Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zadbać o ogród zimą?

2023-01-17
Jak zadbać o ogród zimą?

Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prace na jego działce nie kończą się wraz z zakończeniem sezonu. Ogród zimą również wymaga stałej pielęgnacji. Ta pomoże zachować dotychczasowe nasadzenia w doskonałym stanie i sprawić, że kolejne, wiosenne prządki będą jedynie przyjemnością. Dowiedz się, jakie działania powinieneś podjąć, aby Twój ogród zachował swoją świetność i wspaniały wygląd.

Jak zadbać o ogród zimą?

  1. Zima w ogrodzie  jak się do niej przygotować?
  2. Co robić w ogrodzie zimą?
  3. Zima w ogrodzie  grudzień
  4. Zima w ogrodzie  styczeń
  5. Zima w ogrodzie  luty
  6. Narzędzia przydatne w ogrodzie zimą
  7. Twój ogród zimą – podsumowanie

Zima w ogrodzie  jak się do niej przygotować?

Za oknem szaro, zimno i pochmurno? Nic nie wskazuje na to, aby zachodziła konieczność wykonywania prac na przydomowej działce, w końcu te kojarzą się głównie z wiosną i latem. Nic bardziej mylnego. Z pewnością w Twojej głowie może pojawiać się teraz pytanie, w jaki sposób dbać o ogród zimą. Oczywiście, jeżeli chodzi o samą pielęgnację roślin i poszczególnych upraw nie będziesz miał tu za wiele do roboty. Okres obniżonych temperatur i wzmożonych opadów śniegu to jednak doskonały moment, aby zabezpieczyć wielosezonowe nasadzenia i zadbać o gruntowne porządki. Przygotuj odpowiednie materiały, które ochronią krzewy przed nadmiernym mrozem. Zadbaj o pojawiające się na działce ptactwo, przygotowując dla nich właściwe pożywienie. Gwarantujemy, że podjęte działania zaprocentują w kolejnych miesiącach. Co więcej, pamiętaj, że chłodny kwartał może być idealnym momentem do przygotowania narzędzi, które wykorzystasz w sezonie wysokim. Doskonale wiesz, że nie zawsze zima jest u nas mroźna i obfita w opady. Jeżeli na termometrze zauważysz nieco wyższe temperatury dobrze, aby podlać roślinność wielosezonową, która tego wymaga. Najczęściej będą to różnego rodzaju iglaki, bluszcze, wrzosy, czy bukszpany.

Co robić w ogrodzie zimą?

Zima w ogrodzie może być dla Ciebie dość pracowitym okresem. Przede wszystkim skup się na wspomnianym zabezpieczeniu. W tym celu wykorzystaj agrowłókninę, którą otulisz najbardziej wymagające sadzonki. Istotne jest, aby dokładnie obserwować pogodę i reagować zgodnie z jej zmiennością. W cieplejsze dni zdejmuj okrycia, w chłodniejsze montuj je ponownie. Zima to również doskonały czas na planowanie. Jeżeli chcesz zadbać o każdy centymetr zielonej przestrzeni, zaplanuj już dziś, jakie nasadzenia wykonasz. Dzięki temu dużo szybciej będziesz mógł zaopatrzyć się w niezbędne nasiona i akcesoria. To pozwoli ci nie tylko lepiej rozpocząć sezon, ale również rozłożyć ponoszone koszty na poszczególne, mniej wymagające kwartały. Sprawdź, jakie działania możesz podjąć w poszczególnych miesiącach zimy.

Zima w ogrodzie – grudzień

Grudzień w ogrodzie wymaga od Ciebie wielu prac, które pomogą ochronić i zabezpieczyć działkę przed mrozami i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Oprócz wspomnianego okrywania roślinności musisz pamiętać w tym czasie o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim zwróć uwagę na odśnieżanie swojej posesji. Nigdy nie usypuj hałd śnieżnych, te mogą skutecznie przygnieść trawę, pozostawiając obumarły, brązowy placek. Odśnieżanie może tyczyć się również drzew i krzewów, które pod nadmiarem białego puchu mogą ulec uszkodzeniu. Szukasz dodatkowych rozwiązań, które pomogą Ci w odpowiedniej ochronie? Postaw na bielenie wybranych drzewek. To ochroni nasadzenia przed mrozem. Dbanie o przydomowy ogród lub działkę rekreacyjną to praca przez cały rok. Pamiętaj o tym, a z pewnością, gdy nadejdzie wiosna, poszczególne działania będą dla Ciebie dużo łatwiejsze.

Zima w ogrodzie  styczeń

O ile w grudniu skupiłeś się na zabezpieczaniu zielonych upraw, to styczeń w ogrodzie upłynie ci pod hasłem planowania i przygotowywania. Początek roku to przede wszystkim doskonały moment na przygotowanie poszczególnych bylin oraz nasion. Te by mogły z powodzeniem zdobić ogrodowe rabaty, dobrze by uprzednio zostały posadzone w nieco mniejsze donice. Te warto ulokować w miejscu, gdzie temperatura waha się między 10 a 15 °C. To pozwoli im na powolny wzrost. Możesz przenieść je do chłodniejszego miejsca w domu, a gdy puszczą pierwsze pędy przenieść na kuchenny parapet lub specjalnie przygotowane stanowisko. Gruntowne porządki? Zdecydowanie tak! Żadnych prac ogrodowych nie wykonasz bez odpowiednich narzędzi. Zrób dokładny przegląd swoich ogrodniczych zasobów, dzięki temu uzupełnisz braki, naprawisz ewentualne uszkodzenia i co najważniejsze, nie będziesz zaskoczony wiosną, kiedy przyjdzie czas sadzenia. Pierwszy miesiąc w roku to czas, który warto, abyś wykorzystał maksymalnie, rozplanowując kolejne etapy prac ogrodowych, to pozwoli ci z łatwością wkroczyć w nadchodzące wiosenne porządki.  

Zima w ogrodzie – luty

Ostatni zimowy miesiąc przed tobą. To wcale nie oznacza, że powinieneś zwolnić tempo swoich prac. Wręcz przeciwnie, luty w ogrodzie może okazać się równie pracowity i wymagający, co pozostałe miesiące. Ze względu na intensywne przygotowania do nachodzącego ocieplenia drugi miesiąc roku powinien być u ciebie czasem eliminacji szkodników z twojej działki. Wykorzystaj do tego dostępne na rynku produkty, które pomogą ci w walce z niechcianymi gośćmi. Dzięki temu twoje sadzonki zostaną w nienaruszonym stanie i dadzą dużo bardziej obfite plony. A przecież na tym zależy ci najbardziej. Jeżeli już planujesz lutowe porządki, jest to idealny moment na pozbycie się starych, zżółkniętych pędów i uszkodzonych gałęzi. Wybierz do tego w miarę ciepły dzień. Pamiętaj jednak by zdążyć, zanim zaczną wyrastać nowe liście. Jeżeli zastosujesz się do wszystkich przygotowanych przez nas wskazówek, z pewnością należycie przygotujesz się do zbliżającej wiosny i usprawnisz wykonywanie kolejnych prac.

Narzędzia przydatne w ogrodzie zimą

Większość prac ogrodowych nie będzie mogła być wykonana, jeżeli nie wyposażysz się we właściwe narzędzia ogrodowe. Zwróć na to szczególną uwagę. Jesteś już po wykonaniu porządków w pomieszczeniu gospodarczym i zauważyłeś braki? Podpowiemy ci, czego będziesz z pewnością potrzebować. Jednym z kluczowych produktów, którego nie może zabraknąć w twoim wyposażeniu to oczywiście agrowłóknina lub specjalnie przygotowane kapturki ogrodowe. Te z powodzeniem wykorzystasz, okrywając czasowo wybraną roślinność, która wymaga należytej ochrony przed mrozem i silnymi opadami deszczu oraz śniegu. Zwróć również uwagę, czy masz wszystko, czego potrzebujesz do wiosennego przesadzenia przygotowanych w domu donic z zalążkami upraw. Jeżeli nie, zadbaj o łopatki do sadzenia kwiatów, szpadel, grabie oraz pazurki do spulchniania gleby. To wszystko z pewnością ułatwi ci przeprowadzenie poszczególnych działań.

Twój ogród zimą – podsumowanie

Właściwe podejście do prac ogrodowych w okresie zimowym to jeden z kluczowych elementów. Poszczególne działania zapewnią swobodne wejście w drugi kwartał roku i przygotują działkę do pełnego rozkwitu. Zadbaj o każdą roślinę wielosezonową, wykorzystując odpowiednie okrycia oraz zabezpieczenia w postaci regularnego bielenia. Zima to tak naprawdę okres przygotowań, dlatego sprawdzenie narzędzi jest jednym z podstawowych elementów, których nie możesz pominąć. Co więcej, rozplanuj sobie cały rok, dobierz roślinność, owoce i warzywa, które będziesz pielęgnować przez pozostałe miesiące. Pierwsze trzy miesiące w roku to czas, którego z pewnością nie warto przeznaczać na całkowity odpoczynek. Zadbaj o swoją działkę  gwarantujemy, że warto!

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel