Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Agrotkaniny

( ilość produktów: 185 )

Zastosowanie agrotkaniny ściółkującej

Agrotkaniny, nazywane również matami szkółkarskimi czy tkaninami ściółkującymi, to materiały, które jeszcze do niedawna wykorzystywane były wyłącznie w profesjonalnym ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Obecnie jednak coraz częściej spotkać można je w przydomowych ogrodach. Mają one na celu poprawienie efektywności produkcji plonów, tłumienie wzrostu chwastów i ułatwienie zachowania optymalnej wilgotności gleby. Agrotkaniny ściółkujące produkuje się z cienkich, mocnych, wykonanych z polipropylenu nitek. Mogą się one różnić od siebie zarówno kolorem, jak i gramaturą. To, co łączy poszczególne wyroby tego typu, to stabilizator UV, który przedłuża żywotność tkanin. Maty szkółkarskie, w zależności od parametrów i zastosowania, odznaczają się wytrzymałością od 2 do 6 lat.

Im wyższa gramatura agrotkaniny, tym produkt jest mocniejszy, trwalszy i odznacza się dłuższą żywotnością.

Zalety agrotkanin

Poza wymienionymi powyżej, agrotkaniny mają również cały szereg innych zalet. Nie wpływają na pH gleby, są odporne na negatywne oddziaływanie promieni UV, a także grzyby czy pleśnie, nie hamują przenikania do gleby nawozów, a w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym pozwalają na zwiększenie ogrzania gleby i doświetlenie roślin, a co za tym idzie – przyczyniają się do redukcji zużycia energii elektrycznej.

Jak układać agrotkaninę ogrodową?

Maty szkółkarskie można rozkładać przed posadzeniem roślin, wycinając otwór, a następnie zakopując sadzonkę. Do jego wykonania można użyć noża lub nożyczek. Alternatywę stanowi wypalenie go przy pomocy na przykład lutownicy, co sprawia, że tkanina wygląda bardziej estetycznie i nie strzępi się. Na rynku dostępne są także specjalne nożyki gazowe do cięcia mat szkółkarskich, których rozgrzana powierzchnia doskonale radzi sobie nawet z wyrobami o wysokiej gramaturze.

Inne rozwiązanie to agrotkanina pod tuje i inne krzewy, kwiaty czy uprawy już rosnące. W tym przypadku, matę rozściela się wokół nich.

Montując agrotkaniny, należy pamiętać o odpowiednim przymocowaniu ich do podłoża i zabezpieczeniu przed negatywnym oddziaływaniem wiatru. Do ich przytwierdzania najczęściej stosuje się szpilki z mocnego tworzywa sztucznego lub kołki nazywane również grotami czy kotwicami. Gdy planujemy jedynie doraźne rozkładanie mat, zastosujmy pierwsze z rozwiązań. Jednolity, długi trzpień umożliwia bowiem wielokrotne wkładanie i wyjmowanie szpilki z maty szkółkarskiej, bez obaw o jej uszkodzenie. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej trwałym przytwierdzeniu agrotkaniny, sięgnijmy po mocne kołki, jako że zwiększają one skuteczność mocowania w podłożu.

Zobacz również:

pixel