Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zrobić solidny tunel foliowy? Podpowiadamy!

2023-07-03
Jak zrobić solidny tunel foliowy? Podpowiadamy!

Wspiera rozrost sadzonek poprzez utrzymywanie korzystnych warunków termicznych, chroni delikatne rośliny przed silnymi porywami wiatru czy opadami deszczu lub gradu – nieco przypomina szklarnię, ale jest wykonany z folii. Czy już wiesz, o czym mowa? Foliowe tunele ogrodowe są powszechnie stosowane w ogrodnictwie. Znajdziemy je na działkach, gospodarstwach rolnych i w przydomowych ogródkach. Polscy ogrodnicy pokochali to rozwiązanie – nie ma w tym nic dziwnego. Są niedrogie i stosunkowo proste w rozkładaniu. Dziś opowiemy o tym, jak zbudować tunel foliowy – i to nie taki, który rozpadnie się po pierwszej większej wichurze, lecz taki, który będzie służył przez co najmniej kilka sezonów. Dowiedz się jak zrobić tunel foliowy. Poznaj informacje od profesjonalistów dla profesjonalistów i hobbystów. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Gdzie tunel foliowy sprawdzi się najlepiej?
  2. Kiedy i po co rozstawiamy tunel ogrodowy?
  3. Tunel ogrodowy czy szklarnia?
  4. Szukamy miejsca na tunel ogrodowy
  5. Jaki rodzaj folii sprawdzi się najlepiej w konstrukcji tunelu ogrodowego?
  6. Jak zrobić samemu tunel foliowy?
  7. Jak wzmocnić konstrukcję tunelu foliowego?

Gdzie tunel foliowy sprawdzi się najlepiej?

Tunel foliowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy prowadzić uprawę roślin – przede wszystkim warzyw i owoców. Jeszcze do niedawna z rozwiązaniem tym najczęściej mogliśmy się spotkać na gospodarstwach rolnych. Dziś, w związku ze wzrostem popularności domowych plantacji warzywnych, na tunel foliowy często możemy natrafić w przydomowym ogródku. Dlatego dzisiejszy tekst o tym, jak zrobić samemu tunel foliowy jest przeznaczony nie tylko dla profesjonalistów, lecz również dla hobbystów uprawiających warzywa na działce czy w ogrodzie.

Kiedy i po co rozstawiamy tunel ogrodowy?

No dobrze, w takim razie właściwie, w jakim celu rozstawia się tunel ogrodowy? Tak jak wspomnieliśmy, tunel ogrodowy rozstawia się pod plantację warzyw czy małych owoców – na przykład truskawek. Często z rozwiązaniem tym spotkamy się również na plantacjach roślin ozdobnych. Zadaniem tunelu ogrodowego jest ochrona delikatnych sadzonek przed działaniem warunków pogodowych – skrajnymi temperaturami, porywami wiatru czy deszczem lub gradem. Ponadto podobnie jak wewnątrz szklarni, tak wewnątrz tunelu ogrodowego temperatura jest wyższa, niż na zewnątrz, dzięki czemu rośliny mogą szybciej się rozwijać. Najlepsza pora na rozstawienie tunelu ogrodowego to wczesna wiosna – dzięki temu możemy nieco wydłużyć okres wegetacyjny.

Tunel ogrodowy czy szklarnia?

Szklarnia to obiekt budowany w tym samym celu, co tunel ogrodowy – w takim razie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej na Twojej plantacji? Tunele są chętniej wybierane przez ogrodników z kilku powodów:

  • większa odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • niższy koszt budowy,
  • mobilność (tunel ogrodowy jest łatwiej przenieść w inne miejsce).

Szukamy miejsca na tunel ogrodowy

No właśnie, skoro w ostatnim podpunkcie powyższego akapitu wspomnieliśmy o mobilności tunelu, to przejdźmy teraz już do konkretów – zanim opowiemy o tym jak zrobić tunel ogrodowy, wspomnimy jeszcze, jak wybrać miejsce pod ten obiekt. Najlepiej na tunel wybrać prosty teren zlokalizowany w południowej, mocno nasłonecznionej części działki. Dłuższy bok tunelu powinien być zorientowany w kierunku północno-południowym. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy szukaniu miejsca na tunel? Dobrze jeżeli nieopodal będzie źródło bieżącej wody. Tak jak wspomnieliśmy, jedną z zalet tunelu jest mobilność – po kilku sezonach najlepiej jest przestawić ten obiekt w inne miejsce, aby pozwolić odrodzić się trawie na danym terenie.

Jaki rodzaj folii sprawdzi się najlepiej w konstrukcji tunelu ogrodowego?

Do budowy tunelu ogrodowego wykorzystujemy specjalne folie tunelowe. Oczywiście, możemy posłużyć się również zwykłą folią PCV i postarać się ją dopasować do konstrukcji, jednak misja ta jest czasochłonna, żmudna i trudna, a dzięki takiemu poczynaniu, zaoszczędzisz dosłownie kilka złotych. Tak więc najprościej to ujmując – szkoda czasu i energii. Folia tunelowa dostępna w Rolmarket jest tania, solidnie wykonana i dopasuje się do większości standardowych konstrukcji tuneli ogrodowych. Jeżeli chodzi o kolor folii ogrodowej, to biała bądź przezroczysta folia ogrodowa hamuje promieniowanie UV w mniejszym stopniu, niż folia zielona – jednak to nie kolor jest głównym wyznacznikiem. Przed zakupem zapoznaj się z parametrami folii podanymi na stronie produktu, a jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skontaktuj się z naszą obsługą – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

Jak zrobić samemu tunel foliowy?

Oczywiście, możemy na własną rękę kupić pręty metalowe, ponaginać je pod odpowiednim kątem, a na koniec naciągnąć na nie folię. Podobnie jednak, jak w wypadku opisanej wyżej folii PCV, tak i w tym przypadku rozwiązanie to jest czasochłonne, a końcowy efekt – mało zadowalający. O wiele lepiej jest kupić gotowy stelaż bądź tunele ogrodowe w Rolmarket. Nasze konstrukcje są produkowane na bazie wysokiej klasy materiałów i na tyle wytrzymałe, aby mogły służyć przez co najmniej kilka sezonów. Ok, a jak rozstawić taki gotowy tunel foliowy? Jak zrobić to krok po kroku, dowiesz się z dołączonej instrukcji – czynność ta polega na rozstawieniu poszczególnych modułów konstrukcji i opięciu ich folią dołączoną do zestawu. Folia na tunelu powinna być zawsze napięta. Nie może się na niej zbierać woda deszczowa. Pałąki powinny być solidnie wkopane w ziemię, a cała konstrukcja stabilna.

Jak wzmocnić konstrukcję tunelu foliowego?

Na koniec podzielimy się jeszcze garstką cennych informacji o tym, jak wzmocnić konstrukcję tunelu ogrodowego.

  • Jeżeli folia ulegnie uszkodzeniu, to sklej ją przy użyciu specjalnej taśmy naprawczej. Folia powinna być sklejona w taki sposób, aby była napięta na konstrukcji.
  • Pałąki możesz dodatkowo zakotwiczyć w ziemi przy użyciu kołków mocujących.
  • Pałąki możesz obwiązać sznurkiem, dzięki czemu poprawisz stabilność konstrukcji.

I już zupełnie na koniec najważniejsza informacja – unikaj tuneli ogrodowych niewiadomego pochodzenia. To konstrukcje niskiej jakości, które silniejszy poryw wiatru, może dosłownie zdmuchnąć. Wszystkie tunele ogrodowe dostępne w Rolmarket to produkty przetestowane w praktyce – z pewnością zdadzą egzamin zarówno na farmie, jak i w przydomowym ogródku.

 

 

pixel