Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zadbać o ogród latem?

2023-02-02
Jak zadbać o ogród latem?

Lato kojarzy ci się tylko z wypoczynkiem i błogim relaksem? Nic bardziej mylnego. Z pewnością możemy stwierdzić, że druga pora roku to czas, kiedy prace w twoim ogrodzie będą dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Oczywiście nie uciekniesz jednak do całkowitej laby, ponieważ ogród latem wciąż wymaga pewnej pielęgnacji. Dowiedz się, jakie czynności wykonywać, by twój kawałek zieleni pięknie się prezentował, a przygotowane zbiory wciąż były obfite.

Jak zadbać o ogród latem?

  1. Lato w ogrodzie  jak się przygotować?
  2. Co robić w ogrodzie latem?
  3. Lato w ogrodzie  czerwiec
  4. Lato w ogrodzie  lipiec
  5. Lato w ogrodzie  sierpień
  6. Narzędzia przydatne w ogrodzie latem
  7. Twój ogród latem  podsumowanie

Lato w ogrodzie  jak się przygotować?

Z pewnością miniona wiosna wymagała od ciebie ogromnego nakładu pracy. Uwierz, że im więcej dałeś od siebie przez ostatnie trzy miesiące, tym więcej profitów zbierzesz w okresie letnim. Drugi kwartał roku to czas, kiedy zaczynają się pierwsze zbiory. Warto się do nich odpowiednio przygotować. W zależności od ilości nasadzeń dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca w komórce gospodarczej, piwnicy lub domu, gdzie będziesz mógł składować poszczególne uprawy warzywne i owocowe. Co więcej, w przypadku wybranych produktów dobrze pokusić się o wykonanie przetworów lub mrożenie. Same zbiory to nie wszystko. Lato to czas, kiedy możesz jeszcze sadzić poszczególne nasiona roślin. Zapoznaj się ze szczegółowym harmonogramem i przygotuj ulubione propozycje kwiatowe i owocowe.

Co robić w ogrodzie latem?

Jeżeli myślisz, że latem będziesz jedynie wypoczywać i czerpać z uroków pełnego słońca, to niestety bardzo się mylisz. Oprócz opisanych zbiorów, które będziesz musiał w pełni obrobić, czeka cię jeszcze wiele innych zadań. Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednia pielęgnacja ogrodu. Bez względu na to, czy mowa o przydomowym ogródku, czy działce wykupionej za miastem musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, że latem jest zazwyczaj bardzo ciepło, a temperatury potrafią sięgać nawet do 30 stopni w wybrane dni. W takim przypadku zarówno nasadzenia, jak i trawa będą wymagać dodatkowego nawodnienia. To jednak nie wszystko. Przycinanie drzew i krzewów, aranżacje przestrzeni i prace około porządkowe to wybrane elementy, na których będziesz musiał się skupić w szczególności.

Lato w ogrodzie – czerwiec

Czerwiec w ogrodzie to czas, kiedy lato rozpoczyna się w pełni. Co za tym idzie, możesz liczyć już na pierwsze zbiory i rozkwit przygotowanych wiosną nasadzeń. Oczywiście w pierwszej kolejności pojawią się już maliny, jagody, czy porzeczki. Wykorzystaj je do wykonania pierwszych dżemów w sezonie. Gdy wybija środek roku, oprócz zbiorów możesz jeszcze pokusić się o dosadzenie poszczególnych warzyw i owoców. Przygotuj ogórki, kalarepę, ulubione zioła. Pełne słońce i mało dni deszczowych z pewnością wspomoże ich wzrost i zapewni oczekiwane plony. O ile wiele słonecznych dni sprzyja wzrostowi roślin, drzew i krzewów, tak samo przyczynia się do pojawiania większej liczby chwastów. Przygotuj najważniejsze narzędzia i produkty, które pomogą ci pozbyć się niechcianych, zielonych towarzyszy. Co więcej, przytnij wybrane krzewy i drzewa, dbając o ich idealny kształt i rozmiar. Zebraną zieleń wykorzystaj. Przygotuj naturalny kompost, który będzie zawierać wszystkie usunięte chwasty, skoszoną trawę i inne zielone odpady pochodzenia organicznego. Nie trać czasu i wykorzystuj maksymalnie wszystkie słoneczne dni w twoim ogrodzie.

Lato w ogrodzie – lipiec

Lipiec kojarzy się z błogim wypoczynkiem i wakacyjnym czasem. Czy jednak lipiec w ogrodzie będzie dla ciebie równie łaskawy, co dla szkolnych uczniów? Z pewnością pierwszy miesiąc wakacji będzie prawdziwym rajem dla smakoszy. Liczne warzywa i owoce, które już w pełni dojrzały, będą smakować idealnie zerwane prosto z krzaka lub obrobione i zawekowane w szklanych słojach. Miej na uwadze, że wysokie temperatury wcale nie odpuszczają, a ilość opadów w ciągu miesiąca jest dość znikoma. W takim przypadku nie możesz zapomnieć o podlewaniu i dopuścić do przesuszenia roślinności ogrodowej. Miej jednak na uwadze, żeby nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu, gdy trawa i pozostałe nasadzenia są w pełni nagrzane. To mogłoby doprowadzić do ich zaparzenia. Najlepszą porą dnia będzie wczesny ranek lub wieczór, gdy temperatury będą nieco niższe, a ziemia zdąży już oddać zgromadzone ciepło. Wraz z lipcem nie ominie cię usuwanie wyrastających chwastów. To czynność, która będzie towarzyszyć przez cały sezon letni. Przygotuj się więc na wzmożoną pielęgnację ogrodu i regularne czyszczenie elementów dekoracyjnych takich jak np. oczko wodne.

Lato w ogrodzie – sierpień

Nadszedł sierpień. Letnie promienie słoneczne budzą cię już z samego rana, oznacza to, że lato prezentuje swoje atuty w pełnej okazałości, a ty musisz skupić się na kolejnych czynnościach pielęgnacyjnych działki. Sierpień w ogrodzie nie będzie tak wymagający, jak poprzednie miesiące, co nie oznacza, że nie będziesz kontynuować zbiorów. Dla warzyw i owoców, które nie wymagają przetwórstwa, przygotuj drewniane lub plastikowe skrzynie i wydziel dla nich miejsce w piwnicy, lub innym chłodniejszym pomieszczeniu. Tam jabłka, pory, kapusta, czy cebula będą mogły leżeć całą zimę. Co jakiś czas do nich zaglądaj i przebieraj, aby odrzucić psujące się okazy. W sierpniu postaw na maksymalne nawadnianie. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnych zraszaczy, które ułatwią ci wykonanie tego procesu o wybranych porach dnia. Czy końcówka lata to dobry moment na wykonanie dodatkowych nasadzeń? Oczywiście, że tak! Wykorzystaj sierpień na dosadzenie wybranych pozycji warzywnych oraz postawienie na kwiatowe dekoracje, które będą zdobić balustrady lub inne elementy, na których ustawisz lub powiesisz donice. Podobnie jak w lipcu, zwróć uwagę na oczko wodne. Pousuwaj obumarłe części roślin, które mogłyby się przyczynić do rozwoju glonów. Wyczyść poszczególne elementy dekoracyjne oraz zamontowane filtry i fontannę. To pozwoli akwenowi zachować odpowiednią świeżość i ładny wygląd.

Narzędzia przydatne w ogrodzie latem

Prace ogrodowe w sierpniu w dużej mierze polegają na oczyszczaniu, nawadnianiu i ogólnej pielęgnacji. W takim przypadku dobrze, abyś zawczasu zadbał o właściwe narzędzia ogrodowe, które ułatwią ci poszczególne działania. Chcesz ograniczyć rozwój chwastów, a tym samym ułatwić i przyspieszyć pielęgnacje grządek i elementów dekoracyjnych? Czarna agrotkanina może okazać się doskonałym rozwiązaniem, które skutecznie zahamuje wzrost niechcianych roślin. Weź również pod uwagę akcesoria, które ułatwią ci pielęgnację trawnika, począwszy od regularnego koszenia, aż po jej dosiew. Wykorzystaj zebrane informacje, a gwarantujemy ci, że twoja działka będzie miejscem, w którym będziesz czuć się niezwykle dobrze.

Twój ogród latem – podsumowanie

Można śmiało powiedzieć, że ogród w okresie letnim wymaga dużo mniejszego nakładu pracy, co nie zmienia faktu, że są elementy, o które musisz zadbać w szczególności. Głównym punktem, na którym powinieneś się skupić, jest zebranie obradzających krzewów, drzew oraz wyrastających owoców i warzyw na przygotowanych grządkach. Co więcej, letnie miesiące powinny upłynąć ci pod hasłem pielęgnacji. Przycinaj, odpowiednio nawadniaj i nawoź swoją roślinność. Na koniec zrelaksuj się i korzystaj z uroków lata.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel