Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Mieszanka gorzowska

( ilość produktów: 2 )

Mieszanka gorzowska – popularny poplon

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to niełatwy kawałek chleba. Stale rosnące ceny nawozów i pasz dla zwierząt sprawiają, że rolnicy coraz chętniej sięgają po stare, sprawdzone sposoby uprawy. Jednym z nich jest wysiewanie poplonów, które zapewniają dodatkowy pokarm dla bydła, zapas siana i kiszonki, a także mogą być przeznaczone na zielony nawóz.

Mieszanka gorzowska została opracowana w 1928 roku w Gorzowie Wielkopolskim. W jej skład wchodzi 50% życicy wielokwiatowej, 30% koniczyny inkarnatki oraz 20% wyki ozimej. Mieszanka gorzowska to poplon ozimy, zapewniający jeden pokos w ciągu roku.

Zalety mieszanki gorzowskiej

Mieszanka gorzowska ze względu na swoje zalety cieszy się wśród rolników niesłabnącą popularnością. Może być siana zarówno na słabych, jak i żyznych gruntach – w przypadku tych pierwszych w połączeniu z żytem. Ten ozimy poplon nie wymaga specjalnej pielęgnacji czy nawożenia, a sam znacząco przyczynia się do poprawy struktury gleby i zapewnia ochronę przed erozją wodną czy wietrzną.

Mieszanka gorzowska ubogaca glebę w azot, wiążąc go z powietrza. Zwiększa ilość próchnicy, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy prowadzeniu gospodarstwa skoncentrowanego na uprawie. Poplon ten zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka, dzięki czemu może stać się cennym uzupełnieniem diety zwierząt gospodarskich.

Opłacalność mieszanki gorzowskiej

Nasiona mieszanki gorzowskiej, zwłaszcza te dobrej jakości, nie należą do najtańszych. Planując poplon ozimy, warto jednak rozważyć wysianie tych roślin głównie przez wzgląd na dużą stopę zwrotu. Choć w ciągu roku możesz liczyć tylko na jeden pokos mieszanki gorzowskiej, to jej uprawa wciąż jest bardzo opłacalna. Z jednego hektara pola możesz zebrać nawet do 70 ton zielonej masy o szerokim zastosowaniu.

Na co możesz przeznaczyć pokos mieszanki gorzowskiej? Możliwości jest wiele – siano, kiszonka, zielona pasza czy ekologiczny nawóz. Zebrana masa zawiera ponad 20% białka, dzięki czemu jest świetnym uzupełnieniem paszy, zwłaszcza dla bydła. Mieszanka gorzowska zwiększa wydajność mleka u krów – hodując te zwierzęta, warto więc rozważyć jej wysiew!

Mieszanka gorzowska – wysiew

Wysiew mieszanki gorzowskiej możesz rozpocząć praktycznie od razu po zebraniu głównych plonów. Optymalne terminy przypadają na okres od połowy sierpnia do końca września. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, to siew w listopadzie również jest możliwy. Warto jednak pamiętać o tym, że mieszanka gorzowska to poplon ozimy. Aby mogła przetrwać niesprzyjające warunki, musi wykształcić się na tyle, by zapewnić sobie mrozoodporność.

Interesują Cię nasiona rolnicze wysokiej jakości? Szukasz miejsca, gdzie do ręki zaopatrzysz się w niezbędne produkty? Sprawdź nasz asortyment już teraz!

    pixel