Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zadbać o ogród wiosną?

2023-02-24
Jak zadbać o ogród wiosną?

Kiedy za oknem robi się znacznie cieplej, a wyłaniające się słońce zza chmur zachęca do wyjścia na dwór, jest to doskonały moment, aby zadbać o ogród wiosną. Z pewnością po nieco mniej intensywnej zimie, jesteś w pełni gotowy do rozpoczęcia prac ogrodowych i przygotowania się na otwarcie sezonu. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, które ułatwią ci przeprowadzenie poszczególnych działań. Sprawdź, co powinieneś wykonać w ogrodzie w drugim kwartale roku.

Jak zadbać o ogród wiosną?

  1. Wiosna w ogrodzie  jak się do niej przygotować?
  2. Co robić w ogrodzie wiosną?
  3. Wiosna w ogrodzie  marzec
  4. Wiosna w ogrodzie  kwiecień
  5. Wiosna w ogrodzie  maj
  6. Narzędzia przydatne w ogrodzie wiosną
  7. Twój ogród wiosną  podsumowanie

Wiosna w ogrodzie  jak się do niej przygotować?

O ile zima polegała głównie na drobnych pracach porządkowych i przygotowaniach do wiosny, to teraz nadszedł czas na najbardziej aktywne działania. Wykorzystaj w pełni ciepłe, wiosenne dni, tak aby twój ogród mógł zachwycać nie tylko ciebie, ale również odwiedzające posesję osoby. Przygotuj się, bo od teraz będziesz pracować wyłącznie na świeżym powietrzu. To właśnie w marcu, kwietniu i maju przydadzą ci się odświeżone i wyczyszczone narzędzia oraz przygotowane wcześniej sadzonki wybranych roślin. Rozpocznij intensywne prace już z nadejściem pierwszych ciepłych dni, aby latem móc zbierać obfite plony na swojej działce.

Co robić w ogrodzie wiosną?

Wiosna w ogrodzie to przede wszystkim moment, kiedy kończą się obfite opady deszczów i śniegu, a w powietrzu można odczuć znacznie wyższą temperaturę. To właśnie dlatego wśród licznych prac będzie uporządkowanie ogrodu po zimie i pozbycie się zamontowanych wcześniej osłonek. Przez najbliższe miesiące czeka cię również wysiew nasion i pielęgnacja zmarnowanego trawnika. Jeżeli skupiasz się na pielęgnacji roślin, drzew i krzewów zadbaj o to, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości nawozy. Te z pewnością przydadzą się podczas dbania o każdą pojedynczą sadzonkę. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz robić wiosną? To doskonały moment na odnowienie aranżowanej przestrzeni i stworzenie nowych miejsc dekoracyjnych. Kolejna rabata, a może dla odmiany oczko wodne? Wykorzystaj swoją kreatywność i zaplanuj coś niebanalnego.

Wiosna w ogrodzie – marzec

Marzec w ogrodzie to dość pracowity miesiąc, który będzie wymagał od ciebie przeprowadzenia wielu działań. Oprócz usunięcia wspomnianych elementów ochronnych jest to czas, kiedy powinieneś nadać nowy kształt krzewom i drzewom. Zanim zaczną na dobre kwitnąć, poprzycinaj wybrane gałęzie i pousuwaj niepotrzebne elementy roślinności. Trzeci miesiąc w roku to również ostatni dzwonek na wysianie delikatnych roślin w domowych donicach. Co więcej, wyczerpująca, mroźna i obfita w opady zima mogła znacząco wpłynąć na jakość oraz wygląd twojego trawnika. Wybierz odpowiednie narzędzia oraz produkty takie jak nawóz i ziarna traw, by zapewnić mu zdrowy i piękny wygląd. Zatroszcz się o każdy, nawet najdrobniejszy element twojego kawałka zieleni, a z pewnością nie pożałujesz. Zdajemy sobie sprawę, że poszczególne prace mogą być dość intensywne, ale gwarantujemy, że naprawdę warto.

Wiosna w ogrodzie – kwiecień

Wydawać by się mogło, że w kwietniu czekają na ciebie dużo mniej intensywne działania. Owszem, uporałeś się już z gruntownymi porządkami. Przed tobą jednak regularne nawożenie i pielęgnacja posadzonych roślin. Przygotuj je dobrze do okresu zakwitania i postaw na ich maksymalne odżywienie. Kwiecień w ogrodzie może również wyróżnić się bogactwem zasadzonych ziół, warzyw i owoców. Zanim jednak rozpoczniesz ich sadzenie, zapoznaj się szczegółowo z rozpiską w formie kalendarza. Ogrodnicy wyróżniają konkretne sadzonki, które nadają się do sadzenia w pierwszej połowie kwietnia, drugiej połowie i pod koniec miesiąca. Wybrane pozycje możesz z powodzeniem zasadzić przez cały kwiecień. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym większe obrodzenie możesz zyskać. Postaw na ulubione gatunki kwiatów, drzewek, warzyw i owoców, to w końcu twoja działka, więc powinna być dopasowana do twoich preferencji.

Wiosna w ogrodzie – maj

Drugi miesiąc drugiego kwartału może jeszcze zaskoczyć cię drobnymi przymrozkami. Dobrze, abyś w zanadrzu miał przygotowaną agrowłókninę, którą w razie czego okryjesz delikatniejsze rośliny. Chociaż w poprzednim miesiącu zadbałeś o wygląd swojego trawnika, nie zapomnij o jego regularnym nawodnieniu. Brak odpowiedniej ilości wody może przyczynić się do zmarnowania twoich starań, a tego przecież nie chcemy. Maj w ogrodzie to czas kolejnych wysiewów. Sprawdź, jakie rodzaje warzyw i owoców możesz posadzić w tym okresie, aby odpowiednio się przyjęły i zakwitły. Jeśli jesteś właścicielem oczka wodnego maj, to miesiąc, w którym powinieneś podjąć działania mające na celu jego odświeżenie. Zadbaj o wygląd, wykonaj gruntowne czyszczenie, dodaj nową roślinność. Niech będzie to jeden z atrakcyjniejszych punktów twojej działki. Piąty miesiąc w roku to czas, kiedy włożony trud i wysiłki w pielęgnację przydomowego ogrodu zaczynają przynosić widoczne efekty. Nie marnuj ani jednego słonecznego dnia i wykorzystaj go maksymalnie, pielęgnując i dbając o dotychczas wykonane nasadzenia.

Narzędzia przydatne w ogrodzie wiosną

Wśród licznych akcesoriów i materiałów niezbędnych do pielęgnacji ogrodu w trakcie wiosny, w szczególności zadbaj o narzędzia ogrodowe. Te będą ci potrzebne nie tylko do sadzenia wcześniej przygotowanych donic z cebulkami, czy ulubionych ziół. Zadbaj o właściwe zestawy pielęgnacyjne do trawników. Tutaj istotny może okazać się spulchniacz do gleby, który rozbije kawałki ziemi oraz walec do trawy, wyrównujący powierzchnię. Nie zapomnij o regularnym koszeniu, dzięki któremu twój kawałek zieleni będzie prezentować się perfekcyjnie. Maj to czas, kiedy mogą zaskoczyć Cię delikatne przymrozki. To właśnie dlatego w domku gospodarczym przyda Ci się agrowłóknina biała. Zastosuj ją do okrycia nasadzeń, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Twój ogród wiosną – podsumowanie

Prace w ogrodzie w trakcie drugiego kwartału roku z pewnością przyniosą ci dużo więcej przyjemności niż zimowe porządki. Chociaż od tych w pełni nie uciekniesz, wiosna to czas, gdy w przyrodzie budzi się życie. Co za tym idzie, również ogród zacznie pomału zakwitać, przynosząc pod koniec maja pierwsze zbiory. Zatroszcz się w szczególności o jakość gleby oraz dodatki, które pozwolą poszczególnym sadzonkom, krzewom i drzewom rosnąć jak najlepiej. Zastosuj profesjonalne środki do nawożenia, dzięki którym ogrodnicze zasoby będą dużo lepsze niż w ubiegłych latach. Nie zapomnij o wyglądzie twojej działki. W końcu to przestrzeń nie tylko uprawna, ale również rekreacyjna. Być może to dobry czas na drobne odświeżenie, zmianę aranżacji i dodanie elementów dekoracyjnych? Na koniec nie zapomnij o harmonogramie sadzenia poszczególnych roślin, warzyw i owoców. Nie wszystkie nasiona powinny być wysiewane w chłodne dni, inne natomiast z powodzeniem poradzą sobie nawet w trakcie okresowych przymrozków i opadów. Trzymaj się specjalnie przygotowanego kalendarza, który pozwoli ci zapanować nad poszczególnymi działaniami. Gwarantujemy, że twój ogród będzie wyglądać pięknie.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel