Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – nasze wskazówki

2023-04-28
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – nasze wskazówki

Coraz bardziej wiosenna aura i rosnące temperatury za oknem świadczą o tym, że sezon ogrodowy możemy uznać za otwarty. Zanim jednak nasze ogrody wypełnią się zielenią i żywymi kolorami kwiatów, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację sadzonek ogrodowych po okresie zimowym. Jaka jest najbardziej podstawowa roślina ogrodowa? Oczywiście trawa. I dlatego właśnie pielęgnacja trawnika na wiosnę jest tematem dzisiejszego artykułu! Dowiesz się jak dbać o trawnik na wiosnę, by już niedługo cieszyć się równomiernie obsadzoną, zieloną powierzchnią. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Trawnik po okresie zimowym
  2. Pielęgnacja trawy na wiosnę – zabiegi
  3. Wertykulacja i grabienie trawnika wiosną
  4. Wałowanie trawnika
  5. Koszenie trawnika wiosną
  6. Aeracja trawnika
  7. Piaskowanie i dosiewki trawnika na wiosnę
  8. Nawożenie trawnika wiosną

Trawnik po okresie zimowym

Jeżeli czytasz ten artykuł na początku wiosny, to trawnik w Twoim ogrodzie ma za sobą naprawdę ciężki okres. Był przez kilka miesięcy wystawiony na działanie niskich temperatur – co gorsza zmiennych i oscylujących wokół 0°C. Takie warunki pogodowe powodują naprzemienne zamarzanie i rozmarzanie wody na powierzchni oraz pod powierzchnią gleby. Może to skutkować uszkodzeniami nie tylko samej struktury źdźbła trawy, lecz również darni – czyli warstwy składającej się z gęstego układu korzeniowego trawy zmieszanej z podłożem. Nadejście zimy jest jednak przecież naturalną koleją rzeczy w naszej strefie klimatycznej. Jak więc sprawić, by fatygowany zimową porą trawnik szybko odzyskał swoje dawne, zielone, wiosenno-letnie oblicze? Regeneracja trawnika polega na przeprowadzeniu szeregu prac pielęgnacyjnych a pierwsze dni wiosny to najlepszy moment, aby je przeprowadzić, ponieważ trawa z początkiem marca budzi się do życia. Nawozy, nasiona trawy oraz wszystkie niezbędne narzędzia znajdziesz w naszym sklepie.

Pielęgnacja trawy na wiosnę – zabiegi

Podstawowe zabiegi pielęgnacji trawnika na wiosnę to:

  • czyszczenie terenu,
  • grabienie,
  • wertykulacja,
  • wałowanie,
  • koszenie,
  • aeracja.

Poniżej opisujemy wymienione zabiegi.

Wertykulacja i grabienie trawnika wiosną

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy przeprowadzić, jest grabienie lub wertykulacja trawnika i oczywiście usunięcie z danego terenu zanieczyszczeń w postaci liści, gałęzi czy innych przedmiotów. Zarówno wertykulacja, jak i grabienie spulchnia i napowietrza zwartą po okresie zimowym glebę oraz umożliwia usunięcie martwej darni. Martwa darń to jak już wspomnieliśmy, martwe elementy układu korzennego trawnika – jeżeli ją pozostawimy, to nie uzyskamy w danym miejscu idealnie równej powierzchni trawnika.

Ważne jest, aby pierwsze po okresie zimowym grabienie trawnika było przeprowadzone solidnie i dokładnie. Wertykulację przeprowadzamy przy użyciu specjalnego narzędzia ogrodowego – wertykulatora. Może być to walec do trawy z dołączonymi ostrzami wertykulacyjnymi lub końcówka z ostrzami, którą przyłączamy do kija tak samo jak grzebień grabi. Ostrza te, podobnie jak grzebień grabi wbijają się w ziemię, przy czym dodatkowo nacinają glebę, dzięki czemu usuwanie martwej darni przebiega szybko i sprawnie. Jeżeli ten artykuł dotyczyłby wysiewania nowego trawnika, to właśnie teraz przyszedłby moment rozsiewu. Dziś jednak piszemy o pielęgnacji trawnika już istniejącego.

Wałowanie trawnika

Przed pierwszym skoszeniem trawnika dobrze jest przeprowadzić wałowanie – czyli zabieg, dzięki któremu trawa będzie rozrastała się równomiernie po całej powierzchni trawnika. Wałowanie przeprowadzamy przy użyciu walca do trawy. Zabieg ten jest dziecinnie prosty – jedyne, o czym należy pamiętać, to by nie deptać już wałowanych miejsc. Jeżeli obsadzasz trawnik trawą z rolki, to również dobrze jest przeprowadzić wałowanie na świeżo rozłożonej trawie, ponieważ dzięki temu wyrównasz powierzchnię trawnika i sprawisz, że jego darń szybciej powiąże się z podłożem. Niektórzy sugerują, aby wałowanie przeprowadzać również przed samym obsiewaniem trawnika, celem wyrównania powierzchni gleby po przeprowadzonym grabieniu i aeracji. Zabieg ten jednak nie jest konieczny i zasklepia spulchnioną wcześniej ziemię. Spulchniona ziemia jest lepiej napowietrzona, a więc system korzeniowy trawy szybciej się w niej rozwinie. Sugerujemy więc aby z wałowaniem poczekać do momentu przed pierwszym koszeniem.

Koszenie trawnika wiosną

Przycinanie trawnika przeprowadzamy w momencie, kiedy źdźbła trawy osiągną wysokość 6 centymetrów (w wypadku świeżo obsadzonych trawników pierwsze koszenie przeprowadzamy przy 10 cm!). Trawę kosimy do wysokości 3-4 cm. Zabieg ten wspiera rozrost i krzewienie trawnika. Należy go przeprowadzać regularnie – dopuszczenie do kwitnięcia trawnika hamuje rozrost trawy!

Aeracja trawnika

Po pierwszym koszeniu warto także przeprowadzić aerację – czyli zabieg, który napowietrza glebę, a przy okazji podobnie jak wałowanie wyrównuje powierzchnię trawnika. Aerację przeprowadzamy przy użyciu aeratora – czyli walca do trawy z dołączonymi kolcami do aeracji. W trakcie aeracji kolce wbijają się w glebę i w ten sposób ją napowietrzają, co wspiera układ korzenny i dalszy rozrost trawnika. Aerację możemy przeprowadzić również przy użyciu wideł lub butów z kolcami – czynność ta jest jednak czasochłonna i męcząca. W takiej sytuacji dokonujemy nakłuć w odstępie około 10 centymetrów na całej powierzchni trawnika.

Piaskowanie i dosiewki trawnika na wiosnę

Piaskowanie i dosiewki najlepiej przeprowadzić za jednym zamachem – piaskowanie polega na pokryciu podłoża trawnika cienką (ok. 5 mm) warstwą piasku. Zabieg ten ma na celu zwiększenie absorpcji wodnej podłoża. Dzięki przeprowadzeniu piaskowania, na trawniku nie tworzą się kałuże, więc trawa może się równomiernie rozrastać na całej powierzchni. Nasiona trawy rozrzucamy wraz z piaskiem na świeżo skoszonym i spulchnionym poprzez aerację trawniku.

Nawożenie trawnika wiosną

Pierwsze nawożenie trawnika przeprowadzamy po pierwszym koszeniu. Nawóz do trawy stosujemy zgodnie z wytycznymi producenta – tego rodzaju preparaty różnią się pod względem składu, dlatego nie ma sensu podawać tutaj reguł stosowania dla takich preparatów. Na koniec podpowiemy jednak, że jeżeli zależy Ci na szybkiej regeneracji i intensywnej zieleni, to wybierz nawóz do trawy z żelazem.

 

 

 

 

pixel