Kompostowniki

Ilość znalezionych towarów: 22

Kompostownik to pojemnik, w którym odbywa się kompostowanie odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymujemy kompost. Kompostować możemy zdrewniałe części roślin, skoszoną trawę, siano, jesienne liście, trociny, popiół oraz odpadki kuchenne, takie jak resztki warzyw i owoców czy skorupki jaj. Do kompostowania nie należy używać natomiast metalu, szkła, plastiku, papieru, chorych roślin, popiołu z węgla, mięsa, ryb oraz skórek owoców cytrusowych.

Alternatywę dla kompostowników stanowi pryzma, która będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, ze względu na prostotę obsługi. Niestety, otrzymanie w ten sposób kompostu trwa około 1,5 roku, a co gorsza – nie prezentuje się ona estetycznie.

Kompostowniki ogrodowe należy umieścić w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru, dzięki czemu znajdujący się tam materiał będzie zabezpieczony przed przysychaniem. Podłoże pod nimi powinno być przepuszczalne, co umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody i zapewni dostęp do resztek żyjącym w glebie pożytecznym mikroorganizmom.

Jaki model wybrać?

Wymiary kompostowników bywają różne – w zależności od potrzeb występują pojemniki jedno- lub kilkumodułowe.

Kompostowniki produkuje się z różnego rodzaju materiałów. Na rynku spotkać można między innymi kompostowniki z tworzywa sztucznego o prostej konstrukcji, a także z możliwością przyspieszenia kompostowania. Ochrona przed deszczem, ograniczenie parowania, podwyższona temperatura i zagwarantowanie dopływu świeżego powietrza, sprawiają, że w pojemnikach drugiego typu proces może ulec skróceniu nawet o kilka miesięcy. Oprócz tego, kompostowniki plastikowe, np. kompostowniki Compogreen są lekkie, trwałe, niedrogie i dostępne w najróżniejszych rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych. Ze względu na to, że są mrozoodporne, dobrze znoszą również trudniejsze warunki atmosferyczne.

Alternatywę dla nich stanowią kompostowniki metalowe, które gwarantują swobodny dopływ świeżego powietrza, co sprawia, że cały proces przebiega sprawnie, a przerzucanie kompostu może się odbywać rzadziej. Tego typu produkt należy wyposażyć w pokrywę. By zabezpieczyć się przed gryzoniami, pomocne może się również okazać zamocowanie na spodzie siatki o gęstych oczkach.

W ogrodach często spotkać można kompostowniki drewniane, które można kupić w gotowej wersji lub samodzielnie zbudować pojemnik wielokomorowy. W przypadku drugiego rozwiązania, w poszczególnych przegródkach przechowywany jest kompost w różnych fazach procesu rozkładu.

Ostatnie z dostępnych rozwiązań to kompostowniki z cegieł lub pustaków, które wymagają jednak dużego nakładu pracy. Należy tu bowiem wykonać solidne fundamenty pamiętając o zachowaniu przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami, które zagwarantują dopływ świeżego powietrza.

Wspomagaj się nawozem do kompostowania

Na rynku dostępne są także preparaty i nawozy do kompostowania, które przyspieszają kompostowanie, skracając proces pozyskiwania naturalnego kompostu.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel