Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Agrotkaniny

( ilość produktów: 193 )

W Twoim ogrodzie zawitała już wiosna? Czas zająć się uprawą ziemi. Z pewnością chcesz, by Twoje uprawy przynosiły obfite plony, a owoce i warzywa były piękne i dorodne. Pomóc Ci w tym mogą agrowłókniny do ściółkowania gleby. Jeśli zastosujesz je do swoich upraw, Twoje rośliny szybko Ci się odwdzięczą. W sklepie Rolmarket.pl oferujemy wiele produktów takich jak agrotkanina. Sprawdź, jaka agrotkanina będzie dla Ciebie najlepsza i co możesz dzięki niej zyskać.

Zastosowanie agrotkaniny ściółkującej

Agrotkaniny, nazywane również matami szkółkarskimi czy tkaninami ściółkującymi, to materiały, które jeszcze do niedawna wykorzystywane były wyłącznie w profesjonalnym ogrodnictwie, rolnictwie i architekturze krajobrazu. Obecnie jednak coraz częściej spotkać można je w przydomowych ogrodach. 

Dlaczego są tak chętnie wybierane? Trzeba przyznać, że mają szerokie zastosowanie. Najczęściej są wykorzystywane do ściółkowania gleby, które pozytywnie wpływa na wzrost roślin i poprawia efektywność produkcji plonów. Agrotkaniny stwarzają idealne warunki do wzrostu roślin - chronią glebę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i chwastami (zapewniają opóźniony wzrost chwastów). Agrotkanina przepuszcza wodę, dzięki czemu łatwiejsze jest zachowanie optymalnej wilgotności gleby. Chroni glebę i korzenie roślin - zapobiega wypłukiwaniu składników odżywczych potrzebnych do wzrostu roślin, a także stanowi barierę przed mrozem. 

Wiemy, jaką zmorą ogrodów mogą być niechciane zwierzęta. Agrotkaniny stanowią świetną obronę upraw przed szkodnikami. Dzięki płachcie nie są one w stanie dostać się do roślin i zniszczenia ogrodu są znacznie zmniejszone. Agrotkanina pozwoli Ci na stworzenie wielu pięknych ścieżek w Twoim ogrodzie. 

Zalety agrotkanin

Poza wymienionymi powyżej, agrotkaniny mają również cały szereg innych zalet. Nie wpływają na pH gleby, są odporne na negatywne oddziaływanie promieni UV, a także grzyby czy pleśnie, nie hamują przenikania do gleby nawozów, a w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym pozwalają na zwiększenie ogrzania gleby i doświetlenie roślin, a co za tym idzie – przyczyniają się do redukcji zużycia energii elektrycznej.

Z czego jest produkowana agrotkanina?

Agrotkaniny ściółkujące produkuje się z cienkich, mocnych, wykonanych z polipropylenu nitek. Mogą się one różnić od siebie zarówno kolorem, jak i gramaturą. To, co łączy poszczególne wyroby tego typu, to stabilizator UV (tkaniny są odporne na promieniowanie UV), który przedłuża żywotność tkanin. Polipropylen to materiał bardzo trwały, dlatego maty szkółkarskie, w zależności od parametrów i zastosowania, odznaczają się wytrzymałością od 2 do 6 lat i dlatego są tak często wykorzystywane w rolnictwie. W naszym sklepie znajdziesz agrotkaniny o różnej gramaturze. Przy wyborze zwróć uwagę na to, że im wyższa gramatura agrotkaniny, tym produkt jest mocniejszy, trwalszy i odznacza się dłuższą żywotnością. Jeśli przede wszystkim stawiasz na trwałość, wybierz produkt wyższej gramatury. Taki materiał będzie odporny na uszkodzenia i świetny do stosowania przez wiele lat. 

Agrotkanina ogrodowa - jak ją układać? 

Maty szkółkarskie można rozkładać przed posadzeniem roślin, wycinając otwór, a następnie zakopując sadzonkę. Do jego wykonania potrzebny Ci będzie nóż lub nożyczki. Alternatywę stanowi wypalenie go przy pomocy na przykład lutownicy, co sprawia, że tkanina wygląda bardziej estetycznie i nie strzępi się. Na rynku dostępne są także specjalne nożyki gazowe do cięcia mat szkółkarskich, których rozgrzana powierzchnia doskonale radzi sobie nawet z wyrobami o wysokiej gramaturze. Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie wykonywać otworów, świetna dla Ciebie będzie agrotkanina z otworami. Taką też często kładzie się na skarpy pod różnego rodzaju krzewy, dzięki temu unikamy problemu chwastów w miejscach trudnych do koszenia. 

Inne rozwiązanie to agrotkanina do krzewów, kwiatów czy upraw już rosnących. W tym przypadku, matę rozściela się wokół nich. 

Montując agrotkaniny, należy pamiętać o odpowiednim przymocowaniu ich do podłoża i zabezpieczeniu przed negatywnym oddziaływaniem wiatru. Do ich przytwierdzania najczęściej stosuje się szpilki z mocnego tworzywa sztucznego lub kołki do mocowania agrowłókniny i agrotkaniny, nazywane również grotami czy kotwicami. 

Gdy planujemy jedynie doraźne rozkładanie mat, zastosujmy pierwsze z rozwiązań. Można też tymczasowo obciążyć tkaniny poprzez kamienie. Jednolity, długi trzpień umożliwia bowiem wielokrotne wkładanie i wyjmowanie szpilki z maty szkółkarskiej, bez obaw o jej uszkodzenie. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej trwałym przytwierdzeniu agrotkaniny, sięgnijmy po mocne kołki, jako że zwiększają one skuteczność mocowania w podłożu. Tkanina sprzedawana jest w rolkach, więc z łatwością odmierzysz potrzebną Ci ilość agrotkaniny. 

Co jeszcze może Ci się przydać do ściółkowania gleby? 

Podobne właściwości do agrotkaniny mają agrowłókniny. Są to tkaniny równie często stosowane w ogrodnictwie i sadach. Zapobiegają wzrostowi chwastów i inwazji szkodników. Dzięki szczelnemu okryciu chwasty nie mają szansy wzrosnąć. Agrowłóknina zapewnia optymalną ilość wody roślinom (agrowłókniny także przepuszczają wodę) i sprawia, że w glebie zostają wszystkie potrzebne składniki mineralne. Agrowłóknina to jednak produkt mniej trwały niż agrotkanina. 

W naszym sklepie oferujemy dużo produktów tego typu. Znajdziesz tu między innymi agrotkaniny białeagrotkaniny brązowe, agrotkaniny czarne (w tym agrotkaniny czarne 90g) i agrotkaniny zielone.

Zobacz również:

pixel