Agrowłókniny
Agrowłókniny dzielą się na antychwastowe i okryciowe. Agrowłókniny na chwasty stosuje się w celu zagwarantowania roślinom wzrostu bez sąsiedztwa chwastów i bez konieczności stosowania środków chemicznych, a także po to, żeby zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Wykorzystuje się je zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na dużych plantacjach, na przykład truskawek, czy w parkach, skwerach i w pobliżu autostrad. Znajdują one również zastosowanie w szklarniach oraz tunelach foliowych. Agrowłóknina biała okryciowa ma na celu ochronę roślin i plonów przed przymrozkami, wiatrem, gradobiciem oraz w celu przyspieszenia plonowania. Agrowłóknina produkowana jest włókien polipropylenowych i posiada posplataną, nieregularną strukturę z odciśniętymi rowkami. Dzięki temu możliwe staje się przepuszczanie wody i swobodna cyrkulacja powietrza. Wyposażona jest ona także w stabilizator UV.
Inne zalety agrowłókniny to wzmacnianie systemu korzeniowego roślin, redukcja ich podatności na szkodniki i choroby oraz zabezpieczanie przed brudzeniem się nisko rosnących kwiatów i owoców.
Jak układać agrowłókninę ogrodową?
Na rynku dostępne są: agrowłóknina ściółkująca oraz agrowłóknina okryciowa. Pierwsza z nich występuje w kolorze czarnym, zielonym lub brązowym, a jej gramatura wahać powinna się od 50 do 100 g na metr kwadratowy. Często nazywa się ją agrowłókniną na chwasty lub agrowłókniną przeciw chwastom. Dzięki podwyższeniu wilgotności i temperatury w glebie, tworzy ona specyficzny mikroklimat, który w znaczącym stopniu przekłada się na utrzymanie optymalnych warunków rozwoju roślin. Produkt ten znajduje zastosowanie zarówno w ogrodzie owocowym, jak i warzywnym. Spotyka się także agrowłókninę pod tuje i inne krzewy, a także drzewa i rabaty (w tym przypadku można ją dodatkowo obsypać korą lub żwirem).
Okrywanie roślin
Drugi rodzaj to agrowłóknina okryciowa, której cechą charakterystyczną jest biały kolor. Związane jest to z faktem, że tylko ta barwa jest w stanie przepuszczać wystarczającą ilość światła. Tego typu wyroby są na tyle lekkie i elastyczne, że nie ingerują w optymalny rozwój roślin. Okrywając nimi rośliny, gwarantujemy im stabilne warunki termiczne i wilgotnościowe, które umożliwiają bezproblemową wegetację. Najczęściej spotyka się agrowłókniny o gramaturze od 17 do 50 g na metr kwadratowy. Wśród nich wyróżnić można te stosowane wiosną oraz zimą. Zadaniem pierwszych, agrowłóknin wiosennych, z nich jest ochrona przed przymrozkami, gradobiciem, nadmiernymi promieniami słonecznymi i insektami. Stosuje się je głównie do osłony wcześnie wysianych warzyw i kwiatów, gdy warunki zewnętrzne są dla nich jeszcze niekorzystne.
Agrowłókniny zimowe mają natomiast na celu zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem, w szczególności podczas bezśnieżnych zim. Wykorzystywane są one przeważnie do okrywania drzew, iglaków i krzewów źle znoszących mrozy.
Zobacz również inne kategorie agrowłókniny:
- agrowłóknina biała
- agrowłóknina na pryzmy
- Agrowłóknina brązowa
- Agrowłóknina zielona
- Agrowłóknina pod warzywa
- agrowłóknina na chwasty
- agrowłóknina ściółkująca
- agrowłóknina ogrodowa
- Agrowłóknina czarna
- Fliz do słomy
- Agrowłóknina na truskawki
- Agrowłóknina biała 21g
- kaptury ochronne z agrowłókniny
- Agrowłóknina na ziemniaki
- agrowłóknina do okrywania buraków
- agrowłóknina 3,2m
- agrowłóknina 0,8 m

Polska agrowłóknina zimowa biała 1,6x20m 50g

Polska agrowłóknina zimowa biała 1,6x50m 50g

Polska agrowłóknina zimowa biała 1,6x100m 50g

Szpilki plastikowe do mocowania agrotkaniny i agrowłókniny, 12cm (100 szt.)
