Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Gorczyca na poplon

( ilość produktów: 2 )

Wysiew roślin na poplon to znany od lat sposób na to, by w naturalny sposób wzbogacić ziemię o odpowiednie składniki odżywcze. Nie wszystkie rośliny nadają się do tego, by wysiać je jako poplon, ale warto poznać jedną z nich, która jest tego warta. Mowa tutaj o gorczycy. 

Rośliny na poplon – gorczyca

Gorczyca to roślina, która przez zwykłych zjadaczy chleba jest kojarzona z musztardą oraz z ziarnami stosowanymi w medycynie ludowej do okładów. Rolnicy patrzą jednak na nią nieco inaczej, gdyż jest to świetna roślina na paszę oraz na poplon. Rośnie szybko i w bardzo krótkim okresie daje dużo zielonej masy. Może być ona wykorzystana jako pasza dla zwierząt, ale może być również przeorana czyli wykorzystana jako gorczyca poplon. Sianie gorczycy pozwala wzbogacić wyjałowioną przez uprawiane rośliny glebę o konieczne dla nich składniki odżywcze. Dobrze rozwinięta gorczyca poplon pozwala zastąpić nawet 20 ton obornika. Jest ceniona za te własności oraz bardzo niskie koszty ich otrzymania. Gorczyca poplon pozwala również zmniejszyć liczbę chwastów na polach oraz chroni glebę przed erozją i wysychaniem. Wykorzystanie gorczycy pozwala również zaoszczędzić na nawozach sztucznych, co przynosi wymierne korzyści dla środowiska oraz portfela. 

Poplon – gorczyca roślina fitosanitarna

 Gorczyca na poplon pełni nie tylko rolę nawozu zielonego, ale jest również rośliną fitosanitarną. Dzięki swoim właściwościom zapobiega wielu chorobom mogącym dokuczać roślinom, a w szczególności zbożom. Potrafi ona ochronić zboża przed chorobami podstawy źdźbła i dlatego czasem bywa nazywana rośliną na najlepszy poplon ścierniskowy. 

Gorczyca poplon – sama czy w mieszance?

Gorczyca poplon może być wysiewana samodzielnie lub w mieszance. Siew samej gorczycy dobrze się sprawdza na polach, na których uprawiane są zboża. Natomiast gorczyca na poplon po innych roślinach lepiej się sprawdzi jako składnik mieszanki. Może w niej występować w towarzystwie facelii, grochu, łubinu czy wyki. Dzięki większej różnorodności roślin z mieszanki na poplon można uzyskać jeszcze lepsze warunki glebowe dla uprawianych roślin.   W naszym sklepie znajdzie zarówno gorczycę na poplon występującą oddzielnie, jaki i jako składnik mieszanki z innymi roślinami wysiewanymi na poplon. Wszystkie nasiona można kupić w opakowaniach o różnych rozmiarach, dzięki czemu można dopasować ilość kupowanych nasion do pola, na którym ma być ono zasiane. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gorczycy na poplon dostępnej w naszym sklepie.

 

Gorczyca – popularna roślina poplonowa

Wysiewanie roślin poplonowych pozwala na pozyskanie cennych dla gospodarstwa surowców, takich jak zielonka, kiszonka oraz naturalny nawóz. Dodatkową korzyścią jest wzbogacenie gruntów o cenne składniki odżywcze. Rośliny tego typu mogą również wpływać na strukturę gleby, a także chronić ją przed wietrzną i wodną erozją.

W Polsce największą popularnością cieszy się gorczyca poplonowa. Roślina ta ma właściwości fitosanitarne – pomaga więc ograniczyć ilość wykorzystywanych pestycydów. Ponadto gorczyca poplonowa wyróżnia się szybkim wzrostem, co przekłada się na duże ilości paszy oraz zielonego nawozu. To z kolei pozwala na spore ograniczenie kosztów w gospodarstwie rolnym.

Gorczyca na poplon – tani i organiczny nawóz

Znaczący skok cen sztucznych nawozów sprawił, że coraz więcej rolników sięga po bardziej ekologiczne i opłacalne rozwiązania. Jednym z nich jest wysianie rośliny poplonowej, która po przyoraniu może z powodzeniem pełnić tę funkcję. Alternatywą jest także pozostawienie mulczu, który zabezpieczy grunt przed erozją wodną i wietrzną.

Gorczyca wysiana na poplon może osiągnąć nawet 70 cm wysokości w stosunkowo krótkim czasie. To pozwala na pozyskanie zielonego nawozu, mogącego zastąpić nawet 20 ton obornika. Pozostawiony na zimę mulcz może natomiast stać się wartościową bazą dla roślin okopowych, takich jak buraki cukrowe czy ziemniaki.

Gorczyca poplonowa – wartościowa pasza dla zwierząt

Wyprodukowanie paszy w ilościach pokrywających zapotrzebowanie wszystkich zwierząt pozwala na znaczne oszczędności w gospodarstwie. Rośliny poplonowe doskonale sprawdzają się zarówno jako zielonka, jak i składnik zimowych zapasów paszowych.

Gorczyca poplonowa może osiągnąć pełnię swojego rozwoju w okresie od 30 do 50 dni. Świetnie sprawdza się jako pokarm dla bydła oraz królików. Nie wymaga przy tym specjalnego przygotowania – głęboko sięgające korzenie pozwalają na pozyskanie składników odżywczych z niższych warstw gruntu.

Gorczyca na poplon – chroni i wzbogaca glebę

Gorczyca wysiewana na poplon ma właściwości fitosanitarne. Zmniejsza ryzyko występowania szkodników oraz chorób, które mogłyby znacząco wpłynąć na kondycję ważnych gospodarczo roślin. Gorczyca to naturalny pestycyd – pomaga w zwalczaniu nicieni oraz mątwików. Z tego powodu świetnie sprawdzi się na polach, obsiewanych rzepakiem oraz burakiem cukrowym.

Mocno rozbudowany system korzenny gorczycy pozwala rozluźnić strukturę gleby oraz ogranicza wyrastanie chwastów. Pozostawiona na zimę roślina staje się dobrą okrywą, chroniącą grunt przed erozją wodną oraz wietrzną. Gorczyca może być wysiewana na poplon samodzielnie lub pod postacią mieszanki.

Szukasz kompleksowego zaopatrzenia swojego gospodarstwa? Interesują Cię nasiona rolnicze najwyższej jakości? Sprawdź nasz asortyment i zrób zakupy od ręki!

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel