Kiedy kończy się lato i przychodzi ostatni kwartał roku, w twoim ogrodzie rozpoczynają się przygotowania do zamknięcia sezonu. Nic w tym dziwnego, w końcu ciepłe dni pomału stają się rzadkością, a na ich miejscu pojawia się chłód i liczne opady. Jak jednak zadbać o ogród jesienią, aby twoja roślinność była odpowiednio zabezpieczona przed mrozami, a liczne nasadzenia wykonane w tym roku ponownie zakwitły wiosną? Na te i inne pytania z najdziesz poniżej odpowiedzi.
Jak zadbać o ogród jesienią?
- Jesień w ogrodzie – jak się do niej przygotować?
- Co robić w ogrodzie jesienią?
- Jesień w ogrodzie – wrzesień
- Jesień w ogrodzie – październik
- Jesień w ogrodzie – listopad
- Narzędzia przydatne w ogrodzie jesienią
- Twój ogród jesienią – podsumowanie
Jesień w ogrodzie – jak się do niej przygotować?
Jesień w ogrodzie to niezwykle urozmaicony czas. Z jednej strony przygotowujesz się do całkowitego zamknięcia sezonu. Z drugiej zaś to moment, kiedy możesz posadzić ostatnie warzywa i krzewy, zebrać poszczególne plony i łapać promienie słoneczne wypoczywając w strefie relaksu. To na ile możesz sobie pozwolić, w dużej mierze może być uzależnione od pogody. O ile wrzesień i początek października mogą być dość ciepłe, to w listopadzie raczej nastaw się na gruntowne porządki. Jeżeli chcesz się odpowiednio przygotować do jesiennych prac, zadbaj o odpowiednie narzędzia i zabezpieczenia, które wykorzystasz na swojej działce.
Co robić w ogrodzie jesienią?
O ile lato było mniej wymagające, z początkiem jesieni musisz postawić na porządki. Te pozwolą ci zachować świetność twojego kawałka zieleni, co zaprocentuje, gdy na wiosnę znowu rozpoczniesz prace ogrodowe. Oczywiście, zanim całkowicie skończysz swoje działania, wykorzystuj dni, w których pięknie świeci słońce. To dobry moment, aby wykonać ostatnie nasadzenia, zanim ziemia zrobi się twarda i zmarznięta. Zadbaj o wszystkie rośliny i ogród warzywno-owocowy. Wrzesień, październik, a nawet początek listopada może okazać się obfity w poszczególne warzywa i owoce. Nie zmarnuj ich i wykorzystaj w swojej kuchni lub odpowiednio przygotuj, by zimą cieszyć się przetworami i ekologicznymi uprawami.
Jesień w ogrodzie – wrzesień
Wrzesień w ogrodzie swoimi pracami chyba najbardziej zbliżony jest do lipca i sierpnia. Na dworze potrafią panować podobne temperatury, dlatego nie do końca odczuwasz, że czas zacząć wykonywać gruntowne porządki. W tym przypadku warto maksymalnie wykorzystać ten czas i pokusić się o ostatni wysiew sałaty, szpinaku, kopru, czy buraków. Pamiętaj, że niektóre z nich warto dodatkowo zabezpieczyć np. przy pomocy agrowłókniny. Delikatny materiał izolacyjny będzie ci towarzyszyć przez cały jesienny czas, więc warto zadbać o jego odpowiednie ilości, które przechowasz np. w domku gospodarczym lub piwnicy. Wybrane rośliny i nasadzenia wciąż będą potrzebować odpowiedniej pielęgnacji, dlatego nie możesz odpuszczać wyrywania chwastów, regularnego podlewania i usuwania przekwitłych części kwiatów. Swoją uwagę skup również na trawniku. Ten będzie potrzebować nie tylko przycięcia, ale również odpowiedniego napowietrzenia i ponownego nawiezienia. Ostatnim elementem, który musisz wziąć pod uwagę, jest aranżacja w postaci oczka wodnego. Zadbaj o wykorzystaną w nim roślinność oraz ryby. Pamiętaj, że gdy przyjdą mrozy, będą wymagać one przeniesienia do nieco cieplejszego miejsca, w którym będą mogły przetrwać aż do słonecznych, wiosennych dni.
Jesień w ogrodzie – październik
Musisz wiedzieć, że październik w ogrodzie to jedna z bardziej malowniczych chwil w ciągu roku. Chociaż większość kwiatostanów pomału zaczyna przekwitać, to poszczególne nasadzenia, w tym drzewa i krzewy zaczynają zmieniać swoje barwy. W szczególności możesz zauważyć tę różnorodną kolorystykę, jeśli w twoim ogrodzie masz liczne pędy pnącego się bluszczu. Jeśli myślałeś, że czekają cię same porządki, to jesteś w błędzie. W tym miesiącu możesz również pokusić się o sadzenie drzew i krzewów iglastych. Ważne by miały one odpowiednio odkryte korzenie, które lepiej przyjmą się w nowej glebie. Jeśli chcesz, aby o pierwszych oznakach wiosny poinformowały cię przebiśniegi, krokusy i pozostałe kwiaty kwitnące, gdy temperatury będą nieco wyższe, posadź w ogrodzie rośliny cebulowe i byliny. W międzyczasie skup się na ochronie wybranych nasadzeń przed nadchodzącymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Przygotuj zakupioną wcześniej agrowłókninę i okryj te krzewy i drzewa, które są najbardziej narażone. Nie zapomnij o utrzymaniu ich odpowiedniej wilgotności. Ta jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju każdej z roślin.
Jesień w ogrodzie – listopad
Kiedy nadchodzi listopad w ogrodzie, możesz być absolutnie pewien, że czekają cię niemal same porządki i prace zabezpieczające. Owszem towarzyszyć ci będą ostatnie zbiory kapusty, czy kalafiora, jednak to pojedyncze przypadki. Jesień w pełni to czas, kiedy z twoich drzew obficie posypały się liście. Nie możesz pozwolić na to, by przykrywały trawnik przez całą zimę i czekały na uprzątnięcie aż do wiosny. Regularne grabienie będzie teraz czynnością, która będzie ci towarzyszyć w ciągu miesiąca wiele razy. Przedostatni miesiąc roku to czas, kiedy musisz ochronić pozostałą roślinność. Tutaj nie możesz się łudzić na ciepłe i słoneczne dni, a raczej powinieneś przygotować się na mrozy, obfite opady deszczu, a niekiedy nawet i śniegu. W poszczególnych zabezpieczeniach pomoże ci nie tylko agrowłóknina. Możesz w tym celu wykorzystać również naturalne wyściółki, słomę, czy resztki iglaste, które będą doskonałym izolatorem. Pamiętaj, że dodatkowego zabezpieczenia będą potrzebować rośliny posadzone w tym roku. Te nie zdążyły się jeszcze ukorzenić na tyle mocno, co pozostałe nasadzenia.
Narzędzia przydatne w ogrodzie jesienią
Jak zdążyłeś z pewnością zauważyć, jesień to czas wzmożonych porządków i zabezpieczania wszelkiej roślinność. To właśnie dlatego w twoich zasobach powinny pojawić się odpowiednie narzędzia, które ułatwią przeprowadzenie poszczególnych działań. Jeżeli chodzi o trawnik, tutaj muszą pojawić się takie elementy, jak dobrej jakości kosiarka, wertykulator oraz aerator, które pozwolą skosić trawnik, usunąć zbite złogi oraz napowietrzyć glebę. Nieodłącznym elementem okazuje się również szpadel, którym wykonasz najważniejsze przekopki oraz zasadzisz dodatkowe drzewka owocowe i krzewy. Moment wzmożonego grabienia liści wymagać od ciebie będzie dobrej jakości grabi. Te powinny być dopasowane do twoich potrzeb, a przede wszystkim wzrostu. Pamiętaj, że grabienie to żmudny proces, dlatego dopasuj długość trzonka pod siebie, tak aby w trakcie grabienia nie odczuwać wzmożonego bólu kręgosłupa. Nie zapomnij również o ochronie twoich nasadzeń. Spore ilości agrowłókniny to wyposażenie, które powinno towarzyszyć ci przez cały rok. Znajdziesz je w postaci rolki lub gotowych kapturów różnych rozmiarów, które z powodzeniem naciągniesz np. na tuje lub inne iglaki.
Twój ogród jesienią – podsumowanie
Jesień to czas, gdy prace w twoim ogrodzie będą mocno zróżnicowane. Z jednej strony z powodzeniem będziesz sadzić i pielęgnować roślinność, z drugiej istotne będzie przygotowanie jej do nadchodzącej zimy. Nie pomijaj żadnego elementu, aby wiosną móc w pełni korzystać z uroków twojej działki.