Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Kompostowniki i akcesoria

( ilość produktów: 37 )

Kompostownik to pojemnik, w którym odbywa się kompostowanie odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymujemy kompost. Kompostować możemy zdrewniałe części roślin, skoszoną trawę, siano, jesienne liście, trociny, popiół oraz odpadki kuchenne, takie jak resztki warzyw i owoców czy skorupki jaj. Do kompostowania nie należy używać natomiast metalu, szkła, plastiku, papieru, chorych roślin, popiołu z węgla, mięsa, ryb oraz skórek owoców cytrusowych.

Alternatywę dla kompostowników stanowi pryzma, która będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, ze względu na prostotę obsługi. Niestety, otrzymanie w ten sposób kompostu trwa około 1,5 roku, a co gorsza – nie prezentuje się ona estetycznie.

Kompostowniki ogrodowe należy umieścić w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru, dzięki czemu znajdujący się tam materiał będzie zabezpieczony przed przysychaniem. Podłoże pod nimi powinno być przepuszczalne, co umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody i zapewni dostęp do resztek żyjącym w glebie pożytecznym mikroorganizmom.

Jaki model wybrać?

Wymiary kompostowników bywają różne – w zależności od potrzeb występują pojemniki jedno- lub kilkumodułowe.

Kompostowniki produkuje się z różnego rodzaju materiałów. Na rynku spotkać można między innymi kompostowniki z tworzywa sztucznego o prostej konstrukcji, a także z możliwością przyspieszenia kompostowania. Ochrona przed deszczem, ograniczenie parowania, podwyższona temperatura i zagwarantowanie dopływu świeżego powietrza, sprawiają, że w pojemnikach drugiego typu proces może ulec skróceniu nawet o kilka miesięcy. Oprócz tego, kompostowniki plastikowe, np. kompostowniki Compogreen są lekkie, trwałe, niedrogie i dostępne w najróżniejszych rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych. Ze względu na to, że są mrozoodporne, dobrze znoszą również trudniejsze warunki atmosferyczne.

Alternatywę dla nich stanowią kompostowniki metalowe, które gwarantują swobodny dopływ świeżego powietrza, co sprawia, że cały proces przebiega sprawnie, a przerzucanie kompostu może się odbywać rzadziej. Tego typu produkt należy wyposażyć w pokrywę. By zabezpieczyć się przed gryzoniami, pomocne może się również okazać zamocowanie na spodzie siatki o gęstych oczkach.

W ogrodach często spotkać można kompostowniki drewniane, które można kupić w gotowej wersji lub samodzielnie zbudować pojemnik wielokomorowy. W przypadku drugiego rozwiązania, w poszczególnych przegródkach przechowywany jest kompost w różnych fazach procesu rozkładu.

Ostatnie z dostępnych rozwiązań to kompostowniki z cegieł lub pustaków, które wymagają jednak dużego nakładu pracy. Należy tu bowiem wykonać solidne fundamenty pamiętając o zachowaniu przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami, które zagwarantują dopływ świeżego powietrza.

Wspomagaj się nawozem do kompostowania

Na rynku dostępne są także preparaty i nawozy do kompostowania, które przyspieszają kompostowanie, skracając proces pozyskiwania naturalnego kompostu. Aby żyć zdrowo i w zgodzie z ekologią, dobrze jest zamontować w ogrodzie kompostownik plastikowy, który rozwiąże problem odpadów i podniesie jakość gleby, w której uprawiamy nasze rośliny. To najlepsze rozwiązanie na wszystkie problemy, które napotykamy podczas zajmowania się zielonym skrawkiem ziemi. 

Estetyka i wygoda

Kompostownik wygląda bardzo estetycznie i schludnie, dzięki czemu nie będziemy mieli dyskomfortu w postaci widocznych odpadków, resztek i chwastów. Wykonany jest z tworzywa o bardzo wysokiej jakości polietylenu HDPE, o grubości 4-5 mm, wzmocniony metalowymi wspornikami. Posiada otwory na wlot powietrza i klapę przykrywającą dla osłony przed nieproszonymi gośćmi w postaci gryzoni, kotów czy psów. 

Funkcjonalność i czasochłonność

Niektóre modele wyposażone są w klapy z zamontowanym regulatorem dopływu powietrza. Ich funkcjonalność wyraża się poprzez podwyższoną temperaturę, która wpływa na przyspieszenie kompostowania. System szczelin i otworów w obudowie odpowiednio napowietrza biomasę i podnosi jakość produkowanego kompostu, który gotowy jest do użycia już po kilku miesiącach.  

Zobacz również:

Kompostowniki ogrodowe     Kompostowniki przydomowe     Kompostowniki metalowe     Kompostowniki plastikowe     

Kompostowniki segmentowe     Preparaty do kompostownika     Kompostowniki Compogreen

pixel