Jak pozbyć się komarów z ogrodu? Poznaj nasze wskazówki

Lato w pełni! Oznacza to nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle, że mamy do czynienia ze szczytem co najmniej trzech sezonów – ogrodowego, wakacyjnego i niestety, komarowego. Dziś opowiemy o tym, jak pozbyć się komarów z ogrodu, aby móc w pełni korzystać z walorów panującej pogody. Dzięki przedstawionym w tym artykule metodom znacząco ograniczysz populację tych irytujących insektów na terenie swojej działki. I nie, nie jest to kolejny wpis o balsamach i sprayach na komary. Opowiemy o tym, jak pozbyć się komarów z ogrodu, jak pozbyć się komarów z działki i jak pozbyć się ich w ogóle. Jeżeli więc zaliczasz się do 99,9% społeczeństwa, czyli jesteś jedną z tych osób, które najchętniej zapomniałyby o istnieniu tych kąsających stworzeń, to ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie – zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Komar – poznaj swego przeciwnika, aby wiedzieć, jak z nim walczyć
- Woda a namnażanie się komarów
- Jak ograniczyć namnażanie się komarów w stawie?
- Rośliny odstraszające komary
- Preparaty odstraszające komary
Komar – poznaj swego przeciwnika, aby wiedzieć, jak z nim walczyć
Roznoszą malarię, zikę, dengę i przeróżne inne choroby – całe szczęście, nie w naszej strefie klimatycznej. W naszej części świata po prostu denerwują ciągłym kąsaniem. Jak chronić się przed komarami, kiedy panujące temperatury nie sprzyjają zakrywaniu ciała odzieżą? W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, aby wiedzieć, jak z nimi walczyć! Komary żyją od kilku do kilkudziesięciu dni. Wśród owadów stanowią grupę, w której skład wchodzi około 3,5 tysiąca gatunków (w Polsce występuje aż 47). Dieta komarów różni się w zależności od płci. Do przeżycia wystarczą im jedynie pyłki i nektar, jednak samice, aby złożyć jaja, potrzebują protein i dlatego właśnie żywią się krwią. Gody komarów odbywają się w locie, po zapłodnieniu samica składa kilkaset jaj na tafli wody. W przyszłości wykluwają się z nich larwy, które po kilku dniach przeobrażają się w kolejne komary.
Woda a namnażanie się komarów
Komary są więc nierozerwalnie związane ze środowiskiem wodnym – dlatego spotkamy ich najwięcej właśnie nad wodą. Komarzyce na miejsca złożenia jaj wybierają zbiorniki wody stojącej – ze względu na bezpieczeństwo swoje i przyszłego potomstwa. Jeżeli więc szukasz odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się komarów z ogrodu, to w pierwszej kolejności zlikwiduj wszystkie zbiorniki wody stojącej. Warto nadmienić, że komarom do złożenia jaj wystarczy beczka na deszczówkę, czy nawet zapomniana doniczka, w której zebrała się woda po opadach. Czasem również zdarza się, że ze względu na zator powstały z zalegających liści w rynnach zbiera się woda. Często na terenie takich posesji mamy dosłownie do czynienia ze zmasowanym atakiem komarów a nieświadomi zatoru właściciele nie są w stanie doszukać się źródła problemu.
Jak ograniczyć namnażanie się komarów w stawie?
Całkiem niedawno pisaliśmy o zakładaniu oczka wodnego w ogrodzie. Dlatego jeden akapit postanowiliśmy poświęcić eliminacji komarów z tego rodzaju zbiornika wodnego. Po pierwsze wystrzegajmy się wody stojącej – w oczku powinna pracować fontanna bądź pompka. Po drugie namnażanie się komarów możemy skutecznie ograniczyć poprzez wpuszczenie do oczka gatunków ryb, które żywią się ich larwami – takie ryby to na przykład karasie. Jeżeli już o karasiach mowa, to polecamy wybór odmian o naturalnym ubarwieniu – te pomarańczowe, białe czy złote będą w pierwszej kolejności odławiane przez ptaki drapieżne, czy koty.
Rośliny odstraszające komary
Jak odstraszyć komary w ogrodzie? Jeżeli nie chcesz ich zabijać, a jedynie odstraszyć, to mamy dla Ciebie cenną informację – komary nie lubią zapachu niektórych roślin. Jedna z nich, dorobiła się nawet ksywki nawiązującej do tych kąsających stworzeń. Komarzyca, lub inaczej plektrantus koleusowaty, pięknie się prezentuje i naprawdę skutecznie odstrasza komary – może warto ją więc rozwiesić w donicach na balkonie czy tarasie? Inne rośliny odstraszające komary to na przykład lawenda czy kocimiętka. Swoją drogą ta ostatnia dostarczy masę frajdy kotom – futrzaki uwielbiają zapach zarówno jej suszu, jak i świeżych sadzonek.
Preparaty odstraszające komary
W ofercie Rolmarket znajdziesz preparaty odstraszające komary, kleszcze, końskie muchy i wiele innych insektów. Takie produkty to na przykład preparat o wdzięcznej nazwie „Pożegnanie z KOMAREM ogród” – repelent jest niezwykle skuteczny, bardzo wydajny i prosty w aplikacji. Jest sprzedawany w konewce, do której podłączamy wąż ogrodowy. Wspomniana konewka posiada osobny zawór do dostarczania wody, więc jej mieszanie z preparatem w pożądanych proporcjach jest proste i wygodne (30 l wody, na 1 l preparatu). Taki preparat na komary zraszamy na trawniki, chodniki, drzewa oraz elementy architektury ogrodowej – efekt murowany. Co jaki czas powtórzyć taki zabieg? Co około 4 tygodnie, choć ze swojej strony radzimy ponownie opryskać teren po intensywnych opadach. Warto nadmienić, że produkt ten występuje również w wersji do stosowania w pomieszczeniach, a jego głównymi substancjami czynnymi są składniki naturalne – sok cytrynowy, sok czosnkowy i graniol. W naszym sklepie znajdziesz również preparaty zawierające piretroidy, czyli syntetyczne insektycydy, a więc substancje chemiczne zabijające owady. Stosowanie takich preparatów jest jednak opcją atomową – fakt, wybijemy prawie wszystkie komary i kleszcze na danym terenie, ale przy okazji pozbędziemy się również os czy innych niewinnych insektów, dlatego stosowanie takich preparatów pozostawimy w kwestii sumienia ogrodników.