Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zrobić oczko wodne? Poznaj nasze pomysły i porady

2023-05-25
Jak zrobić oczko wodne? Poznaj nasze pomysły i porady

Oczko wodne stanowi wyjątkowe uzupełnienie ogrodowej przestrzeni – tworzy unikalny klimat i jest oczkiem w głowie każdego ogrodnika. A ponieważ najlepiej jest je założyć jeszcze przed pełnią sezonu letniego, to dziś napiszemy o nim nieco więcej. Dowiedz się jak zbudować oczko wodne w ogrodzie – misja ta nie jest trudna, a wszystkie potrzebne artykuły znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jak założyć oczko wodne – oto kilka podstawowych sposobów
  2. Wykładanie folii do oczek wodnych
  3. Jak zabezpieczyć folię wystającą ponad poziom oczka wodnego?
  4. Sadzenie roślin w oczku wodnym
  5. Filtracja w oczku wodnym
  6. Komary a oczko wodne
  7. Zarybianie oczka wodnego

Jak założyć oczko wodne – oto kilka podstawowych sposobów

Uszczelnienie podłoża jest podstawą przy zakładaniu oczka wodnego. Wodę możemy powstrzymać przed wsiąkaniem na kilka sposobów – na przykład betonując zbiornik, wkopując w miejsce oczka wodnego plastikowy basen albo rozkładając specjalną folię na podłożu. Wylewanie oczka wodnego betonem jest czasochłonne i kosztowne. Z kolei wkopanie gotowego basenu ogranicza nas w kwestii dostosowania kształtu oczka do naszych oczekiwań i zgrania zbiornika z resztą aranżacji ogrodowej. Dlatego dziś skupimy się na trzecim z wymienionych sposobów, czyli aranżacji oczka wodnego w miejscu wyłożonym specjalną folią stawową. Taką folię znajdziesz w ofercie naszego sklepu – doskonale sprawdzi się na przykład folia do oczek wodnych, stawów i basenów Akwen, dostępna w różnych szerokościach. Tego rodzaju folie są solidnie wykonane i składają się z kilku warstw – przy właściwym wyłożeniu będą stanowiły skuteczną barierę hamującą wodę przed wnikaniem w podłoże.

Wykładanie folii do oczek wodnych

Wykładanie folii do stawu jest stosunkowo prostą i szybką czynnością. W pierwszej kolejności należy wykopać dół o kształcie i wymiarach naszego przyszłego oczka wodnego. Następnie należy oczyścić dół z wszystkich kamieni, korzeni oraz ewentualnych zanieczyszczeń. Teraz przyszła kolej na wykładanie. Folia do oczka wodnego powinna wystawać około 20 cm ponad poziom ścianki oczka, warto więc całą operację rozpocząć od tego punktu. Najlepiej taką folię rozkładać w trakcie uszczelniania. Rozkładanie całej płachty w miejscu dołu i późniejsze jej dopasowywanie nie jest dobrą praktyką, ponieważ po takiej folii najlepiej nie chodzić, gdyż może to skutkować jej przerwaniem. Nie powinno się jej również nadto naciągać – folia powinna być rozkładana stopniowo i równo przy podłożu.

Jak zabezpieczyć folię wystającą ponad poziom oczka wodnego?

Wspomnieliśmy już, że folia powinna wystawać na około 20 centymetrów ponad ścianki oczka. Zastosowanie tej techniki montażowej pozwoli Ci w przyszłości na wyeliminowanie problemów z osuwaniem się folii czy przedostawaniem się wody pomiędzy folię a ziemię. Oczywiście folia wystająca ponad poziom zbiornika średnio się prezentuje, więc wypadałoby ją jakoś zamaskować. Oto kilka pomysłów jak to zrobić:

  • wystającą folię przysyp ziemią,
  • otocz oczko wodne palisadą ogrodową, która dodatkowo przytwierdzi folię do podłoża,
  • oczko wodne możesz również otoczyć kamieniami, a pod nie wciśnij folię.

Sadzenie roślin w oczku wodnym

No właśnie, skoro podłoże oczka wodnego jest wyłożone folią, to jak w takim razie posadzić w nim rośliny? To proste – wiele roślin wodnych nie potrzebuje podłoża do ukorzenienia się. Dobrym przykładem jest tu na przykład symbol każdego stawu i oczka, czyli lilia wodna. Jak sadzić lilie w oczku wodnym? Rośliny te wstawiamy w donicach bezpośrednio do wody, a na okres zimowy również w donicach umieszczamy je w miejscu zimowania – np. wannie czy jakimkolwiek pojemniku z wodą. Kolejne rośliny wodne niewymagające podłoża to na przykład gałęzatka kulista (która przypomina nieco kamienie porośnięte mchem), lub rośliny nawodne – pistia i rzęsa wodna. Jeżeli zastanawiałeś się jak zrobić oczko wodne w ogrodzie, to masz już cały pakiet cennych informacji. My jednak przejdziemy jeszcze do kwestii filtracji – tą podstawową zapewniają rośliny, warto jednak zadbać o dodatkową filtrację, tym bardziej jeżeli planujesz zarybienie nowopowstałego zbiornika!

Filtracja w oczku wodnym

Wiesz już jak zrobić oczko wodne i jakimi roślinami je obsadzić – teraz opowiemy nieco więcej o tym co zrobić, aby oczko wodne z czasem nie przemieniło się w mroczną sadzawkę. W tym celu potrzebujesz takich produktów jak pompa do oczek wodnych, oraz kompatybilny z nią filtr do oczka wodnego. Tak wiemy, słowo „kompatybilność” może przerażać osoby niezaznajomione z tematem, ale wystarczy jedynie dostosować parametry pompy do oczka wodnego do parametrów filtra (filtry dedykowane są do określonego litrażu oczka) – jeżeli nie czujesz się pewnie w tym temacie, to skontaktuj się z naszą obsługą. Dodamy, że przy wyborze filtra warto wybrać model z lampą UV, co pomoże Ci uporać się z problemem zielonej wody.

Komary a oczko wodne

Niestety oczko wodne jest często kojarzone z rezerwuarem komarów – i jest w tym trochę prawdy, komary uwielbiają stojącą wodę i chętnie się w niej mnożą. Dlatego przede wszystkim odsyłamy do punktu wyżej – zastosowanie pompy z filtrem do oczka wywoła obieg wody w oczku, co pozwoli przynajmniej częściowo uporać się z komarowym problemem. Niedobitki tych irytujących insektów mogą zostać pokonane przez innych mieszkańców naszego oczka, o których wspominamy poniżej.

Zarybianie oczka wodnego

Ryby stawowe to prawdziwi pogromcy komarów – warto je więc wpuścić do nowopowstałego oczka. Ile ryb może znaleźć się w Twoim stawie? Kieruj się kluczem – 25 cm łącznej długości ryb na każdy 1m3 stawu lub jedna ryba na 100 litrów wody. Ryby, które najczęściej wpuszcza się do stawów to ozdobne odmiany karpia i karasia. Na koniec podzielimy się cenną poradą – jeżeli budujesz staw o płytkim dnie i zarybiasz go kolorowymi (szczególnie czerwonymi, złotymi i pomarańczowymi) rybami, to musisz liczyć się z pewnym ryzykiem. Te ozdobne odmiany są w pierwszej kolejności wyłapywane przez koty, ptaki i wszelkie inne drapieżniki. Pamiętaj również, że ryby stawowe w większości przypadków należy przezimować – a jak to zrobić? To doskonały temat na kolejny artykuł, z którym być może wrócimy do Was na początku jesieni!

 

 

pixel