Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kompostowniki ogrodowe

( ilość produktów: 10 )

Kompostownik - najlepszy sposób przetwarzania odpadów organicznych

Kompostownik ogrodowy idealnie nadaje się do tego, by samodzielnie przeprowadzić proces kompostowania, czyli przetwarzania biodegradowalnych resztek organicznych. Gromadzenie odpadów organicznych ma duże znaczenie i daje ogrodnikowi nawóz naturalny, z pomocą którego ogród może stać się piękniejszy i zdrowszy bez użycia sztucznych nawozów i produktów chemicznych. Aby założyć kompostownik ogrodowy, wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań. Przetworzenie resztek organicznych stanie się niezwykle proste.

Co więcej, dostępne w Rolmarket kompostowniki nie wpłyną negatywnie na wizualną wartość ogrodu. Wybierając kompostownik ogrodowy dopasuj go do swoich potrzeb i możliwości przestrzennych.

Kompostownik - najlepszy sposób przetwarzania odpadów organicznych

Kompostownik to pojemnik, który służy do kompostowania czyli przetwarzania resztek biodegradowalnych na naturalny nawóz, doskonały dla wszystkich roślin w ogrodzie. Może być on wykonany z różnych materiałów, ale najpopularniejsze się kompostowniki plastikowe i kompostowniki drewniane. Ich konstrukcja sprawia, że resztki warzyw i owoców, skorupki jaj i inne resztki organiczne mają odpowiedni dopływ powietrza, co wspiera proces rozkładu. Dobre kompostowniki ogrodowe są również wyposażone w pokrywę, która chroni wnętrze kompostownika przed wiatrem, mrozem i deszczem, dzięki czemu niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zaburzają procesu rozkładu.

Rodzaje kompostowników - wybierz najlepszy dla siebie

Jest kilka rodzajów kompostowników. Warto dobierać je tak, by nie zajmowały zbyt dużej przestrzeni ogrodu, a jednocześnie, by nie stanowiły w nim burzącego estetykę elementu. Jakie kompostowniki możesz znaleźć?

Kompostowniki otwarte

Ta nazwa ma tak naprawdę dwa znaczenia. Pierwszym z nich jest oczywiście otwarta konstrukcja z danego materiału, do której wrzucamy odpady, które w końcu przybiorą postać gotowego kompostu. Nie posiada ona żadnego zamknięcia, więc większe ilości kompostu są w niej po prostu widoczne. Jeśli jednak w Twoim ogrodzie znajduje się ustronne miejsce na taki kompostownik, będzie on całkiem praktycznym rozwiązaniem. Drugie znaczenie określenia "kompostownik otwarty" to nic innego, jak ogólnodostępne miejsce, w którym każdy może pozbyć się biodegradowalnych odpadów, np. odpadów kuchennych. Jednak nie tylko odpadki kuchenne stanowią odżywczy nawóz dla roślin. Wchodzi w to również skoszona trawa, ścięte gałęzie drzew, obierki. To pokazuje, że proces kompostowania jest doceniany przez wielu ludzi na całym świecie, ponieważ kompostowniki otwarte coraz częściej powstają w poszczególnych miastach.

Kompostowniki zamknięte

Kompostownik z zamknięciem jest lepszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych ogrodów, gdzie trudniej zorganizować ustronny kącik do przechowywania biodegradowalnych odpadów. Zamknięcie sprawia, że kompostownik jest dużo bardziej estetyczny, ogranicza też wyczuwalność zapachów związanych z tego typu nawozem naturalnym. Jeden i drugi rodzaj kompostownika może być wykonany z tworzyw sztucznych, np. kompostownik plastikowy, czy metalowy albo z tworzyw naturalnych, np. kompostownik drewniany.

Kompostowniki obrotowe

Kompostownik obrotowy - jak sama nazwa wskazuje - pozwala na obracanie zawartości, która się w nim znajduje. Dzięki temu kompostownik obrotowy zagwarantuje możliwość wykorzystywania nawozu kompostowego już w ciągu kilku tygodni od momentu rozpoczęcia gromadzenia treści z odpadami organicznymi. Regularne obracanie przyspiesza kompostowanie i sprawia, że masa kompostowa, zawartość kompostownika, jest jednolita, łatwa w stosowaniu nawozu. Kompostowniki obrotowe również mogą być wykonane z różnych tworzyw. Funkcjonuje zarówno plastikowy kompostownik obrotowy, jak i metalowy, czy drewniany.

Kompostowniki termiczne

Który kompostownik wybrać, by przyspieszyć proces rozkładu, a jednocześnie zneutralizować nieprzyjemne zapachy? Kompostownik termiczny zapewnia odpowiednią wilgotność i temperaturę dla procesu rozkładu poszczególnych elementów kompostu. Są to optymalne warunki, dzięki którym w krótkim czasie powstanie naturalny nawóz. Kompostownik termiczny może nieść ze sobą szereg korzyści, od szybkiego uzyskiwania nawozu, przez estetykę, po wygodę w ograniczaniu niekorzystnych dla otoczenia zapachów. Ograniczony dostęp powietrza w takim kompostowniku sprawia, że jego zawartość nadaje się do nawożenia już w ciągu kilku tygodni. Przy takim kompostowaniu jest wbrew pozorom jeszcze łatwiej - w ogrodzie panuje porządek: wrzucasz tam zgrabione liście, skoszoną trawę i wszystko to, co burzy estetykę ogrodu. Przy tym jest to przetwarzane na nawóz znacznie szybciej.

Wybierając kompostownik dla siebie zwróć uwagę na jego pojemność oraz wymiary czyli wysokość, długość i szerokość. Zastanów się, jaka wielkość będzie odpowiednia dla Twojego ogrodu i jaka ilość nawozu będzie dla Ciebie wystarczająca. Zamów go już dziś, a następnie przekonaj się, że łatwy w montażu kompostownik to najlepszy sposób na to, by składować odpady organiczne i przetwarzać je na nawozy najwyższej jakości. Dzięki niemu Twoje rośliny zaczną się pięknie rozwijać, Twój ogród będzie wyglądał doskonale, a Ty dołączysz do osób, którym nieobojętny jest los naszej planety.

Kompostowniki w większości są wykonane z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, dzięki czemu są odporne na mróz. Mają one różną pojemność, dzięki czemu możesz dopasować ich wymiary do miejsca i wielkości ogrodu, jaki posiadasz. Właścicielom dużych ogrodów, którzy mają duże potrzeby związane z kompostowaniem polecamy dużą pojemność, np. 1200 lub 1600 litrów. Składa się on z kilku segmentów, który ułatwia kompostowanie odpadów i umożliwia podział na kompost o różnym stadium rozkładu. Bez problemu pomieści on skoszoną trawę, liście z drzew i inny materiał organiczny, który pomoże stworzyć kompost bogaty w składniki odżywcze. Kompostowniki tego typu zazwyczaj produkowane są z tworzywa sztucznego.

Zrobić kompostownik, czy kupić?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielne wykonanie kompostownika. Nie jest to trudne, ponieważ kompost można składać w dowolne miejsce. Jeśli jednak dbasz o estetykę w swoim ogrodzie - a kompost tę estetykę może zaburzać - warto zdecydować się na zakup estetycznego kompostownika. Kompostowniki dostępne są w różnych rozmiarach, więc nawet jeśli potrzebny Ci większy kompostownik, bez problemu znajdziesz taki w naszym sklepie. Kompostowanie jest jeszcze łatwiejsze, jeśli w ramach jednego kompostownika masz dostęp do kilku segmentów, np. na kilka różnych rodzajów kompostu. Dodatkowo warto pamiętać o łatwości korzystania z naturalnego nawozu. Po tym, jak proces jego tworzenia dobiegnie końca, możesz wykorzystać wygodne otwarcie, najczęściej znajdujące się na dole kompostownika, by wykorzystać potrzebną Ci w danej chwili ilość nawozu.

Dzięki takim ułatwieniom tworzenie i wykorzystywanie kompostu we własnym ogrodzie, to doskonały pomysł. Kompostowanie jest zdrowe, tanie i bardzo ekologiczne. Powstaje z niego łatwo przyswajalny nawóz, który może sprawić, że Twój ogród rozkwitnie!

Zobacz również inne kompostowniki:

      pixel