Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kalendarz ogrodnika – najważniejsze czynności w każdym miesiącu

2023-02-27
Kalendarz ogrodnika – najważniejsze czynności w każdym miesiącu

Wiele osób wciąż jest przekonanych, że prace w ogrodzie ograniczają się wyłącznie do ciepłych dni, występujących w ciągu roku. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz, by Twoja działka prezentowała się pięknie, musisz o nią zadbać nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą. Z pewnością w takim przypadku pojawia się pytanie, co robić w ciągu roku i jakie prace wykonywać? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie wszystkich miesięcy, by ułatwić ewentualne planowanie i wdrożenie poszczególnych działań.

Spis treści:

  1. Jak wygląda coroczny kalendarz ogrodniczy?
  2. I kwartał roku – co robić w tym czasie w ogrodzie?
  3. II kwartał roku – wiosna w ogrodzie. Co warto wiedzieć?
  4. III kwartał roku – lato w ogrodzie. Przygotuj się na ciepłe dni
  5. IV kwartał roku – przygotuj się na nadchodzącą zimę
  6. Roczny kalendarz ogrodnika – podsumowanie wszystkich prac w ciągu roku

Jak wygląda coroczny kalendarz ogrodniczy?

Kalendarz ogrodniczy w ciągu 12 miesięcy jest mocno zapełniony. Praktyczni nie ma sezonu, w którym nie miałbyś czegoś do zrobienia. Nie zważaj na pory roku i pielęgnuj swoją działkę zawsze. Tylko w taki sposób uzyskasz miarodajne efekty, które będą cieszyć oko.

I kwartał roku – co robić w tym czasie w ogrodzie?

Ogród zimą wbrew pozorom wymaga wdrożenia wielu działań, które ułatwią Ci późniejsze rozpoczęcie sezonu. Początek roku to doskonały czas, by otworzyć kalendarz i zaplanować poszczególne prace, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale również koszty związane z ewentualnymi ogrodniczymi zakupami. Sprawdź, być może zeszłoroczny sprzęt wymaga naprawy lub na twojej działce znajdują się jakiekolwiek braki, które będą mogły rzutować na wiosenne prace. W pierwszym kwartale roku skup się na pracach około porządkowych.

Styczeń – prace w pierwszym miesiącu w roku

Styczeń w ogrodzie potrafi być naprawdę zimny i mroźny. Jeżeli na Twojej działce znajdują się nasadzenia w postaci krzewów i pierwszorocznych drzew zadbaj o ich odpowiednią ochronę. Sprawdź, czy nałożona agrowłóknina lub specjalnie przygotowane kapturki spełniają swoje zadanie i nie wymagają uzupełnień. Styczeń to również czas, kiedy pomału możesz przygotowywać wybrane byliny i nasiona. Zanim umieścisz je w ogrodzie, rozpocznij hodowlę w donicach ustawionych np. na kuchennym parapecie.

Luty – prace porządkowe i pielęgnacja ogrodu

Luty podobnie jak styczeń będzie wymagać od Ciebie ciągłej pielęgnacji terenów zielonych. Jeśli miesiąc obfituje w duże opady śniegu, pamiętaj o cyklicznym odśnieżaniu. Nie zapomnij w tym przypadku o gałęziach drzew i krzewów, które pod wpływem nadmiernego ciężaru mogłyby się połamać. Zadbaj również o odwiedzające Cię zwierzęta, w szczególności ptaki. Te będą miłymi gośćmi w okresie wiosennym, dlatego zostaw im w ogrodzie ziarna lub specjalnie przygotowane mieszanki. Luty w ogrodzie to czas pełnych przygotowań do nadchodzącej wiosny. Jeśli zrobi się już nieco cieplej, zadbaj o usunięcie zżółkniałych lub ususzonych pędów nasadzeń. Dzięki regularności będzie Ci łatwiej zapanować nad pracami, które będą toczyć się w ciągu roku.

Marzec – jak przygotować się do wiosny?

Marzec w ogrodzie potrafi zaskoczyć swoją temperaturą. Stopniały śnieg odkrył już z pewnością trawnik. To dobry czas, aby o niego odpowiednio zadbać. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się skrupulatne nawożenie. Dzięki temu trawa po zimie odbije i będzie soczyście zielona. A przecież na walorach estetycznych zależy Ci najbardziej. Jeżeli prognoza pogody pokazuje, że nie zaskoczy Cię już mróz, pousuwaj osłonki z poszczególnych krzewów i roślin. Co więcej, w marcu przygotuj nasiona, siejąc je również w donicach. Przygotuj nasiona warzyw, owoców, ziół i krzewów, które masz zamiar w tym roku sadzić w ogrodzie.

II kwartał roku – wiosna w ogrodzie. Co warto wiedzieć?

W drugim kwartale roku Twoja praca ogrodnika z pewnością będzie należeć do najintensywniejszych. Ogród wiosną to czas, kiedy musisz skupić się przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji zielonej przestrzeni. To jednak nie wszystko. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami, musisz rozpocząć przygotowywania ziemi do sadzenia uprzednio pielęgnowanych w domu cebulek i nasion.

Kwiecień – trochę zimy, trochę lata

Kwiecień w ogrodzie to czas, kiedy na zmianę może być raz ciepło niczym wiosną, a raz mroźno, niczym w środku intensywnej zimy. Musisz mieć to na uwadze, wykonując poszczególne prace. Oczywiście, musisz dostosować je do aktualnych warunków pogodowych. To jednak nie wszystko. Gdy zauważysz prawdziwy chłód lub kolejne opady śniegu, okryj wrażliwsze rośliny przed nadmiernym przemarznięciem. Zastosuj tę praktykę w szczególności, gdy zdążyłeś już wykonać pierwsze tegoroczne nasadzenia.

Maj – porządkowanie i nasadzenia w ogrodzie

Maj w grodzie bez wątpienia jest po prostu przepiękny. To czas, kiedy cała roślinność maksymalnie budzi się do życia. Na działce pojawiają się piękne kolory, zachwycająca roślinność. W Twoim przypadku jest to również czas, kiedy możesz dodatkowo zadbać o trawnik, odpowiednio spulchniając glebę i ponownie go nawożąc. Taka renowacja z pewnością przyniesie dużo korzyści. Dodatkowo nie zapominaj o zasadzeniu ulubionych kwiatów, owoców i warzyw. Za każdym razem kieruj się kalendarzem sadzenia roślin. To pomoże Ci trafić idealnie w czas, gdy gleba i warunki pogodowe sprzyjają wzrostowi.

Czerwiec – jak przygotować się do lata?

Idą już znacznie cieplejsze dni. Oznacza to, że pomału możesz zacząć przygotowywać się do zbioru i częściowego wypoczynku. Sprawdź swoje meble ogrodowe. Może to również doskonały czas na wdrożenie nowych aranżacji. Oczko wodne może sprawdzić się idealnie jako element dekoracyjny działki. Przycinaj rośliny by lepiej rosły, a z odpadów przygotuj naturalny kompostownik. Czerwiec w ogrodzie z pewnością przyniesie pierwsze widoczne efekty Twojej dotychczasowej pracy. Jest to swego rodzaju nagroda za włożony trud i ciężką pracę, jaką zdążyłeś wykonać. 

III kwartał roku – lato w ogrodzie. Przygotuj się na ciepłe dni

Ogród latem prezentuje się pięknie, dlatego to idealny czas na odpoczynek i relaks. Wykorzystaj ciepłe dni, by cieszyć się promieniami słońca. Chociaż pogoda zachęca wyłącznie do odpoczynku i korzystania z uroków np. basenu ogrodowego, nie możesz zapomnieć o zbiorach. Latem plony będą największe, dlatego odpowiednio się do nich przygotuj.

Lipiec – jak przygotować się na ciepłe miesiące?

Lipiec w ogrodzie potrafi być naprawdę gorący. Jeśli temperatura jest szczególnie wysoka, ochroń swoje rośliny przed nadmiernym ciepłem. Nie zapomnij o podlewaniu zarówno trawnika, jak i nasadzeń. To wykonuj o świcie lub zmierzchu. W przeciwnym razie nagrzane rośliny mogłyby ulec zniszczeniu. Zbieraj owoce i warzywa. Przygotuj miejsce do ich przechowywania. Może to odpowiedni czas, by zabrać się za wekowanie lub mrożenie wybranych zbiorów.

Sierpień w ogrodzie to nie tylko wypoczynek

W sierpniu skup się również na odchwaszczaniu i przycinaniu roślin. To pozwoli im na lepszy wzrost i dorodniejsze obrodzenie. Sierpień w ogrodzie jest niezwykle ciepły, co z pewnością utrzyma się przez kolejne dwa miesiące. Wykorzystaj ten czas i wykonaj kolejne nasadzenia. Te z pewnością zdążą zakwitnąć i przynieść wiele atrakcyjnych upraw.

Wrzesień na Twojej działce to czas zbiorów i porządków

Wrzesień w ogrodzie wymagać będzie od Ciebie wprowadzenia kolejnych prac około pielęgnacyjnych. Oprócz zbiorów i sadzenia krzewów iglastych zadbaj o dotychczasowe nasadzenia. Te w stanie rozkwitu podlewaj regularnie. Usuń również przesuszone kwiatostany i chwasty. Jeżeli w tym roku postawiłeś na oczko wodne, zadbaj o umieszczoną w nim roślinność.

IV kwartał roku – przygotuj się na nadchodzącą zimę

Ostatnie trzy miesiące roku wymagać będą od Ciebie przygotowań do zamknięcia sezonu. Chociaż nadchodzą chłodne dni, ogród jesienią może również zachwycać i dać Ci możliwość wykonania ostatnich nasadzeń. Oprócz nowych drzew i krzewów posadź ostatnie zioła, które ususzysz na okres zimowy.

Październik – wykorzystaj ostatnie chwile ciepła

Nadszedł październik w ogrodzie, a Ty nie wiesz, co masz robić? Przede wszystkim zadbaj o roślinność, którą już masz. Wykorzystaj agrowłókninę oraz naturalne otuliny, by zabezpieczyć poszczególne nasadzenia przed nadchodzącym mrozem. Możesz również wykorzystać dodatkowe sadzonki. W szczególności postaw na rośliny jednoroczne, które poinformują Cię o nadejściu wiosny, jak przebiśniegi, czy krokusy.

Listopad to miesiąc porządków i przygotowań do zimy

Przedostatni miesiąc w roku z pewnością będzie należał w większości przypadków do gruntownego porządkowania działki. Roślinność zaczyna pomału przekwitać, liście stają się suche i opadają na trawnik. W tym czasie musisz skupić się na ich zagrabieniu. Postawienie przykrytego trawnika na okres zimowy, sprawi, że jego stan będzie fatalny, gdy przyjdzie wiosna. Wykonaj również jesienne przekopki i nie zapomnij o iglakach. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni dzwonek, aby okryć bardziej wymagające rośliny. Listopad w ogrodzie przyniesie Ci ostatnie zbiory. Nie zapomnij o tym podczas wykonywanych prac.

Grudzień – co robić w ogrodzie poza sezonem?

Dotarliśmy do ostatniego miesiąca w roku kalendarzowym. Oczywiście w przypadku prawdziwego ogrodnika, tu również nie ma czasu na nudę. Miej na uwadze aktualne warunki pogodowe i odpowiednio na nie reaguj, okrywając lub odkrywając rośliny w zależności od temperatury. Ogród w grudniu może być mocno zaśnieżony, dlatego pamiętaj o regularnym usuwaniu śniegu. Staraj się unikać tworzenia dużych hałd, aby nie uszkodzić delikatnego trawnika. W dwunastym miesiącu możesz również wykonać bielenie wybranych nasadzeń. To skutecznie zapobiegnie powstawaniu ran drzewnych na skutek zróżnicowanych temperatur.

Roczny kalendarz ogrodnika – podsumowanie wszystkich prac w ciągu roku

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie prace ogrodnicze należy wykonywać w ciągu roku, jesteśmy przekonani, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości. Natura, choć zachwyca swoim pięknem i potrafi obdarować niesamowitymi zbiorami, wymaga pielęgnacji przez cały rok. Nie odpuszczaj w żadnym z wymienionych miesięcy. Takie działania pozwolą Ci zachwycać się pięknem swojej działki i korzystać w pełni w sezonie nie dokładając sobie obowiązków.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel