odłożymy na inny artykuł. Jak w najprostszy sposób odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej? To proste – po kształcie kwiatostanów.

Każda hortensja zawiązuje piękne, bujne i gęste kwiatostany złożone z drobnych małych płatków o różnym kolorze (najpopularniejsze to niebieski, czerwony i biały). W wypadku hortensji ogrodowej będą to kwiatostany kuliste, natomiast hortensja bukietowa obradza kwiatostanami o kształcie stożkowym. Warto w tym miejscu nadmienić, że faktycznie te drugie lepiej nadają się na bukiet – ich kształt sprawia, że łatwo jest z ich użyciem złożyć piękne, letnie kompozycje kwiatowe, które z pewnością ucieszą ukochaną osobę. No właśnie letnie – bo hortensje kwitną od początku lata do pierwszych przymrozków.

Pierwsza ciekawostka o hortensjach

Czy wiesz, że istnieje takie miejsce na ziemi, w którym hortensje kwitną przez cały rok? To miejsce to położony na środku Atlantyku Archipelag Azorów. Hortensje to rośliny pochodzące z Azji Wschodniej. Na Azory zostały importowane najprawdopodobniej z Japonii. Hortensje te od razu pokochały subtropikalny klimat tych wysp i szybko wykradły się z parków czy ogrodów do środowiska dzikiego. Dziś ogromne niebieskie kwiaty możemy podziwiać na wyspach dosłownie przez cały rok – stały się ich symbolem i stałym elementem krajobrazu.

Jakie warunki preferują hortensje?

Oto kilka podstawowych warunków, jakie należy spełnić przy uprawie hortensji:

  • średnie nasłonecznienie – pod uprawę dobrze sprawdzi się lekko zacienione miejsce (wystarczy do 5-6 godzin słońca dziennie),
  • regularne podlewanie (hortensje uwielbiają wodę!),
  • ochrona przed przymrozkami (hortensje warto zabezpieczyć zimową agrowłókniną, którą znajdziesz w naszym sklepie),
  • stabilizacja roślin – aby uchronić łodygi hortensji przed złamaniem,
  • nawożenie – o tym poniżej,
  • hortensje sadzimy w porze wilgotnej – na przykład w kwietniu, maju lub październiku.

Druga ciekawostka o hortensjach

Czy wiesz, że te niezwykłe rośliny mogą zmienić kolor kwiatostanów ze względu na odczyn pH gleby? Jedyne kwiaty hortensji, które nie zmieniają koloru, to kwiaty białe. Niebieskie natomiast zmienią się w czerwone jeżeli odczyn gleby jest zasadowy. Podobnie sytuacja wygląda w wypadku kwiatów fioletowych, które zmieniają barwę na różową jeżeli zostaną posadzone w glebie zasadowej.

Jak nawozić hortensje? Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?

Kwiatostany hortensji zawiązują się na ubiegłorocznych pędach, dlatego należy zapewnić im odpowiedni wzrost i ochronę, tym bardziej że jedną z najczęstszych przyczyn niekwitnięcia tej rośliny, jest właśnie uszkodzenie zalążków kwiatostanów w okresie zimowym. Dlatego w pierwszej połowie roku hortensje nawozimy preparatami zawierającymi azot, ponieważ minerał ten wspiera rozwój kwiatostanów. Od końca sierpnia należy zmienić nawóz na taki, który zawiera przede wszystkim fosfor i potas – to pierwiastki, które wzmocnią roślinę i pozwolą jej lepiej przetrwać zimowy okres. Mogą być to zwykłe nawozy do roślin ozdobnych, dostępne w ofercie naszego sklepu.

Czy hortensja to roślina trudna w uprawie?

Hortensje to rośliny stosunkowo proste w uprawie. Należy im jedynie zapewnić warunki zbliżone do tych, które opisaliśmy powyżej. Teraz poruszymy jeszcze jedną kwestię – jak podeprzeć hortensje i po co to w ogóle robić?

Stabilizacja krzewu hortensji

Łodygi hortensji są niestety podatne na odgięcia i złamania. Do takich uszkodzeń może na przykład dojść wskutek intensywnych opadów deszczu, śniegu czy porywistych zrywów wiatru. W jaki sposób zabezpieczyć te piękne krzewy przed uszkodzeniami? Wszystko, czego potrzebujesz to podpory oraz obejmy do hortensji!

Obejmy do roślin to akcesoria ogrodowe, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Służą do wymuszania na roślinie ciasnego układu łodyg. Po zastosowaniu obejmy krzew przybiera zwartą formę i po prostu prezentuje się lepiej, a łodygi rozmieszczone obok siebie są mniej podatne na uszkodzenia oraz nie opadają. Obejma najlepiej sprawdza się w połączeniu z podporą, którą możemy kupić bądź wykonać samemu.

Stabilizacja krzewów hortensji jest szczególnie wskazana w okresie zimowym, kiedy zabezpieczamy rośliny agrowłókniną. To właśnie w tym okresie pędy kwiatowe hortensji są szczególnie narażone na uszkodzenia – zarówno te mechaniczne, jak i te spowodowane zmiennymi temperaturami. Ustabilizować można nawet największe krzewy – obejmy dostępne w Rolmarket można łączyć ze sobą i w ten sposób dostosować średnicę obejmy do wielkości krzewu. W jaki sposób odmierzyć optymalną wielkość obejmy dla danego krzewu? To proste – pomoże Ci w tym centymetr krawiecki. Miarkę w trakcie mierzenia należy lekko zacisnąć, tak aby łodygi krzewu nabrały zwartego szyku.

Jak zrobić podpory do hortensji?

Czym podeprzeć hortensje? Krzew hortensji najlepiej podeprzeć przy użyciu zwykłego palika. W ofercie naszego sklepu znajdziesz obejmy do roślin ze specjalnym uchwytem – uchwyć nim palik, a łodygi złap obejmą. W taki sposób roślina jest ustabilizowana, o wiele bardziej wytrzymała i gotowa do ewentualnego zabezpieczenia jej agrowłókniną na okres zimowy.

 

 

pixel