Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Agrowłókniny

( ilość produktów: 176 )

Agrowłókniny dzielą się na antychwastowe i okryciowe. Agrowłókniny na chwasty stosuje się w celu zagwarantowania roślinom wzrostu bez sąsiedztwa chwastów i bez konieczności stosowania środków chemicznych, a także po to, żeby zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Wykorzystuje się je zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na dużych plantacjach, na przykład truskawek, czy w parkach, skwerach i w pobliżu autostrad. Znajdują one również zastosowanie w szklarniach oraz tunelach foliowych. Agrowłóknina biała okryciowa ma na celu ochronę roślin i plonów przed przymrozkami, wiatrem, gradobiciem oraz w celu przyspieszenia plonowania. Agrowłóknina produkowana jest włókien polipropylenowych i posiada posplataną, nieregularną strukturę z odciśniętymi rowkami. Dzięki temu możliwe staje się przepuszczanie wody i swobodna cyrkulacja powietrza. Wyposażona jest ona także w stabilizator UV.

Inne zalety agrowłókniny to wzmacnianie systemu korzeniowego roślin, redukcja ich podatności na szkodniki i choroby oraz zabezpieczanie przed brudzeniem się nisko rosnących kwiatów i owoców.

Jak układać agrowłókninę ogrodową?

Na rynku dostępne są: agrowłóknina ściółkująca oraz agrowłóknina okryciowa. Pierwsza z nich występuje w kolorze czarnym, zielonym lub brązowym, a jej gramatura wahać powinna się od 50 do 100 g na metr kwadratowy. Często nazywa się ją agrowłókniną na chwasty lub agrowłókniną przeciw chwastom. Dzięki podwyższeniu wilgotności i temperatury w glebie, tworzy ona specyficzny mikroklimat, który w znaczącym stopniu przekłada się na utrzymanie optymalnych warunków rozwoju roślin. Produkt ten znajduje zastosowanie zarówno w ogrodzie owocowym, jak i warzywnym. Spotyka się także agrowłókninę pod tuje i inne krzewy, a także drzewa i rabaty (w tym przypadku można ją dodatkowo obsypać korą lub żwirem).

Okrywanie roślin

Drugi rodzaj to agrowłóknina okryciowa, której cechą charakterystyczną jest biały kolor. Związane jest to z faktem, że tylko ta barwa jest w stanie przepuszczać wystarczającą ilość światła. Tego typu wyroby są na tyle lekkie i elastyczne, że nie ingerują w optymalny rozwój roślin. Okrywając nimi rośliny, gwarantujemy im stabilne warunki termiczne i wilgotnościowe, które umożliwiają bezproblemową wegetację. Najczęściej spotyka się agrowłókniny o gramaturze od 17 do 50 g na metr kwadratowy. Wśród nich wyróżnić można te stosowane wiosną oraz zimą. Zadaniem pierwszych, agrowłóknin wiosennych, z nich jest ochrona przed przymrozkami, gradobiciem, nadmiernymi promieniami słonecznymi i insektami. Stosuje się je głównie do osłony wcześnie wysianych warzyw i kwiatów, gdy warunki zewnętrzne są dla nich jeszcze niekorzystne.

Agrowłókniny zimowe mają natomiast na celu zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem, w szczególności podczas bezśnieżnych zim. Wykorzystywane są one przeważnie do okrywania drzew, iglaków i krzewów źle znoszących mrozy.

Agrowłóknina – jej główne zadania

Każdy posiadacz ogrodu powinien być zaznajomiony z pojęciem agrowłókniny. To nic innego jak dość cienki materiał wykonany z polipropylenu. Sprzedaje się go w różnych kolorach oraz gęstościach, dzięki czemu każdy będzie w stanie znaleźć optymalne rozwiązanie do swoich potrzeb.

Głównym zadaniem agrowłókniny jest ochrona podłoża przed rozwojem chwastów. To jednak nie koniec zastosowań – ten cienki materiał pozwala też na skuteczne zmniejszenie parowania wody, dzięki czemu pomoże zapewnić optymalną wilgotność. Z uwagi na to, że agrowłóknina jest pomocna na kilku płaszczyznach – warto mieć ją w swoim ogrodzie. Na uwagę zasługuje także fakt, że ten materiał wykazuje też zdolność do przepuszczania światła, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie fotosyntezy przez posiadane rośliny nawet w okresie zimowym.

Stosowanie agrowłókniny do ochrony

Warto również wspomnieć o tym, że agrowłókniny są też powszechnie stosowane przez ogrodników w okresie zimowym. Wiele gatunków roślin potrzebuje specjalnej opieki w czasie mrozów i silnych wiatrów. Dotyczy to przede wszystkim tych roślin, które pochodzą z cieplejszych kontynentów.

Wówczas nieodzownym elementem będzie właśnie taka materiałowa ochrona. Kluczowe jest to, aby z umieszczeniem agrowłókniny poczekać do nadejścia pierwszego przymrozku. W przeciwnym razie może bowiem dojść do przedwczesnego wznowienia wegetacji lub do pojawienia się szkodników, które będą szukać miejsca do schronienia się.

Podczas wyboru materiału do zimowania należy kierować się tym, aby był on przepuszczalny.

Włóknina ogrodowa przeciwko chwastom

W przypadku, gdy będziesz chciał stosować włókninę ogrodową jako środek zapobiegający zachwaszczeniu – wówczas należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie podłoża. Powinno ono być pozbawione już istniejących chwastów. Trzeba też zadbać o wyrównanie gruntu. Materiał należy przymocować do gruntu z użyciem wygiętych drutów lub plastikowych gwoździ. Następnie zaleca się zasypanie włókniny żwirem, korą lub innym wybranym rodzajem ściółki.

Włóknina ogrodnicza dostępna w Rolmarket

Jeżeli zależy Ci na tym, aby móc wyposażyć się w inne przydatne produkty do ogrodu – zapoznaj się także z innymi propozycjami dostępnymi w sklepie internetowym rolmarket.pl. Różnorodna oferta akcesoriów ogrodniczych i narzędzi – to stanowi zaledwie ułamek naszej oferty. Bezpieczny system płatności, szybka realizacja, fachowe doradztwo – wszystko jest w Twoim zasięgu! Skompletuj swoje zamówienie i ciesz się jakością otrzymanych produktów. Wybierz włókninę ogrodniczą i pozostałe akcesoria od Rolmarket!

Zobacz również inne kategorie agrowłókniny:

 

pixel